Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Żwirek silikonowy - dla kota, królika. Jak używać?

Żwirek silikonowy

Koci dom nie może funkcjonować bez kuwety. Nawet jeśli zwierzę cieszy się dużą dozą wolności i może samodzielnie wychodzić na zewnątrz, w domu powinno się znaleźć miejsce, w którym zwierzę będzie mogło załatwić potrzeby fizjologiczne. Kuwetę wypełniamy żwirkiem, zwanym też niekiedy „piaskiem dla kotów”. Wyróżniamy trzy główne typy żwirku dla kota:

  • Żwirek silikonowy 
  • Żwirek drewniany 
  • Żwirek bentonitowy 

Stosowane żwirki nie mają wprawdzie z piaskiem wiele wspólnego, nie mniej ich konsystencja jest zbliżona, a co za tym idzie - także funkcja. Sypki żwirek dla kota, podobnie jak piach, staje się miejscem w którym zwierzę będzie się wypróżniać, a na koniec nieco przysypywać odchody. Prawie jak w naturze, tyle że pod dachem. Dlaczego nie stosujemy piasku? Ponieważ nie pochłania zapachu, nie zbryla się ani nie rozpada w kontakcie z moczem, źle się sprząta i roznosi się po mieszkaniu… Jednym słowem, piasek to naprawdę zły pomysł w domu. A zatem, zamiast piasku - żwirek. Który żwirek wybrać? My przyjrzymy się teraz zaletom i wadom żwirku silikonowego dla kota.

Zobacz też: Żwirek dla kota – silikonowy, drewniany czy betonowy?  

Żwirek silikonowy dla kota – czym jest?

Żwirek silikonowy to niewielkich rozmiarów granulki, przypominające wyglądem przeźroczyste kryształki, szklane lub plastikowe kulki. W dotyku żwirek silikonowy daje wrażenie obcowania z tworzywem sztucznym. Żwirek dla kota silikonowy  pochłania mocz, gromadząc odchody wewnątrz kryształków.

Istota działania żwirku silikonowego jest więc całkowicie odmienna, niż w przypadku żwirku bentonitowego i drewnianego, które w kontakcie z moczem zbrylają się do postaci dużych grudek – grudki te właściciel zwierzęcia musi systematycznie usuwać, aby zapewnić kotu czystość. Żwirek silikonowy, nie wymaga takich zabiegów. Po pewnym czasie, gdy żwirek nie jest już w stanie pochłaniać moczu, musimy po prostu wymienić całą zawartość kuwety dla kota.  

Zobacz: Kuweta dla kota - kryta, otwarta czy narożna?

Czy żwirek silikonowy można wrzucać do toalety?

Czy żwirek silikonowy można wrzucać do toalety? Generalnie tak (poza jednym wyjątkiem, o którym więcej za chwilę). To jedna z głównych zalet żwirku silikonowego. Tak jak wspomnieliśmy, w odróżnieniu od żwirków bentonitowego i drewnianego, żwirek silikonowy nie zbryla się. Dotyczy to zarówno sytuacji w kuwecie (kontakt z moczem) jak i ubikacji (kontakt z wodą). Żwirek silikonowy do toalety wrzucamy zatem bez obaw, nie ma ryzyka zapchania sedesu.  

Sprawdź: Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Żwirek silikonowy – wady

Każdy z trzech typów żwirku ma swoje wady, nie jest od nich wolny także silikonowy żwirek. Przede wszystkim nie wszystkie koty lubią korzystać ze żwirku silikonowego, jednak tego, jakie preferencje ma nasz kot, jesteśmy w stanie dowiedzieć się jedynie poprzez „rozpoznaniem bojem”. Jeśli nie spróbujemy – nie będziemy wiedzieć.

Po drugie żwirki silikonowe uważane są za stosunkowo drogie (koszty zakupu zależą od wielkości opakowania, dlatego nie będziemy podawać przedziału cenowego). Po trzecie – żwirek silikonowy po nasiąknięciu moczem wygląda wyjątkowo nieestetycznie. Zwłaszcza jeśli korzystamy z kuwety odkrytej, bardziej wrażliwym osobom zapewne będzie mocno przeszkadzać żółtawy odcień kulek. Po czwarte, granulki żwirku silikonowego brudzą się niekiedy kałem i jeśli nie zostaną wybrane z kuwet, potęguje to niezbyt korzystne doznania estetyczne.  

Żwirek silikonowy zbrylający

Żwirki silikonowe, tak jak już powiedzieliśmy, co do zasady nie zbrylają się, co ma swoje wady, ale też zalety – można bowiem każdy żwirek silikonowy wyrzucić do toalety bez ryzyka zapchania ubikacji. W sprzedaży można jednak spotkać produkt reklamowany jako żwirek silikonowy zbrylający. W bardziej szczegółowym opisie przeczytać możemy, że jest to „żwirek krzemionkowy” wyprodukowany z syntetycznej, amorficznej krzemionki o stopniu czystości 98 procent. Producent zachwala, że żel krzemionkowy łączy w sobie zalety żwirku silikonowego i bentonitowego. Pochłania wilgoć i nieprzyjemne zapachy, jednocześnie ulegając zbryleniu. Do tego nie ma zapachu, jest bardzo lekki. Minus – nie można go wyrzucać do ubikacji.  

Żwirek silikonowy dla królika

Żwirek silikonowy można stosować także do wyłożenia w miejscu, w którym załatwiają się inne zwierzęta – między innymi królik. Żwirek silikonowy dla królika jest bezpieczniejszy, niż żwirki zbrylające się. Te drugie, w sytuacji przedostania się do króliczego żołądka, mogą napęcznieć do rozmiarów zagrażających zdrowiu zwierzęcia. Poza tym, w odróżnieniu od żwirków drewnianych czy zwykłych trocin, żwirek silikonowy dla królika nie pyli, nie narażając na podrażnienie delikatnych płuc zwierzęcia.

Sprawdź: Legowiska i transportery dla kota

Fot. 123RF