Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o oczko wodne?

2021-08-04
Jak dbać o oczko wodne?

Jak postępować z oczkiem wodnym?  

Decydując się na oczko wodne powinniśmy rozważyć wiele elementów, takich jak np. miejsce położenia oczka, wielkość, kształt, ewentualne zarybienie lub jego brak, itp., które będą kluczowe dla jego późniejszego funkcjonowania. Stosownie do dokonanego wyboru powinniśmy zaopatrzyć się we właściwy sprzęt, który pomoże nam odpowiednio zaopiekować się tym miejscem.

Aby oczko wodne w ogrodzie cieszyło wzrok o każdej porze roku, powinniśmy się o to zatroszczyć stosując m.in. odpowiednie preparaty oczyszczające wodę, a także filtry, pompy, itp. Jeśli w naszym małym stawiku pływają ryby, musimy im zapewnić specjalny pokarm do oczek wodnych. W oczku wodnym warto też hodować rośliny do tego przeznaczone, np. miętę, irysy, itp., co doda uroku i ożywi naszą instalację wodną. Można też rozważyć założenie specjalistycznego oświetlenia oczka, by prezentował się jeszcze atrakcyjniej.

Jak sobie radzić mając oczko wodne, jak dbać o nie przez cały rok? Każda pora roku przynosi nieco inne wyzwania dla posiadacza oczka wodnego. Najogólniej rzecz ujmując: wiosną, w okresie od marca do maja, zabieramy się do oczyszczania naszego małego zbiornika, latem pilnujemy, by woda nie zakwitła, jesienią chronimy akwen przez liśćmi, a przed zimą powinniśmy zabezpieczyć stawik przed całkowitym zamarznięciem wody.  

Filtry do oczka wodnego  

Oczko wodne koło domu musi być zaopatrzone we filtr oczyszczający wodę z cząsteczek, które mogą ją zanieczyścić i zagrozić bezpieczeństwu mieszkających w nim roślin i zwierząt. Występują różne rodzaje filtrów. Poniżej zaprezentujemy kilka z nich.

Jak oczyścić oczko wodne? Nadają się do tego m.in. filtry ciśnieniowe Aqua Nova NBPF. Zawierają one system samooczyszczenia SELF CLEAN i trzystopniowy system filtracji. Opierają się na filtracji biologicznej i mechanicznej. Dodatkowo dzięki lampie UV, będącej elementem filtra, woda natychmiast staje się krystaliczna. Ponadto urządzenie zostało zaopatrzone we wskaźnik, który pokazuje kiedy należy oczyścić filtr. Ten rodzaj filtra da się częściowo wkopać w ziemię, dzięki czemu można go łatwo zamaskować.

Filtr zewnętrzny kanistrowy NCF – 1000 to inny rodzaj filtra tej samej marki. Charakteryzuje się on zaworami, dzięki którym można dowolnie regulować przepływ wody. Sprzęt czyści wodę pod względem biologicznym, mechanicznym i chemicznym.  

Pompy i fontanny do oczka wodnego  

Pompa do oczka wodnego może mieć wielorakie zastosowanie. Niektóre modele nadają się do współdziałania z filtrami, inne służą do zasilania kaskad wodnych, kolejne – spełniają wszystkie wymienione funkcje na raz. Wybierając konkretne urządzenie sugerujmy się wielkością oczka i podług tego dobierajmy parametry, wydajność i wysokość ciśnienia aparatury.

Oczko wodne do ogrodu może być zasilane pompą Aqua Nova NCM 10000. Jest ona przeznaczona do przydomowego dekoracyjnego oczka wodnego. Ma ona wysoką wydajność, a jednocześnie nie zużywa dużo energii.

Aqua Nova Pompa do stawu NP-400 to natomiast model służący do zabudowania małego wodospadu. Jeśli marzy nam się oczko wodne z fontanną lub zaaranżowanie jakiejś niewielkiej instalacji ogrodowej z efektami wodnymi w ogrodzie, na tarasie, czy nawet balkonie – to rozwiązanie nadaje się idealnie. Maksymalny przepływ tego urządzenia wynosi 400 litrów na godzinę.  

Preparaty do oczka wodnego  

Oczko wodne obok domu wymaga także systematycznego stosowania rozmaitych preparatów służących uzdatnianiu wody, napowietrzaniu jej, czy eliminowaniu oraz zapobieganiu wystąpienia glonów.

Jednym z takich niezbędnych dla utrzymania oczka wodnego w doskonałym stanie środków jest płyn do usuwania glonów nitkowatych, planktonowych i innych gatunków glonów oraz sinic żyjących w stawach – Tetra Pond AlgoFin 3 l. Warto podkreślić, że nie stanowi on niebezpieczeństwa dla innych żywych organizmów mieszkających w zbiorniku, czyli dla ryb, roślin, itp. organizmów.

Nie tylko pompy i filtry oczyszczają oczko wodne. Jak utrzymać czystą wodę przy zastosowaniu specjalnych środków? Warto wspomagać się takim preparatem jak Tetra Pond CrystalWater 3L. To płyn do szybkiego uzdatniania wody. W ciągu zaledwie kilku godzin można pozbyć się nieczystości powstałych w wyniku odchodów ryb, resztek jedzenia, czy zmętnienia wody.  

Aby rośliny wodne, jak choćby lilie, mogły zakwitnąć, warto wyposażyć je jeszcze na etapie sadzenia w odpowiedni nawóz. Przykładem takiego wsparcia jest Tetra Pond AquaticCompost 8L, który gwarantuje roślinom dobre podłoże i odżywienie – by mogły prawidłowo wzrastać i bujnie się rozwijać.  

Pokarm dla ryb z oczka wodnego  

Większość sztucznie tworzonych ogrodowych zbiorników wodnych to oczka wodne z rybami. Jeśli wybieramy taki typ akwenu, potrzebujemy odpowiedniego pokarmu dla zwierząt, którymi zarybiliśmy oczko.

Tetra Pond Colour Sticks 10 L to wiaderko wypełnione karmą dla ryb stawowych w formie pałeczek unoszących się na wodze. Po kilkutygodniowym dokarmianiu zwierząt tym preparatem ryby zyskują intensywniejsze zabarwienie. Pożywienie zawiera też wszystkie niezbędne rybom składniki odżywcze, jak np. witamina D, błonnik, czy mikroelementy.

Tropical Koi&Goldfish Basic Sticks to wieloskładnikowa karma dla ryb mieszkających w oczkach wodnych i stawach z gatunku koi, ryb złotych i karpiowatych. Ten pokarm zawiera m.in. zboża, produkty pochodzenia roślinnego, ryby roślinne ekstrakty białkowe, skorupiaki, mięczaki, drożdże, oleje i tłuszcze.

Rozważając jaki rodzaj stawiku upiększy nasz ogród: oczko wodne z kaskadą, czy niewielki zbiornik z samymi roślinami bez wodospadu, albo ryb, pamiętajmy o tym, że temu miejscu trzeba będzie poświęcić czas i uwagę w przeciągu całego roku.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane

pixel