Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szampon dla kota - na pchły, łupież, dla długowłosych

2018-03-27
Szampon dla kota - na pchły, łupież, dla długowłosych

Szampon dla kota – po co szampon dla kota?

Z kocią higieną pozornie sprawa jest prosta: kot nie lubi wody, wręcz się jej boi, a jednak zwierzę ogromną wagę przykłada do higieny, o którą dba za pomocą własnego języka. Pomimo tego, raz na jakiś czas warto spróbować kota wykąpać – zwłaszcza jeśli wychodzi na zewnątrz, zwłaszcza jeśli ma pchły, zwłaszcza jeśli doskwierają mu problemy skórne. Jakich środków użyć do kąpieli, czy szampon dla kota musi spełniać określone kryteria?  

Czy można kąpać kota w szamponie dla ludzi?

Czy można kąpać kota w szamponie dla ludzi? Nie, absolutnie nie wolno tego robić. Podstawowym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę jest pH skóry. W przypadku kotów wynosi ono około 6,5, co oznacza że na skali kwasowości-zasadowości, bliskie jest ono neutralności. Natomiast pH skóry człowieka jest bardziej kwasowe (wynosi około 4,7 - 5,5). Zatem szampon przeznaczony do pielęgnacji włosów i skóry głowy człowieka, nie bardzo nadaje się do mycia kotów. Szampon ludzki pełen będzie substancji zapachowych i innych ulepszaczy, których nie ma szampon dla kota, i które przez zwierzę mogły być źle tolerowane. 

Zobacz także: Szampon dla kota – suchy, na pchły, domowy - jak wybrać?

Suchy szampon dla kota

Suchy szampon dla kota jest specyfikiem przeznaczonym dla tej licznej grupy zwierząt, które wejść do wody się boją i dla których jest to stres nie do opanowania. Suchy szampon dla kota to de facto coś w rodzaju pudru, lub sprayu, który wczesujemy dokładnie w sierść, a następnie z niej wyczesujemy. Nie wykorzystujemy przy tym nawet łyżki wody. I już – oto cała filozofia „mycia” suchym szamponem dla kota. Suche szampony dla kota zawierają w swoim składzie takie składniki jak sorbent mineralny, talk, biosiarkę czy kwas salicylowy.  

Szampon dla kota przeciw pchłom

Najczęstszym powodem, dla którego sięgamy po szampon dla kota, są względy lecznicze. Istnieje cała grupa produktów, które pomagają się rozprawić z problemami skórnymi zwierząt - wywołanymi chorobami, ale też na przykład inwazją pasożytów. Dobrym przykładem jest szampon na pchły dla kota. Zazwyczaj stosowany jest profilaktycznie, czyli odstraszająco w sytuacji, gdy kot ma uczulenie na środki chemiczne, którymi nasączone są obroże przeciwpchelne. Szampon przeciwpchelny dla kota zazwyczaj oparty jest na naturalnych składnikach, z których wiodącym jest wyciąg z drzewa Neem – ta pochodząca z Indii roślina często wykorzystywana jest w kosmetologii do walki z kleszczami, pchłami, świerzbem i innymi drobnymi pasożytami.  

Czytaj także: Wypadanie sierści u kota - tabletki, witaminy - co stosować?

Szampon przeciwłupieżowy dla kota

Innym typem kosmetyku o działaniu więcej, niż tylko czyszczącym i upiększającym, jest szampon przeciwłupieżowy dla kota. Łupież u kota, który obserwujemy w postaci białych płatków pomiędzy włosami, jest zazwyczaj efektem zwykłego wysuszenia skóry, czy to za sprawą niedostatecznie nawilżonego powietrza w mieszkaniu, czy zbyt długiego przebywania na słońcu. Szampon przeciwłupieżowy dla kota służy do pielęgnacji skóry podatnej na podrażnienia i wysuszanie. Nie tylko zmniejsza łupież, ale też niweluje podrażnienia i świąd.  

Szampon dla kotów długowłosych

Szczególnej pielęgnacji wymagają koty o długiej sierści – na przykład persy. Szampon dla kotów długowłosych ma za zadanie nie tylko nadawać włosom blasku, miękkości i puszystości, ale przede wszystkim – ułatwiać rozczesywanie. Każdy, kto próbował operować szczotką w sierści kota długowłosego, wie o czym mowa. Szampony dla kotów długowłosych zawierają w swoim składzie między innymi olejek migdałowy, który ułatwia rozczesywanie i zapobiega kołtunieniu się, pozostając jednocześnie łagodnym dla skóry.  

Czytaj też: Świerzb u kota - objawy. Czy jest zaraźliwy dla ludzi?

Domowy szampon dla kota

Oczywiście w pielęgnacji kota nie jesteśmy skazani jedynie na asortyment dostępny w sklepach zoologicznych. We własnym zakresie możemy bez problemu wykonać domowy szampon dla kota. Jak zrobić szampon dla kota? Jeśli chodzi o szampon mokry, najpopularniejsze przepisy mówią o mieszance neutralnego mydła w płynie, kwasu octowego lub octu oraz wody (w proporcji 1:1:4 szklanki). Natomiast suchy szampon dla kota można przygotować z płatków owsianych lub otrębów, a także mąki kukurydzianej i sody oczyszczonej. Dwa pierwsze elementy należy wymieszać i podgrzać przez kilka minut w piekarniku, następnie dodając do nich sody - suchy szampon dla kota gotowy.  

Zobacz: Robaki u kota - objawy. Pasożyty u kota a człowiek
pixel