Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Życie z psem rasy małej lub miniaturowej - jak zadbać o najmniejszych pupili?

Przykłady psów małych ras

Wiele ras naszych psich przyjaciół zostało specjalnie wyhodowanych tak, aby osiągały jak najmniejsze rozmiary. Określeniem psy miniaturowe ogólnie nazywamy te czworonogi, które charakteryzują się masą ciała poniżej 10 kg i wysokością w kłębie poniżej 40 cm. W FCI (Fédération Cynologique Internationale) wyróżniamy jednak rasy, które z nazwy są miniaturowe i powinny spełniać wymogi opisane we wzorcach rasowych. Wiele pseudohodowli próbuje sprzedawać miniaturki ras, które tak naprawdę nie istnieją.

Jakie psy małych ras wyróżniamy?

Do najpopularniejszych psów miniaturowych zaliczamy:

 • Bichon Frise,
 • Bolończyk,
 • Chihuahua,
 • Foksterier szorstkowłosy i krótkowłosy,
 • Jamnik miniaturowy,
 • Jack Russell Terrier,
 • Maltańczyk,
 • Papillon,
 • Pekińczyk,
 • Pomeranian,
 • Pudel miniaturowy i pudel toy,
 • Shih Tzu,
 • Sznaucer miniaturowy,
 • Yorkshire Terrier.

Spacery z psem małej rasy

Małe rasy psów to duże wyzwania. Miniaturowe czworonogi mają mnóstwo indywidualnych potrzeb, o których musimy na co dzień pamiętać.

Ze względu na swoje mniejsze ciała są zdecydowanie bardziej narażone na przegrzanie lub przeziębienie. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby dostosować długość i czas spacerów do warunków atmosferycznych. W gorące dni należy unikać miejsc w pełnym słońcu, a w chłodne zaopatrzyć psa w ciepłe ubranie i zrezygnować z długich wycieczek na mrozie.

Szczególną uwagę należy zwrócić również na potencjalne zagrożenia z otoczenia, takie jak duże psy, ruchliwe drogi czy drapieżniki (znane są sytuacje, kiedy małe psy zostają ofiarami sokołów czy innych większych ptaków). Warto zatem mieć swojego pupila cały czas pod kontrolą na smyczy.

Psy ras małych często szkolone były do polowań. Z tego powodu mogą wykazywać tendencję do reagowania agresywnie na inne psy i ludzi. Ważne jest, aby już od pierwszych tygodni odpowiednio socjalizować naszego czworonoga ze środowiskiem i przyzwyczaić go do otoczenia.

Jak przygotować dom na małego psiaka?

Przede wszystkim zadbaj o jego bezpieczeństwo. Małe psiaki mają skłonności do wchodzenia we wszystkie zakamarki i znajdywania rzeczy, które leżą pod szafą od lat i już dawno o nich zapomniano. W takich przypadkach nie trudno o sytuację, w której psiak wynajduje przedmiot zdecydowanie nieprzeznaczony do spożycia.

Postaraj się zatem uprzątnąć wszystkie kable, chemikalia, trujące dla czworonogów rośliny i małe przedmioty, które pies mógłby skonsumować. Oszczędzisz sobie w ten sposób sporo stresu, a zwierzakowi - problemów zdrowotnych.

Na dobry początek przygody z czworonogiem warto przygotować dla niego odpowiednią wyprawkę.  Niezbędne będą miski na wodę i karmę, legowisko, zabawki, obroża/szelki i smycz. Upewnij się, że akcesoria te są odpowiednie dla rasy psa i jego rozmiaru.

Dom należy odpowiednio zabezpieczyć przed ucieczką czworonoga. Upewnij się, że ogrodzenie jest wysokie i nie ma dziur, przez które pies mógłby się przecisnąć. W mieszkaniu w bloku uwagę należy zwrócić na balkon - w szczególności, jeśli jest ażurowy - maluch może utknąć pomiędzy prętami lub z niego wyskoczyć.

Psy małych ras wymagają częstej pielęgnacji i czyszczenia, szczególnie jeśli mają długie futro. Rozważ zatem zakup odpowiednich produktów do tego przeznaczonych, takich jak szampony i szczotki.

Jak dbać o zdrowie psa małej rasy?

Wiele psów małych ras może mieć specyficzne problemy zdrowotne, które wynikają z ich hodowli i osiągnięcia cech pożądanych dla wyglądu danej rasy, ale niekoniecznie dobrych pod względem wydolnościowym. Mogą nimi być:

 • problemy z oddychaniem - w szczególności u ras brachycefalicznych,
 • zapadnięcie tchawicy,
 • zwichnięcia rzepek,
 • choroba zwyrodnieniowa zastawek,
 • choroby skóry.

Dlatego ważne jest, aby regularnie badać psa i zwracać uwagę na jakiekolwiek objawy choroby lub dyskomfortu, które mogą wymagać porady lekarza weterynarii.

