Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szelki dla yorka - jakie wybrać dla szczeniaka i dorosłego?

2017-12-27
Szelki dla yorka - jakie wybrać dla szczeniaka i dorosłego?

Szelki dla yorka

Czy widziałeś kiedyś yorka w obroży? Być może tak, z pewnością jednak nie był to widok, który powinien się ukazać twoim oczom. Tylko szelki dla psa yorka zapewnią stabilne i – co najważniejsze – bezpieczne mocowanie dla smyczy. Szelki dla yorka to odpowiedź na specyfikę budowy anatomicznej tych wyjątkowych psów – tyleż urokliwych, co i kruchych. York to rasa psa wyhodowana w pierwszej połowie XIX wieku w hrabstwie Yorkshire w Wielkiej Brytanii. Za potomków yorka uważa się maltańczyka oraz kilka ras terierów – psów typowo myśliwskich.

Choć może trudno w to uwierzyć, przyglądając się małym, wypielęgnowanym yorkom, na początku były one uważane i używane jako psy łowne, zwłaszcza przez właścicieli młynów i punktów skupu zboża, gdzie służyć miały za postrach dla szkodników. Z czasem jednak ich inne walory zaczęły dominować w oczach ludzi i dziś liczy się głównie ich wdzięk oraz fantastyczna okrywa włosowa.

Szelki bezuciskowe dla yorka - dlaczego niezbędne?

Dlaczego szelki dla yorka? Dlatego, że tradycyjna obroża, w którą zapinamy większość psów, stanowiłaby dla małego yorkshire teriera niemałe zagrożenie. Obroża opina bowiem te fragmenty ciała yorka, które są jego najsłabszą stroną, jeśli chodzi o budowę anatomiczną. Chodzi o tchawicę oraz szyjny odcinek kręgosłupa. Szczególną uwagę w przypadku yorków, ale też innych małych psów, powinniśmy poświęcać ochronie tchawicy.

Czytaj też: Smycz i obroża dla yorka - jaką wybrać?

Szelki dla yorka miniaturki

O tym, że coś dzieje się nie tak z tchawicą, świadczy charakterystyczne charczenie, krztuszenie i sapanie, dobywające się z gardzieli psa. Tchawica jest elementem układu oddechowego, przez który wdychane powietrze doprowadzane jest do płuc, zaś wydychane – odprowadzane na zewnątrz. U małych psów, a u yorków w szczególności, częstą przypadłością jest zapadanie tchawicy, prowadzące do jej zawężenia i co za tym idzie, problemów z oddychaniem.

Często jest to wada wrodzona, często dzieje się tak wskutek starzenia, bywa jednak też tak, że tchawica zapada się wskutek mechanicznego nacisku. Dla wyjątkowo delikatnej chrząstki tchawicy, którą charakteryzują się yorki, a także inne małe psy, wystarczyć może nacisk generowany przez obrożę. Właśnie dlatego szelki dla yorka miniaturki, które opasają ciało w innych punktach, inaczej rozkładając nacisk, są rozwiązaniem idealnym dla tej rasy.

Czytaj też: Szampon dla Yorka - szczeniaka i dorosłego - jaki wybrać?

Szelki dla yorka szczeniaka

Podkreśla się, że w przypadku szelek dla yorka najważniejszy jest rozmiar. Na rynku dostępne są specjalne szelki dla yorka, bezpośrednio dedykowane psom tej rasy. W większości przypadków dla naszego yorka odpowiednie będą jednak „zwykłe” szelki dla psa niewielkich rozmiarów. Należy wiedzieć, że producenci stosują rozmiarówkę analogiczną, jeśli chodzi o nazewnictwo, do rozmiarówki ubrań dla człowieka. Odpowiednie szelki dla yorka szczeniaka zazwyczaj będą miały rozmiar XS, czyli najmniejszy, zaś szelki dla yorka dorosłego – S, czyli mały.

Oczywiście, w przypadku poszczególnych producentów rozmiarówka będzie się różnić, dlatego szelki dla psa yorka zdecydowanie powinno się wybierać, przymierzając je do psa, najlepiej z pomocą wykwalifikowanego pracownika sklepu. Jeśli zaś mamy doświadczenie lub kupujemy przez Internet, psa należy dokładnie zmierzyć, a uzyskane wymiary porównać z wymiarami szelek podawanymi przez producenta.

Zobacz też: Miski dla psa - na stojaku, ceramiczne - jak wybrać?

Szelki dla psa yorka - z jakiego materiału?

Szelki dla yorka mogą z wyglądu przypominać prawdziwe szelki, mogą też być materiałowym wdziankiem, zakrywającym dużą część tułowia zwierzęcia, na kształt kubraczka. Niezależnie od tego, jaki wybierzemy model, szelki dla yorka muszą spełniać kilka podstawowych wymogów. Muszą być jednocześnie solidne i trwałe, miękkie oraz elastyczne – wszystko to dla jak najlepszej ochrony delikatnej konstrukcji yorka.

Dlatego często spotykane modele szelek dla yorka bywają wykonane ze skóry, zaś od wewnętrznej strony wyściełane są miękkim materiałem, na przykład polarem. Choć większa ilość zapięć ułatwia zakładanie szelek dla yorka, to wszystkie klamry, a także przyszycia i kanty będą negatywnie odbijać się na wygodzie psa, mogą niszczyć delikatną, a jakże cenną sierść małego yorka.

Sprawdź: Karma dla psów rasowych

pixel