Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co jedzą sikorki? Czym karmić sikorki zimą?

2018-01-02
Co jedzą sikorki? Czym karmić sikorki zimą?

Zimą sikorki jedzą oleiste nasiona, które można zatopić w słoninie czy łoju i powiesić też przy karmniku lub parapecie. Ich ulubionym daniem jest również kawałek czystej słoniny. O dokarmianiu sikorek powinniśmy jednak pomyśleć dopiero wtedy, gdy za oknem jest prawdziwa zima i trzaskający mróz. Gdy jest ciepło i plucha, ptaki same sobie poradzą.
Sikorka potrafi w ciągu dnia zjeść tyle, ile sama waży. To spore wyzwanie, zwłaszcza zimą, kiedy nie ma dostępu do naturalnie występującego pożywienia. A co zwykle jedzą sikorki? Główne ich pożywienie stanowią owady, pająki, chrząszcze i inne bezkręgowce. Szczególnie lubią jaja i larwy owadów.
Sikorka ma niezwykły apetyt, bo w ciągu minuty potrafi zjeść ponad 20 owadów. Silny dziób pozwala nie tylko na chwytanie gąsienic, rozłupywanie złóż owadzich jaj, odrywanie kawałków kory w poszukiwaniu larw, ale także rozłupywanie nasion. 

Największy apetyt ptaki mają jednak latem, kiedy wylęgają się pisklęta i ptasia rodzina w ciągu tej pory roku zjada ok. 3 miliony owadów.
Zimą apetyt słabnie i dostosowuje się do tego co można znaleźć, czyli nasion i owoców. Ptaki codziennie muszą walczyć o wysokoenergetyczny pokarm dla ptaków, który pozwoli budować im warstwę podskórnego tłuszczu potrzebnego do przeżycia w najcięższe mrozy.

Czym karmić sikorki?

Jeśli chcemy pomóc sikorkom w przetrwaniu zimy musimy pamiętać, że ważna jest jakość pożywienia w karmniku dla sikorek. Karmnik dla ptaków to nie śmietnik na nasze odpadki, nie mogą tam znaleźć się okruchy pieczywa, które jest bezwartościowe dla ptaków, a nawet szkodzi ich zdrowiu. Dla sikorek najlepsze są nasiona roślin oleistych, a zwłaszcza słonecznik dla ptaków, którego ziarna warto mieszać z prosem, pszenicą, owsem. Ziarna można zatopić w słoninie czy łoju i powiesić też przy karmniku lub parapecie. Sikorki bardzo lubią też słoninę.  

Czytaj też: Dokarmianie ptaków - czym karmić ptaki zimą?

Karma dla sikorek – na to uważaj

Pamiętajmy jednak, żeby wieszać za oknem czystą słoninę, a nie resztki wędliny, boczku czy szynki, które zawierają dużo soli i są szkodliwe dla ptaków - ptaki nie mają woreczka żółciowego i ich możliwości wydalania soli są ograniczone. Pamiętajmy też, że sikorki zimą mają problem nie tylko z zaspokojeniem głodu, ale także pragnienia. Sikorki nie mogą go zaspokoić śniegiem, gdyż potrzebowałyby zbyt dużo energii na ogrzanie śniegu. Dlatego warto przy karmniku zrobić poidełko, czy niewielką kuwetę z wodą.   

W przypadku wywieszania słoniny musimy zwrócić uwagę na to, żeby miejsce to nie było nasłonecznione, najlepiej zacienione, a temperatura na zewnątrz powinna być ujemna. W innym przypadku słona szybko zjełczeje i będzie szkodliwa dla ptaków. Pamiętajmy, że każdy kawałek słoniny trzeba wymienić na nowy po dwóch tygodniach. Sikorkom szkodzi także spleśniałe jedzenie, dlatego tak ważne jest dbanie o to, żeby dostarczać do karmnika stale świeże nasiona.  

Karmnik dla sikorek

Zwykły karmnik dla ptaków powinien być prosty, ale spełniać kilka podstawowych warunków, aby posłużył zwierzętom przez całą zimę. Doskonale sprawdzi się tu najbardziej popularny, zadaszony karmnik bez ścianek, do którego ptaki mogą swobodnie wlatywać i wylatywać. Jeśli nie znajdziemy go w sklepie, z łatwością sami zbijemy go z drewna. Przy karmniku dla sikorek bardzo ważne jest osłonienie platformy, na której będziemy kłaść ziarno. Najlepiej, żeby cienka listwa otaczała podstawkę i sięgała od kilku do kilkunastu centymetrów w górę. Nie tylko uchroni to ziarno przed spadaniem na ziemię, ale też będzie stanowiło dodatkową osłonę przed opadami śniegu, moczeniem i pleśnieniem ziarna. Przy wieszaniu karmnika powinniśmy kierować się bezpieczeństwem ptaków.

Dobrze jest powiesić go gdzieś przy ścianie domu, żeby częściowo osłonić go od wiatru, który wymiata ziarno i utrudnia zdobycie pożywienia. Pamiętajmy jednak, że jeśli karmnik dla sikorek wisi na samej ścianie, powinien być odpowiednio oddalony od okien – musimy zminimalizować ryzyko wystąpienia kolizji ptaków z szybami. Na szkle możemy też powiesić specjalne naklejki, które będą odstraszały je i zapobiegały zderzeniu. Pamiętajmy również, że kiedy ptaki zlatują do karmnika, są narażone na atak drapieżników, na przykład kotów. Możemy to przewidzieć i powiesić karmnik przynajmniej 1,5 metra od naturalnych osłon, takich jak żywopłot czy sterta gałęzi. W razie ataku sikorki będą mogły schronić się przed drapieżnikiem.  

Karmnik dla sikorek z butelki plastikowej

Idealny karmnik dla sikorek możemy zrobić z przedmiotów znalezionych w domu, na przykład pustej butelki po wodzie mineralnej. Aby przygotować się do budowy takiego karmnika, potrzebujemy:

  • pustą butelkę po wodzie o pojemności 1,5 l 
  • drewniane kuchenne łyżki
  • metalowy haczyk 
  • nożyk 
  • ciemny flamaster 
  • sznurek 
  • pokarm dla sikorek (ziarno).

Kiedy mamy już wszystkie elementy, możemy zabrać się za konstruowanie. Po pierwsze, musimy zaznaczyć markerem dwa kółka o takiej średnicy, żeby po zrobieniu otworów zmieściła się w nich rączka łyżki. Miejsca na dziury zaznaczamy na dwóch przeciwległych ścianach butelki. Proces można powtórzyć kilkukrotnie, w zależności od ilości przygotowanych łyżek, trzeba jednak pamiętać o zachowaniu różnicy wysokości między umieszczonymi łyżkami. Dwie lub trzy drewniane łyżki będą optymalne.   Następnie wycinamy uprzednio zaznaczone przez nas otwory. Pamiętajmy, że jeden otwór z każdej pary (ten, z którego będzie wystawał szerszy koniec łyżki) musi być poszerzony o kilka milimetrów z każdej strony. W ten sposób ziarenka będą delikatnie wysypywać się na wystającą z butelki łyżkę. Po wycięciu możemy wsadzić łyżki w butelkę. Teraz zajmiemy się umocowaniem.

W nakrętkę od butelki musimy wkręcić haczyk. Odpowiednio głęboko zaczepiony, powinien spokojnie unieść obciążenie butelki z ziarnem. Ostatnim krokiem jest wypełnienie butelki pokarmem do pełna. Kiedy to zrobimy, wystarczy zakręcić zakrętkę i w wybranym miejscu zawiesić na sznurku nasz karmnik.  

Po zawieszeniu od czasu do czasu warto potrząsnąć butelką – jeśli ziarno zatka otwory, wstrząs ułatwi wysypanie się pokarmu na łyżki. Pamiętajmy też o regularnej wymianie ziarna na nowe – pilnujmy, żeby nie spleśniało. Jeśli przyłożyliśmy się do budowy karmnika, dzięki wykonanej pracy będziemy mogli całą zimę cieszyć się widokiem sikorek za oknem. Warto jednak pamiętać, że gdy temperatura nie spada poniżej zera i pokrywa śnieżna nie jest szczególnie gruba, ptaki sobie poradzą. Jeżeli już chcemy je karmić, róbmy to solidnie, aby pomagać im, a nie szkodzić.

Sprawdź: Przysmaki dla ptaków

Polecane

pixel