Święta z psem

Święta z psem mogą być magicznym czasem zarówno dla pupila, jak i jego właściciela, o ile pomożemy uporać się zwierzęciu ze stresem związanym z tym okresem. Przeczytaj artykuł i dowiedz się m.in. jak dobrze przygotować się do świąt z psem, czym zająć zwierzę podczas świątecznych biesiad i jak naszykować się na gwiazdkowy wyjazd z czworonogiem.
Jak przygotować się do świąt z psem?
Pies, szczególnie młody, bywa ogromnie ciekawski. Interesują go nowe przedmioty, które pojawiają się w jego otoczeniu. Szykując się do Świąt Bożego Narodzenia ubieramy choinkę, przystrajamy dom migającymi lampkami, ozdobami świątecznymi, czy świecami. To wszystko wpływa bardzo pobudzająco na psie zmysły, przez co pupil chce te nowe rzeczy obwąchać, pobawić się nimi, a być może ich posmakować. Czym zająć psa podczas świąt?
Świąteczna krzątanina m.in. obejmująca sprzątanie, załatwianie mnóstwa spraw w jednym czasie, gotowanie wielu, pachnących potraw, może bardzo zaciekawić psa. Z jednej strony zwierzę tę nerwową bieganinę może uznać za zaproszenie do zabawy i z zapałem będzie szarpać nogawki naszych spodni, z drugiej – może się poczuć odrzucony i niepotrzebny, co może wywołać u niego smutek, a nawet stres.
Stąd potrzeba zajęcia go czymś w tym czasie. Świetnym rozwiązaniem jest podawanie psu rozmaitych zabawek, gryzaków i szykowanie gier interaktywnych, które przyjemnie umilą mu te chwile i zajmą jego zmysły. Warto do tego wykorzystać akcesoria dla psa, działające w ten sposób, że by zdobyć pyszne przekąski dla psa, musi się on trochę potrudzić z ich wydobyciem z zabawki. Na tej zasadzie działają np. kong i różne jego wersje marki Kong, Pet Nova piłka na przysmaki dla psa z aromatem wołowiny, rugby na przysmaki marki Barry King, czy piłeczka baseballowa Trixie Denta.
Psom, które lubią się napocić przy wyszukiwaniu i wydobywaniu smaczków, polecamy grę zręcznościową dla psa Trixie flip board lub wieżę na smakołyki tej samej firmy, aktywizującą psią inteligencję i zmysły. Dobrym pomysłem jest także użycie maty węchowej (np. marki Trixie), która zawiera mnóstwo skrytek, gdzie czają się smakołyki dla psa. Twój pupil będzie zachwycony, a Ty zyskasz spokojną głowę i czas.Lepiej wydać trochę grosza na nowe zabaweczki dla pupila, niż co chwila kupować kolejne ozdoby, bombki, czy łańcuchy, zastępując nimi poszarpane i pogryzione przez psiaka dekoracje świąteczne.Nie możemy jednak z powodu przedświątecznej gorączki rezygnować z codziennych rytuałów, które odbywamy z psem, a na które on czeka. Dlatego na spacery, zabawy z psem, czesanie, czy głaskanie zwierzaka musi się znaleźć czas zawsze.
Kiedy nie chcemy, by pies był dokarmiany przez gości…
Dokarmianie psów pod świątecznym stołem to w niektórych domach niemal coroczna tradycja. Dzieci, które nie zjadły wszystkiego, czy dorośli goście, którzy chcą wkupić się w łaski czworonożnego gospodarza podrzucają psu resztki. Tymczasem może się to skończyć wizytą w poradni weterynaryjnej. Bożonarodzeniowe potrawy są ciężkostrawne, tłuste i zupełnie nie nadają się jako dodatek do psiej diety. Na czarnej liście produktów, których nie może spożywać nasz czworonożny przyjaciel, są m.in. czekolada, rodzynki, orzechy (także ukryte w ciastach i ciasteczkach), kapusta z grochem, grzyby, cebula, por, cytrusy, szynka, kiełbasa oraz oczywiście alkohol.
By uprzedzić wypadki, najlepiej jest poprosić uczestników biesiady, żeby nie dawali niczego pupilowi, tłumacząc im czym to może grozić. Nie każdy ma w domu psa i nie wszyscy muszą zdawać sobie sprawę z konsekwencji takiej niedźwiedziej przysługi.
Ponadto podajmy psu pożywną karmę przed zaserwowaniem świątecznego posiłku gościom. Wówczas pupil będzie najedzony, nieco zmęczony i mniej skory do narzucania się uczestnikom imprezy. Można też naszykować mu zabawkę z umieszczoną w środku pastą lub przysmakami dla psa. Taka smaczna niespodzianka skutecznie zajmie naszego zwierzaka oraz sprawi, że jego brzuch będzie nasycony.