Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Oczko wodne – kiedy zacząć?

2022-04-08
Oczko wodne – kiedy zacząć?

Kiedy rozpocząć tworzenie oczka wodnego? Jak przygotować się do zakładania małego stawiku w ogrodzie? Czym najlepiej karmić rybki, które zamieszkają w naszym przydomowym stawiku? Przeczytaj artykuł, by poznać odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących oczka wodnego.

Co trzeba wiedzieć o zakładaniu oczka wodnego?

Oczko wodne stanowi ozdobę każdego ogrodu – pod warunkiem, że prawidłowo je założymy i będziemy o nie odpowiednio dbać. Co zatem trzeba wiedzieć, zanim zasiądziemy na leżaku przed naszym małym, ogrodowym akwenem wodnym? 
Po pierwsze, zastanówmy się gdzie ma stanąć ten mały, wodny zbiornik? Lokalizacja oczka wodnego ma ogromne znaczenie dla powodzenia i efektu wizualnego naszego przedsięwzięcia. Miejsce pod wykop powinno być starannie przemyślane: nie może być bowiem całkowicie nasłonecznione, ani zupełnie zacienione, powinno być też dobrze widoczne, lecz niezbyt blisko domu, dobrze też żeby obok oczka nie rosły liściaste drzewa. 
Kolejna sprawa to wielkość oczka wodnego, która przede wszystkim będzie zależna od rozmiaru terenu, na którym stanie, ale też od naszych upodobań. Dalej – związana z rozpiętością akwenu, jego forma i kształt – także powinny zostać wzięte pod rozwagę. A tu mamy dużo możliwości: od tradycyjnego okręgu, przez owal, czy prostokąt, aż po nietypowe, nieregularne linie brzegowe.
Następną istotną rzecz stanowi materiał, z którego ma być wykonane nasze oczko wodne. Może być to m.in. plastik, specjalna włóknina, beton, itp. 
W zależności od wyborów powyżej przedstawionych kwestii związanych z akwenem wodnym, należy dobrać właściwe akcesoria do oczka wodnego, które są niezbędne w zakładaniu oraz opiece nad nim.

Absolutny must have oczka wodnego

Pierwsza zasada brzmi: najpierw projekt oczka wodnego, potem działanie. Nawet jeśli plan oczka wodnego wykonujemy samodzielnie, trzeba znaleźć dla niego przestrzeń, porządnie wymierzyć i sprowadzić ów projekt do naszych realiów gabarytowych, finansowych i powierzchniowych.

Razem z wizją naszego oczka wodnego wyrastają kolejne potrzeby, niezbędne do zrealizowania naszego celu. Co kompletny oczkowodny świeżak powinien wiedzieć o artykułach, koniecznych do zbudowania tego ogrodowego akwenu wodnego? Oto lista potrzebnych akcesoriów:

 • niecka stanowiąca sam basen, czyli swoisty pojemnik na oczko wodne (może to być także specjalny rodzaj bardzo mocnej folii);
 • filtr do wody – wielkościowo odpowiadający oczku;
 • pompa powietrza;
 • skimmer do poprawy jakości wody;
 • produkty do oczyszczania oczka i uzdatnia wody;
 • rośliny, ryby i inne stworzenia nadające się do oczka wodnego – o ile mamy w planie zarybianie naszego akwenu;
 • pokarm dla ryb mieszkających w oczku wodnym;
 • siatka do wyławiania większych zanieczyszczeń, np. liści, gałęzi, itp.;
 • oświetlenie oczka wodnego (nie jest to niezbędny produkt, jednak taki oświetlony stawik dużo lepiej się prezentuje).

Można też pomyśleć nad zainstalowaniem fontann i wodospadów, które dodatkowo uatrakcyjnią wygląd oczka wodnego. Co więcej naszą ogrodową instalację możemy upiększyć np. figurkami, wazonami, donicami, żwirkiem, korą, kamieniami i innymi elementami dekoracyjnymi, przeznaczonymi do ogrodu.

Kiedy zacząć prace nad oczkiem wodnym?

Najlepszą porą roku na zakładanie oczka wodnego jest wiosna. Aby przystąpić do prac związanych z utworzeniem małej, wodnej architektury ogrodowej temperatura powietrza powinna mieć w granicach 8-10 stopni Celsjusza. Korzystnym na tworzenie przydomowych stawików czasem jest również lato. W gorące miesiące trzeba jednak pamiętać o tym, że woda może wyparowywać, dlatego, w miarę potrzeby, należy ją uzupełniać. Ponadto upały sprzyjają gniciu wody, stąd warto używać środków zapobiegających tworzeniu się glonów. A w razie gdy już woda zakwitnie, natychmiast stosować preparaty likwidujące glony i inne mikroorganizmy, które szkodzą jakości wody. W małych, płytkich oraz słabo natlenionych zbiornikach woda szybciej się nagrzewa, a co za tym idzie, ryby otrzymują mniej tlenu. W takim przypadku można też wesprzeć nasze oczko wodne pompą napowietrzającą. 

Nie warto natomiast rozpoczynać przygody z własnym, ogrodowym stawem jesienią bądź zimą. W tych miesiącach temperatury są zbyt niskie na prace ogrodowe, na aklimatyzowanie roślin i zwierząt wodnych oraz inne niezbędne do założenia oczka wodnego czynności.

To może Cię zainteresować: Jak dbać o oczko wodne

Czym karmić rybki w oczku wodnym?

Jeśli wybieramy full opcję, jeśli chodzi o oczko wodne, zatem mamy w planie je zarybić, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie karmy dla ryb oczkowodnych. W sklepie Max&Mrau mamy szeroki wybór pokarmu dla rybek pływających w małych, przydomowych zbiornikach.
Oto kilka naszych produktów preferencyjnych dla ryb mieszkających w oczku wodnym:
 • Wieloskładnikowy pokarm dla ryb ze stawów i oczek wodnych Tropical Koi&Goldfish Basic Sticks – w tym czterokilogramowym worku znajduje się pożywienie dla koi, ryb złotych i karpiowatych. Karma ma strukturę pałeczek, utrzymujących się na powierzchni wody, dzięki czemu można kontrolować ilość zjadanego przez zwierzęta pokarmu.
 • Wybarwiający pokarm dla ryb w stawach i oczkach ogrodowych Tropical Koi&Goldfish Colour Sticks – dzięki niemu koi i inne kolorowe, pływające okazy utrzymają piękne, soczyste ubarwienie.
 • Wiaderko z wieloskładnikowym pożywieniem dla ryb złotych, karpiowatych i koi Tropical Pond Pellet Mix – to pełnoporcjowe jedzenie w postaci pływających kuleczek.
 • Tropical Pond Sticks Light – to worek z pełnoporcjowym, ekstrudowanym, pływającym pokarmem dla koi i innych gatunków ryb pływających w oczkach wodnych. Warto podkreślić, że pokarm zawiera niski poziom fosforu, dzięki czemu nie przyczynia się do produkowania glonów w wodzie.
 • Jedzenie dla ryb ozdobnych w oczku wodnym Tropical Pond Sticks Mixed – pełnoporcjowa mieszanka paszowa, która nie tylko zaspokaja potrzeby żywieniowe ryb, ale też wzmaga ich czerwone i złote zabarwienie.
 • Karma dla ryb jesiotrowatych i sumów Tropical Sterlet Basic „S” – pełnoporcjowy pokarm w formie tonącego granulatu, wytworzony z najwyższej jakości komponentów roślinnych i zwierzęcych.
Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel