Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Żwirek drewniany - dla kota, królika, gryzoni. Warto?

Żwirek drewniany – po co?

Żyjący dziko kot załatwia się zazwyczaj w piasek. Teoretycznie w piasek załatwiać mógłby się także kot domowy, gdyby tylko kruszywo to znalazło się w jego kuwecie. Z jakichś jednak powodów piasku w domu nie używamy. A nie robimy tego, ponieważ istnieją środki spełniające tę samą funkcję, będąc jednak znacznie bardziej komfortowymi w użyciu. Mowa oczywiście o żwirkach. W odróżnieniu od piasku, są one łatwe do usunięcia wraz z nieczystościami, w dodatku pochłaniają większość przykrego zapachu. Ze względu na to, z czego żwirek dla kota został wytworzony, wyróżnimy trzy główne grupy, z których każda ma swoje wady i zalety, wynikające ze specyfiki zastosowanego materiału.

  • Żwirek drewniany 
  • Żwirek bentonitowy 
  • Żwirek silikonowy.

Przyjrzyjmy się bliżej, jak działa żwirek drewniany, zobaczmy jaką żwirek drewniany ma przewagę nad swoimi konkurentami, a w czym ustępuje im pola.

Zobacz też: Żwirek dla kota – silikonowy, drewniany czy betonowy?    

Żwirek drewniany – rodzaje

Żwirek drewniany jest podłożem wykonanym, jak sama nazwa wskazuje, z drewna. Żwirek drewniany przyjmuje postać trocin lub granulek. Występuje w wersji zbrylającej się, ale można też nabyć żwirek drewniany niezbrylający – każdy z nich ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Czym się od siebie różnią i jakie mają zastosowanie?  

Żwirek drewniany zbrylający

Żwirek drewniany zbrylający,w kontakcie z moczem zwierzęcia zbryla się do postaci niewielkich grudek. Wiążą one w sobie większość nieczystości, są już na pierwszy rzut oka widoczne dla osoby sprzątającej kuwetę, są też wyjątkowo łatwe do usunięcia – niezależnie od tego, czy wybieramy je ręcznie, czy korzystamy z kuwety automatycznej oddzielającej grabkami czysty, drobny żwirek od większych, zbrylonych kulek z moczem.  

Żwirek drewniany zbrylający – do toalety

W odróżnieniu od zbrylających się żwirków bentonitowych, żwirek drewniany zbrylający dla kota może być wyrzucany do toalety, nie powodując jej zapchania. Przynajmniej w teorii, bo jeśli po dłuższym nie sprzątaniu wrzucimy do ubikacji naprawdę pokaźne bryły, niechybnie doprowadzimy do nieszczęścia: małego, gdy będzie to jednorazowy incydent, dużego - jeżeli z wyjątku uczynimy regułę. Zatem pamiętajmy – nawet żwirek dla kota drewniany zbrylający można wyrzucać do sedesu, co czyni opiekę nad kuwetą nieco mniej uciążliwą, należy to jednak robić z umiarem.  

Zobacz: Kuweta dla kota - kryta, otwarta czy narożna? 

Żwirek drewniany dla kota – eko

Drewniany żwirek dla kota, co podkreślają jego zwolennicy, wykonany jest z materiałów naturalnych, biodegradowalnych. Żwirek drewniany, oprócz tego że dobrze radzi sobie z pochłanianiem kocich zapachów, sam też wydziela zapach, który – biorąc pod uwagę okoliczności – w pewnym sensie można nazwać przyjemnym. Niektórzy w żwirku dla kota drewnianym wyczuwają nawet zapach żywicy… Zwał jak zwał, w każdym razie uważa się, że domy, w których używany jest żwirek drewniany, mniej „pachną kotem”.  

Żwirek drewniany niezbrylający

Do toalety wyrzucać można także żwirek drewniany niezbrylający. Choć wykonany jest z podobnego surowca, jak ten zbrylający, różni się formą oraz sposobem działania. Żwirek drewniany niezbrylający ma postać niewielkich granulek. W kontakcie z moczem kota nie zbryla się, lecz rozpada na drobne części i opada na dno kuwety dla kota. Używając tego typu żwirek drewniany nie musimy sprzątać kuwety każdorazowo po wizycie kota, wystarczy że raz na jakiś czas wymienimy całą jej zawartość. Użyty materiał oraz sposób działania sprawiają, że żwirek drewniany niezbrylający jest bardzo ekologiczny – jeśli nie mamy oporów, możemy zużyty wysypać nawet w ogrodzie.  

Żwirek drewniany dla kota  - wady

Biorąc pod uwagę, że żwirki drewniane mają niezłą relację ceny do wydajności, wydawać by się mogło, że są rozwiązaniem idealnym. Dla porównania – żwirki silikonowe wyglądają wyjątkowo nieestetyczne po skorzystaniu przez kota z kuwety. Żwirki bentonitowe w kontakcie z wodą stają się zaś materiałem przypominającym nieco cement. Dlatego nie wolno ich spuszczać w toalecie, trzeba też uważać na trwałe zabrudzenia posadzki, a zwłaszcza fug. Swoje wady mają jednak także żwirki drewniane. Ze względu na swoją lekkość mogą nieco pylić. Poza tym łatwo przyklejają się do kocich łap – w ten sposób kot roznosi je po całym domu, co nie jest higieniczne.  

Sprawdź: Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Żwirek drewniany dla królika

Żwirek drewniany stosujemy nie tylko do wypełniania kocich kuwet. Producenci polecają także żwirek drewniany dla świnki morskiej, żwirek drewniany dla królika, czy żwirek drewniany dla szczura. Żwirek drewniany dla gryzoni to sprasowane trociny – tak zwane pellety. Jest to ściółka wydajna i dobrze pochłaniająca brzydkie zapachy. Podkreśla się, że pellet drewniany ma większą chłonność niż zwykłe trociny, nie rani i nie podrażnia króliczych łap. Żwirek drewniany dla królika ma jednak jedną podstawową wadę – przy dłuższym używaniu może drażnić jego drogi oddechowe, jest to bowiem materiał, który silnie pyli, nawet jeśli jest dobrej jakości. 

Czytaj też: Kuweta dla królika - jaką wybrać? Rodzaje

Fot. 123RF