Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Karma dla kota rasy Brytyjskiej

Wielkość opakowania
Cena
-
Faza życia

Karma dla kota rasy brytyjskiej  

Karma dla kota rasy brytyjskiej powinna być dopasowana do budowy szczęk tego zwierzęcia. Poza tym powinna być pełnoporcjowa, z wysoko przyswajalnym białkiem. Komponujemy pożywienie dla pupila w taki sposób, by było zbilansowane i zróżnicowane. Sprawdź, co posmakuje twojemu mruczkowi.

Czym i jak karmić kota brytyjskiego?

Kot rasy brytyjskiej należy do najstarszej rasy kotów na świecie. Mimo, iż nazwa wskazuje na pochodzenie zwierzęcia z Wysp Brytyjskich, w rzeczywistości kot brytyjski królował już długo wcześniej, w Egipcie, będącym pod władaniem Imperium Rzymskiego. „Brytyjczyk” należy do wdzięcznej odmiany kotów, która słynie ze swojego pogodnego, przyjacielskiego usposobienia, uwielbienia dla towarzystwa ludzi i innych czworonożnych domowników.

Czym karmić kota brytyjskiego? Ze względu na zamiłowanie tego zwierzęcia do leniwego, domowego stylu życia, musimy zwrócić uwagę na ilość oraz kaloryczność podawanych mu posiłków. Ponadto z uwagi na specyficzną budowę pyszczka i krótką szczękę tego pupila, nie powinien on dostawać zbyt dużych kawałków. Bezpieczniejsze dla niego będą mniejsze kąski, które swobodnie zdoła pogryźć i połknąć.

To, jak karmić kota brytyjskiego, zależy przede wszystkim od jego wieku. I tak: kocięcia należy karmić od 4 do nawet 6 razy dziennie, a dorosłe osobniki 2-4 razy na dobę. Poza jedzeniem zapewnijmy kotu dostęp do świeżej wody, najlepiej w formie fontanny, która bardziej zainteresuje mruczka od zwykłej miski wody.

Naturalnie żywienie kota brytyjskiego należy dostosować m.in. do jego wieku, płci, wagi, stanu zdrowia oraz poziomu aktywności.

Jaką karmę wybrać dla kota brytyjskiego?

Jaka karma dla kota brytyjskiego będzie najbardziej odpowiednia? Poza wyżej wymienionymi cechami, dobre pożywienie dla tej rasy powinno składać się z wysokiej jakości białka, tłuszczy, witamin, minerałów i innych cennych składników odżywczych, we właściwych proporcjach. Powinno być zbilansowane i zróżnicowane. Kot najlepiej toleruje białko w postaci wołowiny, cielęciny, drobiu i ryb. Raz na tydzień można mu serwować żółtko, a także gotowane białko jaja.

Jaka karma dla kota brytyjskiego: sucha, czy mokra? Wybór odpowiedniej strawy dla miauczącego towarzysza zależy m.in. od preferencji pupila oraz właściciela. Można oprzeć się na mieszanym sposobie karmienia i podawać raz mokre, raz suche jedzenie.

W tym miejscu warto wspomnieć o kotach, które przeszły zabieg sterylizacji albo kastracji. Tym osobnikom należy się odmienna karma, dedykowana zwierzęciu po tego rodzaju zabiegach.

Pamiętajmy, że te zwierzaki słyną z obżarstwa i łakomstwa, zatem karma dla brytyjczyka powinna być mu wydawana w takim czasie i w takiej ilości, która została ściśle określona przez weterynarza lub producenta danego produktu.  

Karma mokra i sucha dla kota brytyjskiego

Marką, która zadbała o przedstawicieli rasy brytyjskiej jest Royal Canin. Firma produkuje pożywienie dla opisywanej rasy w postaci suchej, mokrej, dla dorosłych i młodych kotów. Poniżej zaprezentujemy te produkty:

1.  Royal Canin British Shorthair Adult to pełnoporcjowa, sucha karma dla kota brytyjskiego, który już osiągnął pełną dojrzałość; odznacza się tym, że wspiera funkcje serca, chroni stawy, wspomaga higienę zębów oraz dba o zdrową i lśniącą sierść; 

2.  Royal Canin British Shorthair to natomiast pełnoporcjowa, mokra karma dla kota brytyjskiego dorosłego w postaci cienkich, mięsnych kawałków w sosie; wspiera ona działanie układu moczowego oraz utrzymanie optymalnej masy ciała pupila; 

3.  Royal Canin Regular Sterilised – jest suchą karmą dla kota po sterylizacji, która charakteryzuje się mniejszą zawartością tłuszczy, przy większym udziale białka; 

4.  Perfect Fit Sterile Chicken (marki Perfect Fit) stanowi zaś pełnoporcjową karmę dla kota brytyjskiego (oraz innych ras) po kastracji; wyjątkowa formuła tego produktu - Total 5 – zapewnia zdrową skórę i sierść, prawidłowo działający układ moczowy, wsparcie układu immunologicznego, a także trawienia oraz właściwą masę i kondycję ciała pupila. 

Karma dla kociąt rasy brytyjskiej – jaka karma dla juniora będzie najlepsza?

Najlepszą karmą dla kota brytyjskiego juniora będzie jedzenie, które jest przeznaczone dla najmłodszej grupy wiekowej kociaków.

Rozwiązaniem żywieniowym, które zostało opracowane specjalnie dla kociąt tej rasy jest linia produktów marki Royal Canin. Jako suchą karmę dla małych, „brytyjskich” kotków między 2. a 12. miesiącem życia polecamy Royal Canin British Shorthair Kitten. Pożywienie to może być też z powodzeniem stosowane u kotek ciężarnych i karmiących. Pokarm dba o właściwy rozwój szkieletu i przyrost masy mięśniowej, ponadto chroni układ pokarmowy i wspiera układ odpornościowy.

Natomiast zastanawiając się nad mokrym pożywieniem dla młodych pupili, nasz wybór powinien paść na Royal Canin Kitten Instinctive w sosie. Jest to pełnoporcjowa, wilgotna karma dla kota brytyjskiego juniora. Jej głównym zadaniem jest wspomaganie funkcjonowania systemu immunologicznego.

Karmiąc naszego podopiecznego kierujmy się zasadą, że lepiej dać kotu mniej pożywienia, ale częściej, rzadziej, ale za to najwyższej jakości.

pixel