Mimo wielu problemów, z którymi się borykają, psy małych ras potrafią żyć znacznie dłużej niż swoi więksi przyjaciele. To właśnie one biją rekordy długości psiego życia, a wiele z nich potrafi przeżyć ze swoimi opiekunami około 20 lat.

Jak powinniśmy karmić psa małej rasy?

Wyobraź sobie, że twój żołądek jest 10 razy mniejszy niż w tej chwili. W takim przypadku zjedzenie standardowej porcji pokarmu mogłoby się skończyć przynajmniej źle. Pod tym kątem żywienie psów ras małych jest wymagające.

Przede wszystkim dokładnie odmierzaj porcje, jakie podajesz swojemu czworonogowi! Już kilkanaście chrupków więcej podawanych codziennie z biegiem czasu może doprowadzić do otyłości. Zapotrzebowanie energetyczne naszych małych przyjaciół jest znacznie niższe niż u większych kompanów. Dlatego też zaleca się dokładne wyliczenie dziennej dawki pokarmowej oraz odmierzenie na wadze kuchennej porcji, jaką należy im podawać. Warto użyć w tym celu miarki lub na małym plastikowym pojemniku zaznaczyć markerem poziom, w jakim mieści się taka ilość karmy i z jego pomocą podawać posiłki.

Rozdzielaj dzienną porcję karmy na kilka posiłków. Jak już wiemy - psy ras miniaturowych mają znacznie mniejsze żołądki, do których mieści się znacznie mniejsza porcja żywności. Wbrew pozorom małe pieski potrafią pochłonąć znacznie więcej niż by nam się wydawało. Może to doprowadzić do biegunek, wymiotów czy niestrawności. Warto zatem rozdzielać dawkę pokarmową nawet na 3-4 posiłki podawane w ciągu dnia.

Karma sucha czy mokra?

Zarówno sucha, jak i mokra karma może być dobrym wyborem dla naszego pupila. Warto jednak zwrócić uwagę na skład kupowanego produktu. Udział białka powinien wynosić około 25%, tłuszczu 15%. Ważne jest także to, aby w składzie znajdowały się dodatki dietetyczne - psy również potrzebują źródeł witamin oraz niektórych pierwiastków, więc dobry produkt wzbogacony jest m.in. w witaminę A, D3, E.

Jaka powinna być sucha karma dla psa małej rasy?

Na rynku istnieje szeroki wybór suchych karm dla psów. Nie każda jest jednak przystosowana dla ras małych i miniaturowych.

Ogromne znaczenie ma wielkość granulek. W przeciwieństwie do większych psów nasi mali przyjaciele mogą mieć problemy z dużymi chrupkami. Dobrym rozwiązaniem jest karma naszej marki własnej - Dr. Huggy - która dostępna jest w postaci granulatu wielkości 4 mm lub 8 mm, dzięki czemu można dostosować ją do potrzeb pupila.

Dużo rolę odgrywa także termin ważności karmy oraz utrzymanie jej jakości po otwarciu opakowania. Jeśli dla naszego 2-kilogramowego yorka kupimy kilkunastokilogramowy worek karmy, to będzie ją spożywał przez kilka miesięcy. W suchym, zacienionym i dość chłodnym miejscu standardowa karma, przetrzymywana w szczelnym pojemniku, może leżeć maksymalnie kilka tygodni. Warto zatem dobrać opakowanie takich rozmiarów, żeby karma po otwarciu nie zdążyła się zepsuć. Rozwiązaniem tego problemu jest oferowanie kilku opcji pojemnościowych - w Dr. Huggy dostępne są trzy - 100 g, 2 kg oraz 6 kg.

Wybór karmy dla psa miniaturowego powinien być dokonany zgodnie z potrzebami i preferencjami naszego czworonoga oraz zaleceniami lekarza weterynarii.

Poradnik bycia dobrym opiekunem psa małej rasy - podsumowanie

Aby nasz pupil cieszył się doskonałym zdrowiem, powinniśmy zawsze mieć z tyłu głowy, że jest on o wiele bardziej wymagającym czworonogiem niż mogłoby się wydawać.

Jednym z ważniejszych aspektów jest spełnienie potrzeb żywieniowych naszego towarzysza. Jeśli karmimy go suchą karmą, to pamiętajmy o odpowiedniej wielkości granulatu, świeżości produktu, kilku posiłkach dziennie i zbilansowanej diecie.

Wszelkie wątpliwości - zarówno zdrowotne, jak i behawioralne - warto skonsultować ze specjalistą - lekarzem lub behawiorystą.

Bibliografia:

 1. Berwid-Wojtowicz, S., K. Holda. "Żywienie psów ras małych i miniaturowych -najważniejsze zagadnienia." VetPersonel 1 (2013).