Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Poidełko dla królika - lepsze od miski? Jakie wybrać?

2017-12-19
Poidełko dla królika - lepsze od miski? Jakie wybrać?

Poidełko dla królika

Poidełko dla królika może być zwykłą miską. Zazwyczaj tego typu poidła dla królików wykonane są z ceramiki i mają pojemność około 250 mililitrów, przy średnicy rzędu 10-12 centymetrów. Poidełko dla królika będące miską można kupić w każdym sklepie zoologicznym, będzie ono pod względem estetycznym dopasowane do przeznaczenia, może mieć na przykład wymalowany jakiś króliczy motyw.

Choć bądźmy szczerzy – względy estetyczne w przypadku takiego poidła dla królika bardziej będą przemawiać do właściciela, niż samego zwierzęcia. Dlatego, mając to na uwadze, pamiętajmy, że jako poidełko dla królika nada się każda miseczka stojąca w domu, o rozmiarach zbliżonych do podanych wyżej, wykonana z ceramiki bądź szkła. Jeśli chodzi o zastosowany materiał, nie jest to akurat kwestia estetyki, a wytrzymałości – miska plastikowa mogłaby paść ofiarą króliczych zębów. Ceramiczne poidełko dla królika kosztuje w granicach 10-15 zł.

Sprawdź: Transporter dla królika - jak przewozić królika?

Poidełko dla królika: wady i zalety

Poidełko dla królika będące de facto zwykłą miską ma liczne zalety, ale też wady. Przede wszystkim, tego typu poidło dla królika jest naprawdę łatwe w obsłudze, zarówno dla człowieka, jak i zwierzęcia. Królik nie ma najmniejszych problemów, by napić się wody z miski, nie trzeba go tego uczyć, nie trzeba w nim kształtować żadnych odruchów. Z punktu widzenia właściciela poidło dla królików, które jest miską ma następujące zalety: łatwość i szybkość utrzymania – miskę wyjmujemy jednym ruchem, a w kilku ruchach doprowadzamy ją do czystości.

Równie bezproblemowe jest dolewanie do niej świeżej wody. Tak jednak, jak łatwo wodę się dolewa, tak łatwo może ona być rozlewana przez zwierzę i jest to jednak z głównych wad tego typu poidła dla królika. Drugą jest szybkość, z jaką woda w otwartej misce się brudzi. Pamiętajmy, że klatka dla królika to miejsce, w którym zwierzę śpi, porusza się, je, a także wydala.

Sprawdź również: Klatka dla królika

Poidełko kulkowe dla królika

Bardziej wyrafinowanym rozwiązaniem jest kulkowe poidełko dla królika. Jest to urządzenie wykonane z plastiku lub szkła, przypominające odwróconą butelkę. Wewnątrz znajduje się metalowa kulka dozująca płyn i zapobiegająca jednocześnie jego wylewaniu się. Poidełko kulkowe dla królika ma rozliczne zalety, z których najważniejsza wydaje się ta, że woda nigdy nie zostanie rozlana w klatce. Dzięki szczelnej obudowie oraz kulce, woda wewnątrz nie ma szans ulec zabrudzeniu, możemy mieć więc pewność, że nasz pupil zawsze pije płyn świeży i czysty.

A wady? Podstawową wadą kulkowego poidła dla królika jest konieczność nauczenia zwierzęcia picia, po przystawieniu pyszczka do specjalnej dyszy. Tańszym modelom zdarza się też nieszczelność. Choć producenci zapewniają, że uchwyty pasują do większości klatek, nie zawsze w praktyce okazuje się to prawdą. Poidełko kulkowe dla królika kosztuje w sklepach od kilku do około 30 złotych.

Czytaj także: Zabawki dla królika. Jak bawić się z królikiem?

Poidła dla królików – jak zrobić?

Jeśli nie mamy ochoty na poidełko dla królika wydać nawet kilku lub kilkunastu złotych, zawsze tego typu urządzenie możemy zrobić sami – aczkolwiek oszczędność w tym przypadku nie będzie wielka. Poidło dla królików własnej roboty przygotujemy w ciągu kilkudziesięciu minut. Do jego wykonania potrzebujemy:  

  • plastikową butelkę z nakrętką,
  • metalową rurkę ze stali nierdzewnej, 
  • metalową kulkę o średnicy minimalnie mniejszej niż średnica otworu rurki. 

Zobacz: Akcesoria dla królika

Budowę poidła dla królików własnej roboty rozpoczynamy od przygotowania rurki. Jeden z jej końców należy skrupulatnie opukać dużym młotkiem, aby zagiąć brzegi do wewnątrz. Następnie za pomocą wiertarki wyrównujemy od środka zagięte brzegi. Wielkość wiertła musi być minimalnie mniejsza, niż średnica kulki. Po oszlifowaniu, rurka jest gotowa. Umieszczamy w niej kulkę i zaginamy drugi koniec. Rurkę z umieszczoną w niej kulką przytwierdzamy do nakrętki butelki, po uprzednim wywierceniu w niej otworu. Butelkę napełniamy wodą, zakręcamy, poidło dla królików własnej roboty gotowe.

Czytaj też:

Polecane

pixel