Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szczeniak w domu – jak uniknąć problemów i mieć w domu zdrowego i zadowolonego zwierzaka?

2021-08-10
Szczeniak w domu – jak uniknąć problemów i mieć w domu zdrowego i zadowolonego zwierzaka?

Szczeniak w domu to masa radosnych uniesień dla całej rodziny. Posiadanie szczenięcia niesie również ze sobą obowiązki. Co trzeba wiedzieć przed podjęciem decyzji o posiadaniu psa? Jak sprawić, by był szczęśliwy i zdrowy?

Co warto wiedzieć przed zakupem szczeniaka?

Szczeniak w domu oznacza moc radości, ale też spore wyzwanie dla wszystkich domowników. Zanim w szale zachwytu wybierzemy się na psie zakupy, dobrze przemyślmy fakt posiadania psa. Kudłaty pupil to wierny, wspaniały towarzysz, ale też obowiązek, który będzie na nas ciążył każdego dnia przez kilka do kilkunastu lat jego życia. Wybierzmy zatem opcję, która będzie zadowalała wszystkich członków rodziny. Warto dobrać rasę i szczególne cechy osobnicze psiaka do naszych preferencji, warunków lokalowych oraz innych czynników, takich jak ilość czasu, jaką możemy poświęcić szczeniakowi, obecność dzieci w domu, sposób spędzania wolnego czasu, itp.
Kiedy klamka już zapadła i jesteśmy przekonani, że szczenię w domu stanowi dla nas idealne rozwiązanie, przygotujmy dom i siebie na właściwe przyjęcie małego pupila. Powinniśmy tak przemeblować mieszkanie, aby było ono bezpieczne dla ciekawskiego, gryzącego wszystko psiego malucha. Ukryjmy więc wszelkie niebezpieczne przedmioty, takie jak przewody elektryczne, leki, środki chemiczne, reklamówki, itp. Przestawmy jak najwyżej kwiaty doniczkowe, wazony, szklane ozdoby, zwińmy dywany. Ponadto naszykujmy szczeniaczkowi miejsce, w którym będzie leżało jego legowisko oraz będą stały miski na wodę i karmę.

Kiedy kupić szczeniaka?

Szczenię najlepiej kupić wówczas, gdy już nie jest takie uzależnione od matki. Najwcześniej taki zakup powinien mieć miejsce około 8. tygodnia, a nawet w 10., czy 12. tygodniu życia pieska. Nawet kiedy zostanie wzięty od swojej mamy w akceptowalnym czasie, i tak szczeniak w nocy może płakać za nią. Powinniśmy wówczas wykazać się wyrozumiałością i czule do niego przemawiać, głaskać, a nawet spędzić z nim kilka pierwszych nocy w nowym miejscu. Nie bierzmy go jednak do łóżka, bo trudno będzie później wyeliminować to zachowanie. 

Z drugiej strony nie powinniśmy starać się zastępować szczenięciu mamy, ponieważ piesek uzna taki stan rzeczy za naturalny i kiedy będziemy chcieli wrócić do swoich obowiązków, poświęcić się pracy, itp., szczeniak zostając sam w nowym domu może wpaść w lęk separacyjny.
Kiedy kupić szczeniaka? Wtedy kiedy cała rodzina, wszyscy domownicy będą na to gotowi. Lepiej poczekać dłużej na radosny moment przekraczania progu naszego domu przez milusińskiego kudłacza niż żałować nie do końca przemyślanej decyzji.

Jak radzić sobie ze szczeniakiem w domu?

Jedną z kluczowych kwestii w radzeniu sobie z małym pupilem jest to jak nauczyć szczeniaka czystości. Tutaj lepiej zachować zimną krew i uzbroić się w cierpliwość, ponieważ małe psy mają jeszcze kłopot z utrzymywaniem swoich zwieraczy w ryzach, mogą więc posikiwać. Konsekwentnie jednak należy wyjaśniać pieskowi gdzie ma robić siusiu, wyprowadzać go regularnie na spacer i nagradzać za każdym razem, gdy zachowa się właściwie. 

Oprócz systematycznego wyprowadzania pupila w celu nauczenia go załatwiania się na dworze, można wykonywać tresurę szczeniaka, polegającą na nauce wykonywania siadu, zostawania na miejscu, przywoływania, reagowania na imię, itd. Do tego przyda się specjalna smycz dla szczeniaka oraz dedykowana mu obroża. W sklepie internetowym Max&Mrau można zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt, niezbędny do spacerowania z małym psiakiem. Możemy przykładowo zaproponować krótką smycz Color Forest marki Lauren Design, a do tego obrożę z klamrą Classic tego samego producenta. Dobrym rozwiązaniem są także zestawy, obejmujące szelki dla szczeniąt ze smyczą marki Trixie.

Jak karmić szczeniaka?

Karmienie szczeniaka w pierwszych dniach, a nawet tygodniach po przybyciu do naszego domu powinno opierać się na pożywieniu jakie miał podawane u hodowcy, czy u poprzedniego właściciela. Jeśli chcemy zmienić małemu pupilowi jedzenie, powinniśmy najpierw mieszać „starą” karmę z nowym jadłem, a dopiero po jakimś czasie, jeśli psi maluch zaakceptuje mieszankę, próbować przestawić go wyłącznie na nową żywność. 
Szukając suchej karmy dla szczeniaka, w witrynie Max&Mrau znajdziemy m.in. Pedigree Junior z kurczakiem i ryżem, bądź Vet Expert Raw Paleo. Dobrym wyborem może się także okazać np. sucha karma dla małych psów od Royal Canin Mini Puppy, czy Taste od the Wild High Prairie, albo Acana Puppy Small Breed. Najlepiej jest dobrać właściwą karmę, odpowiednią dla danej rasy pod względem wielkościowym. 
W ofercie sklepu znajdują się też pomocne, choćby pod względem treningowym, rozmaite przysmaki dla szczeniaka. Wśród przekąsek dla szczeniaka można wymienić m.in. Dermapharm Dr Seidel Snacks for Healthy Pups, Purina Pro Plan Focus Pro-Sticks, czy Trixie miękkie przysmaki Junior Dots z Omega-3.

Niezbędne akcesoria do posiadania szczeniaka

Jeśli chodzi o sprzęt, jaki potrzebujemy, by wprowadzić szczenię do naszego domu, to na pewno powinniśmy zapewnić mu legowisko. Wybór takich łóżek dla psów jest olbrzymi. Max&Mrau dysponuje m.in. pontonami Premium Rico, budkami Premium Bella, czy eleganckimi i przytulnymi legowiskami Premium Daisy marki Lauren Design.
Poza tym powinniśmy zaopatrzyć się w miski dla psa. Powinny być co najmniej dwie: na wodę i pokarm. Mogą to być np. miska inox marki Zolux ze stali nierdzewnej na gumowej podstawce, stylowa miska Barry King na czarnej gumie, bądź chromowane miski na stojaku tej samej firmy.
Małemu pieskowi powinniśmy zapewnić też jak najwięcej rozrywki, dlatego nieodzowne będą zabawki dla psa. Oto przykładowe „umilacze czasu” z szerokiego wachlarza wyrobów ze sklepu Max&Mrau:
Szczeniak już od najwcześniejszych miesięcy życia powinien być uczony pielęgnacji, stąd dobrym pomysłem jest codzienne wyczesywanie go np. szczotką do pielęgnacji psiej sierści (marki Trixie), ale też dbanie o czystość jego zębów i uszu.
Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane

pixel