Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Piłka dla psa – na sznurku, wytrzymała. Jaką wybrać?

2018-05-08
Piłka dla psa – na sznurku, wytrzymała. Jaką wybrać?Wybierając piłkę dla psa, właściciele biorą pod uwagę kilka czynników, m.in.:
 • tworzywo, z którego jest wykonana, 
 • cenę, 
 • rozmiar, 
 • zastosowanie, 
 • wygląd. 
Przede wszystkim ważna jest także rasa psa, dla którego będzie zakupiona piłka, inny rozmiar powinien być wybrany dla pupila rasy małej, a inny dla dużej.

Sprawdź: Buty dla psa - na zimę, ochronne, antypoślizgowe - jak wybrać?

Piłka dla psa – po co?

Wydawać by się mogło, że jest to tylko i wyłącznie piłka do zabawy, jednak poza tym zastosowaniem, istotne są również inne, jak chociażby:
 • pobudzanie naturalnych bodźców u psa, które zachęcają do gonitwy,   
 • higiena zębów i dziąseł u psa – gdyż niektóre piłki mają zadanie zbliżone do gryzaków,   
 • mniejsze ryzyko niszczenia wartościowych przedmiotów – gdy psa swędzą dziąsła, warto by mógł pobawić się piłką, zamiast gryźć meble czy inne przydatne akcesoria,  
 • zapewnia ruch – piłka zachęca psa do zabaw, a tym samym do biegania, co korzystnie wpłynie na jego zdrowie, piłka spożytkuje nadmierną energię, którą tryskają szczególnie szczeniaki i młode psy,   
 • pomaga w nauce aportowania – zwierzę zdecydowanie chętniej będzie przynosiło piłkę, która dodatkowo piszczy lub ma atrakcyjną fakturę, niż klasycznego patyka, co może przyspieszyć naukę aportowania.   
Warto wiedzieć: Miski dla psa - na stojaku, ceramiczne - jak wybrać?

Piłka dla psa niezniszczalna – czy taka istnieje?

Wytrzymała piłka dla psa, sprawia że można cieszyć się nią dłużej, pupile zwykle poza gryzieniem, szarpią ją, a także bawią się nią na różnych powierzchniach, np. betonie czy kamieniach, tym samym narażając ją na szybkie zniszczenie. Z tego powodu należy zwracać szczególną uwagę na tworzywo, z którego piłka jest wykonana, dostosowując ją do wielkości psa, a także miejsc, w których będzie się nią bawił. Niezniszczalna piłka dla psa najczęściej wykonana jest ze sztucznego tworzywa – polipropylenu. By zwierzę nie mogło jej uszkodzić w łatwy sposób, ważne by piłka była większa od rozstawu żuchwy, gdyż wtedy pies nie będzie w stanie złapać jej w zęby i zniszczyć, a zostanie skłoniony do ganiania za nią. 

Piłki dla psów – rodzaje

Decydując się na nabycie piłki dla psa, warto również zapoznać się z istniejącymi rodzajami, by dobrać odpowiedni z możliwych, który spełni oczekiwania kupującego. Do najpopularniejszych typów piłek dla psów zaliczyć należy:
 • piłkę na sznurku dla psa – piłka ze sznurkiem polecana jest dla psów, które uczone są aportowania, gdyż łatwo taką zabawkę dla psa chwycić. Gdy zwierzę lubi szarpać lub przeciągać to taki gadżet będzie idealny,   
 • piłka gumowa – gumowe piłki mają jedną główną zaletę – można je wysoko odbijać, co zachęca psa do podskakiwania w celu złapania jej, kolejną zaletą jest jej faktura, która pozwala łatwo utrzymać ją w pysku, piłka gumowa nie wyślizguje się także z dłoni właściciela,   
 • piłka ażurowa dla psa – jej główne cechy to: duża elastyczność, a także łatwość w przeciąganiu. Może być również świetną zabawką intelektualną, gdyż w łatwy sposób można umieścić coś w jej wnętrzu – np. smakołyki,   
 • świecąca piłka dla psa – co ważne nie potrzebujemy do niej baterii, gdyż jest zasilana jasnym światłem z zewnątrz. Idealna do zabawy wieczorami, a także łatwiejsza do znalezienia od klasycznej piłki.

Piłka na smakołyki dla psa

Jednym z popularnych rodzajów piłek jest piłka na przysmaki dla psa, która poprzez zawarty we wnętrzu smakołyk, z pewnością zmotywuje psa nie tylko do aktywności ruchowej, ale też intelektualnej. Piłka na przysmaki dla psa często jest tak skonstruowana, że ich wyjęcie zajmuje psu długi czas, przez co ma on zapewnioną zabawę, do czasu, aż nie wydostanie wszystkich umieszczonych w niej przekąsek. Bardzo często piłka dla psa na smakołyki wykonana jest one z naturalnego kauczuku. Może mieć pojedyncze dziurki, przez które wypada jedzenie, lub bądź ażurowa. Wybór uzależniony jest od stopnia trudności – im mniejsze otwory, tym dłuższa zabawa, ale i większe ryzyko zatkania się przestrzeni.

Czytaj: Pasta do zębów dla psa – jaka jest najlepsza?

Duża piłka dla psa – czy warto?

Czy dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na zakup dużej piłki? Odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak. Właściciele psów często kierują się zasadą, by piłka mieściła się psu w pysku, jednak nie jest to prawidłowe myślenie. Idealna piłka dla psa powinna być nieco większa i „uciekać” psu w czasie zabawy. Większa piłka zachęci psa do gonitwy, tym samym zapewniając czworonogowi więcej ruchu. Dodatkowo zapobiegnie przed szybkim zniszczeniem jej, gdyż pies nie będzie mógł jej łatwo pogryźć.

Zobacz też: Gryzaki dla psa - jak wybrać naturalne gryzaki dla psa?

Fot. 123RF
Pokaż więcej wpisów z Maj 2018

Polecane

Trixie gryzak sznurkowy 50 cm

Trixie gryzak sznurkowy 50 cm

9,11 zł brutto80 pkt.
pixel