Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tauryna dla kota - dlaczego jest ważna? Dawkowanie

2018-07-04
Tauryna dla kota - dlaczego jest ważna? Dawkowanie

Tauryna – co to takiego?

Tauryna to aminokwas niebiałkowy. Oznacza to, że nie bierze on udziału w budowaniu mięśni, a to właśnie zwykle uważa się za główną rolę aminokwasów. Jego podstawową właściwością jest za to wspomaganie procesów regeneracyjnych w mięśniach. Tauryna pełni w organizmie także szereg innych funkcji, m.in. wspiera rozwój mózgu i pracę serca. Gdy w latach 70. XX wieku odkryto, że tauryna hamuje procesy kataboliczne zachodzące w mięśniach, a jednocześnie działa anabolicznie, stała się niezwykle popularna wśród sportowców, którym zależało na zwiększeniu masy mięśniowej oraz polepszeniu wydolności podczas treningów.

Tauryna dla kota

Tauryna znajduje się w organizmie ludzi i zwierząt. Ta, którą produkuje organizm kota to tzw. tauryna endogenna. Jej synteza u kota przebiega wolniej niż u innych ssaków, co sprawia, że nie pokrywa ona w pełni kociego zapotrzebowania na ten aminokwas. Warto dodać, że wzrasta ono w okresie ciąży oraz w fazie intensywnego wzrostu, starzenia się czy w przebiegu chorób. Kotom należy wtedy wraz z pożywieniem dostarczać tak zwanej tauryny egzogennej, by nie doprowadzić do powstania jej niedoborów. Tauryna ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów, zbyt niski jej poziom we krwi mógłby doprowadzić m.in. do powstania chorób serca i problemów ze wzrokiem.

Przeczytaj także: Dlaczego wybór odpowiedniego pokarmu dla kota jest ważny?

Gdzie kupić taurynę dla kota?

Taurynę powinniśmy dostarczać kotu wraz z pożywieniem. Kupując kocią karmę zwracajmy więc uwagę na jej skład. Jeśli specjalistyczne karmy uzupełniamy jedzeniem przygotowywanym w domu lub od czasu do czasu dajemy kotu przekąski, niech będą to produkty bogate w taurynę, takie jak mięso z indyka, łososia czy wątróbka drobiowa. Pamiętajmy przy tym, że mięso poddane gotowaniu traci aż 75% zawartej w nim tauryny! W przypadku podejrzenia niedoboru tauryny przez weterynarza, należy sprawdzić jej stężenie w surowicy krwi. Jeśli poziom aminokwasu będzie zbyt niski, wówczas trzeba będzie sięgnąć po suplementy diety ją zawierające.

Tauryna z apteki dla kota

Specjalne suplementy diety z tauryną dla kota znajdziemy w sklepach zoologicznych lub gabinetach weterynaryjnych. Ich dawkę ustala lekarz weterynarii. Tego rodzaju preparaty zwykle występują w postaci proszku, który dodaje się do pokarmu w odpowiednich proporcjach (ważne jest, by wcześniej rozrobić go z wodą lub wymieszać dokładnie z wilgotnym pokarmem, gdyż sucha tauryna może podrażniać błony śluzowe jamy ustnej i przełyku). Wybierając taurynę w formie sypkiej koniecznie trzeba się też upewnić, że produkt nie zawiera żadnych dodatków w postaci antyzbrylaczy. Na rynku znajdziemy także pasty z tauryną oraz mleka z tauryną dla kociąt.

Czytaj też: Spór o karmę: sucha czy mokra?

Tauryna dla kota - cena

Ceny produktów z tauryną są bardzo zróżnicowane. Za jedno opakowanie zwykle trzeba zapłacić kilkadziesiąt złotych. Pamiętajmy, że na suplementach nie warto oszczędzać. Najlepiej sięgnijmy po te sprawdzone, polecone na przykład przez weterynarza lub zoodietetyka. Warto wiedzieć, że w diecie kociąt i kotów dorosłych zalecane stężenie tauryny wynosi 100 mg/1000 kcal Energii Metabolicznej (21mg/kg masy ciała0,67 u kotów rosnących i (1mg/kg masy ciała0,67 u kotów dorosłych). Istotne jest też to, że tauryny nie da się przedawkować, ponieważ jej ewentualny nadmiar jest bezpiecznie usuwany z organizmu z moczem.

Kocia dieta – czego nie powinno w niej zabraknąć?

Tauryna to nie jedyny składnik, którego nie może zabraknąć w kociej diecie. Takim aminokwasem jest również arginina. Choć jest ona produkowana w organizmach większości ssaków, w przypadku kotów domowych produkcja ta jest niewystarczająca, dlatego argininę trzeba dostarczać kotu wraz z pożywieniem. Podstawowe źródła argininy w kociej diecie to ryby i jaja.

Arginina dla kota

Arginina, podobnie jak tauryna, pełni w organizmie szereg istotnych funkcji. Jest ona odpowiedzialna m.in. za uwalnianie hormonów (m.in. insuliny i glukagonu), procesy energetyczne oraz detoksykację amoniaku i produkcję nietoksycznego mocznika. Pomaga również w regeneracji po wysiłku Aminokwas ten poprawia również przepływ krwi, obniżając jej ciśnienie. W przypadku wystąpienia niedoboru argininy we krwi, może dojść do zagrażającego życiu zatrucia amoniakiem. Dlatego tak ważne jest, by koci jadłospis był odpowiednio skomponowany. Jego podstawę powinna stanowić dobra karma, w której znajduje się wystarczająca ilość tauryny i argininy. Zalecana dawka argininy w diecie kota rosnącego to 2,4 g/1000 kcal Energii Metabolicznej (0,5g/kg masy ciała0,67), a u kota dorosłego jest to 1,93g/1000 kcal Energii Metabolicznej (0,19g/kg masy ciała0,67).

Dowiedz się: Co powinien jeść kot?

Czego nie może jeść kot?

Na koniec wspomnijmy czego nie powinniśmy podawać kotu. Podobnie jak psom, tak i kotom szkodzi czekolada. Wbrew pozorom, kotom nie służy również mleko i jego przetwory, ponieważ większość kotów nie toleruje laktozy, a wysoka zawartość cukrów sprzyja problemom z nadwagą. Naszym czworonożnym przyjaciołom nie podawajmy również rodzynek ani winogron – te owoce mogą uszkodzić im nerki! Toksyczne jest też awokado – zwłaszcza skórka i pestka. Kotom szkodzą także warzywa takie jak por, cebula i czosnek. Zwierzaki same raczej po nie nie sięgną, dlatego tak ważne jest, abyśmy nie podawali im resztek ze stołu. Mogą bowiem znaleźć się w nich produkty, które są dla kotów szkodliwe.

fot. pixabay.com

Polecane

pixel