Max & Mrau Sp. z o.o. Opinie z ekomi-pl.com

Edukacja

Kuweta dla kota - kryta, otwarta czy narożna?

Kuweta dla kota - kryta, otwarta czy narożna?

23.02.2018

Kuweta dla kota

Kuweta dla kota jest jednym z podstawowych akcesoriów, które muszą się znaleźć w domu po tym, jak przyjmiemy zwierzę pod nasz dach. Dla samego zaś kota umiejętność korzystania z kuwety jest jedną z pierwszych, które muszą nabyć, mieszkając z ludźmi. Jeśli nie mamy doświadczenia ze zwierzętami, wybór kuwety dla kota może sprawić pewien problem ze względu na bogactwo oferty.

Kuwety dla kota są niezwykle zróżnicowane pod względem budowy (otwarte, zamknięte i inne), zaawansowania technologicznego (zwykłe oraz samoczyszczące) i oczywiście wykorzystanych materiałów, a także estetyki. Zwłaszcza kuweta zamykana dla kota potrafi zaskoczyć, jeśli chodzi o wzornictwo. Designerzy w ostatnich latach zrobili wiele, by kuwety dla kota w jak najlepszy sposób wkomponowały się w pejzaż łazienki, nie powodując estetycznego zgrzytu.

Zobacz: Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Kuweta dla kota zamykana

W sprzedaży dostępnych jest kilka podstawowych typów kuwet dla kota. Jednym z najpopularniejszych jest kuweta dla kota kryta. Z wyglądu oraz gabarytów bardzo podobna jest do transportera dla zwierząt. Wyróżniamy dwa rodzaje kuwet dla kota krytych – posiadające zamykanie (klapka, drzwiczki) lub też zamykania nie posiadające. To pierwsze rozwiązanie teoretycznie jest najlepsze, najskuteczniej bowiem chroni przed rozsypywaniem żwirku i nieczystości na zewnątrz kuwet, a także przed rozprzestrzenianiem się przykrych zapachów.

Jednak kuweta dla kota zamykana nie zawsze jest akceptowana przez zwierzęta – niektóre koty nie chcą do niej wchodzić, być może obawiając się zamknięcia (koty wolą mieć pod kontrolą najbliższe otoczenie). Podstawowe zalety krytej kuwety dla kota to:
  • estetyczny wygląd, 
  • zabezpieczenie przez rozsypującym się żwirkiem,
  • filtry pochłaniające brzydkie zapachy, 
  • większa intymność dla kota (co jest ważne zwłaszcza w przypadku zwierząt mających blokady psychiczne). 
Kryta kuweta dla kota ma jednak także wady. Należą do nich:
  • wysoka cena (od kilkudziesięciu do kilkuset złotych), 
  • wielkość – optycznie kryta kuweta dla kota zajmuje w łazience bardzo dużo miejsca,
  • nieco utrudnione sprzątanie (przed wymianą żwirku lub uprzątnięciem nieczystości, dobrze jest odczepić budkę od podstawy, co zajmuje kilka sekund więcej). 
Zobacz: Pochłaniacze zapachów do kuwety dla kota

Kuwety dla kotów - otwarta i przesiewowa

Otwarta kuweta dla kota jest rozwiązaniem najbardziej klasycznym, wychodzącym jednak po woli z użycia ze względu na oczywiste wady. Z tego typu kuwety dla kota żwirek rozsypuje się na wszystkie strony, a odchody (nawet jeśli się zbrylą) znajdują się na widoku. I nie o samą estetykę tu wyłącznie chodzi, ale przede wszystkim o zapach, który bez przeszkód rozchodzi się po łazience. Fakt, że tego typu kuwety dla kota są nieco mniejsze, ma znaczenie drugorzędne, bo są one mniejsze głównie na wysokość, a tym, czego zazwyczaj brakuje w łazienkach, jest miejsce w poziomie, nie w pionie. Aczkolwiek producenci wykazali się w tej materii pewną inwencją – kilka centymetrów kwadratowych łazienki można skraść decydując się na zakup otwartej kuwety narożnej dla kota.

Jak sama nazwa wskazuje, ustawiana ona jest w rogu pomieszczenia i ma kształt trójkątny. Niewątpliwie dużą zaletą otwartych kuwet dla kota są ich ceny – zazwyczaj w granicach 15-25 złotych. Bywa też, że z tego typu kuwety woli korzystać sam kot. Zwłaszcza dotyczy to zwierząt dużych, które nie mieszczą się w budkach kuwet zamkniętych (aczkolwiek pojawiły się w ofercie zakrywane kuwety dla kota XXL). Bardziej skomplikowaną odmianą otwartej kuwety dla kota jest kuweta z podwójnym dnem, tak zwana przesiewowa. W tym przypadku górna część kuwety jest de facto sitem, przez które odchody spływają na znajdującą się pod spodem tackę. Tego typu kuwety dla kota występują w dwóch odmianach – do używania ze żwirkiem i bez żwirku.

Zobacz: Żwirki do kuwety

Kuweta dla kota samoczyszcząca

Kuweta dla kota samoczyszcząca to zapewne najwygodniejsze z rozwiązanie, zarówno z punktu widzenia właściciela, jak i samego zwierzęcia, które nie zawsze może liczyć na sumienność swojego pana w sprzątaniu odchodów (a jak wiemy koty to czyściochy i z brudnej kuwety korzystać nie chcą).

Kuweta dla kota samoczyszcząca niewiele ma wspólnego z tradycyjnymi konstrukcjami, nawet w kwestii designu. Jeśli zaś chodzi o rozwiązania technologiczne, stosowane są różne. Jedna z dostępnych na rynku kuwet dla kota samoczyszczących wyposażona jest w czujnik ruchu, który kilkanaście sekund po wizycie zwierzęcia uruchamia specjalne grabki, zgarniające odchody do pojemnika z filtrem. Ale to nie wszystko, co jest nam w stanie zaproponować technika.

Na rynku pojawiają się już bowiem kuwety dla kota, które działają na podobnych zasadach jak toalety dla ludzi - są spłukiwane i to automatycznie. Wadą niemal każdej kuwety dla kota samoczyszczącej jest cena. Decydując się na zakup tego typu urządzenia, musimy przygotować się na wydatek rzędu kilkuset do nawet 3 tysięcy złotych.

Zobacz: Akcesoria do kuwety

Fot. 123RF
Informujemy, że korzystając z tej witryny zgadzasz sie na zapisywanie i przechowywanie plików cookie. Szczegółowe informacje o celu ich wykorzystania oraz określenia warunków ich przechowywania lub dostępu w Twojej przeglądarce znajdziesz w polityce plików cookies.
Zamknij
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel