Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szczotka dla kota, grzebień czy trymer?

2017-12-15
Szczotka dla kota, grzebień czy trymer?

Szczotka dla kota - czy jest potrzebna?

Szczotka dla kota to proste narzędzie, którego użycie wcale takie proste nie jest. Jak to z kotami – wiele zależy od nastroju zwierzęcia. Zanim więc po szczotkę do czesania kota sięgniemy, zadbać musimy o klimat i bynajmniej nie chodzi o temperaturę w pomieszczeniu, a klimat wzajemnych relacji. Kot, mówiąc krótko, musi się poczuć dobrze i bezpiecznie, a cały zabieg powinien wydać mu się niewymuszoną pieszczotą, tudzież zabawą. Nie ganiajmy więc ze szczotką dla kota po całym domu, by na siłę schwytać mruczka za kark i usadzić do czesania, bo na siłę z kotami nie ugramy nic. Co najwyżej rozsierdzimy zwierzę, a jak wiadomo, kot zły, to kot zdolny do wyrządzania przykrości, a na pewno niezdolny do współpracy. Niestety, nawet użycie niewinnej szczotki do wyczesywania kota wymaga wpasowania się w nastrój pupila i nie ma co z tą prawdą dyskutować.

Czytaj też: Kot z włosami zamiast sierści - rasy dla alergików?

Najlepsza szczotka dla kota

Udało się. Kot leży na kanapie z głową na naszych kolanach, a delikatnie drapany za uchem zaczyna mruczeć. Czas sięgnąć pod poduszkę i wyciągnąć niespodziankę. Ale czy właściwie wiemy, czym potraktować futro naszego kota? Jaka szczotka dla kota będzie najlepsza, biorąc pod uwagę jego rasę długość i gęstość futra. I czy w ogóle to powinna być szczotka, bo może nie szczotka, a grzebień dla kota? A w jakiej sytuacji przyda się trymer dla kota? Jak wspomnieliśmy, wszystko zależy od tego, z jakim kotem mamy do czynienia.

Szczotka dla kota brytyjskiego

Szczotka do czesania kota jest narzędziem dla kotów o krótkiej sierści, takich jak koty brytyjskie. Szczotka dla kota poradzi sobie też z większością dachowców, przynajmniej jeśli chodzi o sierść na grzbiecie i łapach (bo już na brzuchu, gdzie jest ona zazwyczaj dłuższa, różnie może z tym być). Szczotkę do wyczesywania kota stosujemy w dwóch celach. Pierwszy to pielęgnacja. Za pomocą szczotki dla kota:

  • rozczesujemy niewielkie kołtuny i sfilcowania, 
  • wyczesujemy martwe włosy, brud, resztki naskórka.

Przy okazji – to cel drugi – zapewniamy kotu wymaganej porcji codziennych pieszczot, co jemu sprawia przyjemność, a nam pozwala wkupić się w jego łaski. Podkreślmy, że wyczesywanie sierści nie jest zabiegiem jedynie estetycznym. Koty regularnie czyszczą futro własnym językiem. Używając szczotki dla kota i wyczesując jego sierść chronimy zwierzę przed połykaniem nadmiernej ilości wypadających włosów, które później w jego przewodzie pokarmowym mogłyby się zbijać we włosowe kule, prowadząc do zapchania jelit, problemów z wypróżnianiem, kaszlu a nawet podtrucia organizmu. 

Zobacz: Kot, który nie gubi sierści - czy taki istnieje?

Szczotka dla kota długowłosego

Jak widać szczotka dla kota to świetne narzędzie. Ale szczotka dla kota długowłosego? Spróbujcie szczotką dla kota potraktować persa. Albo kota norweskiego. A właściwie lepiej tego nie próbujcie, chyba że na sam koniec zabiegów pielęgnujących. Bo trzeba wiedzieć, że w przypadku kotów o długiej sierści, na pielęgnacji spędzicie razem długie chwile, a żeby zabiegi przyniosły efekt, wyposażyć musicie się w całą paletę narzędzi.

Przede wszystkim w grzebienie – przynajmniej dwa. Pierwszy grzebień dla kota perskiego (i innych długowłosych) powinien mieć twarde, długie, ale luźno rozmieszczone ząbki, służy bowiem do podstawowego rozczesania sierści. Tego typu grzebień dla kota używamy, rozczesując sierść na grzbiecie i brzuchu, zdecydowanymi ruchami od głowy w kierunku ogona (sierść wokół pyszczka traktujemy innym, małym grzebykiem o metalowych ząbkach, uważając by nie dotknąć nim i nie zranić pyszczka).

Następnie przechodzimy do etapu drugiego, w którym używany grzebień dla kota powinien być gęstszy. Zamiast zwykłego grzebienia, świetnie sprawdzi się grzebień obrotowy dla kota, który bardzo dokładnie rozgarnia splątaną sierść, nie wyrywając przy tym włosów, ani ich nie elektryzując.

Czytaj także: Żwirek dla kota – silikonowy, drewniany czy betonowy

Trymer dla kota

Nasz kot już wyczesany, ale to wcale nie koniec. Do akcji wkracza trymer dla kota, tudzież szczotka dla kota „furminator”. Nazwy te przeważnie są używane zamiennie, oznaczają niewielkie urządzenie służące do wyczesywania obumarłego podszerstka, czyli miękkiej warstwy futra znajdującej się pod okrywą włosową. Szczotka dla kota „furminator” pozwala zająć się jedynie podszerstkiem, nie niszcząc ani nie wycinając włosów okrywowych. Pamiętajmy, że używanie trymera dla kota wymaga wprawy, aby przy okazji nie uszkodzić sierści pupila.  

Sprawdź: Drapak dla kota – na ścianę, tekturowy, z domkiem – jak wybrać?


Polecane

pixel