Ochrona koni przed owadami

W sezonie letnim konie są narażone na ataki rozmaitych owadów: od much i komarów, przez dokuczliwe gzy, aż po kleszcze. Jak ustrzec przed nimi wierzchowca? Jakie są sposoby na radzenie sobie z niechcianymi owadami w stajni i na padoku? Poznaj odpowiednie sposoby, preparaty i akcesoria przeciw owadom.
Jakie owady i kiedy najbardziej dokuczają koniom?
Kiedy tylko zaczyna się robić cieplej, czyli wiosną, przez całe lato aż do pierwszych jesiennych chłodów sezon na owady kwitnie. Gzy, muchy domowe, muchy końskie, komary, meszki, kleszcze, bąki bydlęce, a nawet muszki owocówki potrafią mocno uprzykrzyć życie wierzchowcom. Niestety jest to także pora kiedy jazda konna staje się szczególnie przyjemna i częściej korzystamy z jej uroków. Dlatego powinniśmy zrobić co w naszej mocy, by uchronić konie przed dokuczliwymi insektami. Te bzyczące i gryzące owady atakują konie nie tylko na dworze, podczas treningów, ale także w stajni, w czasie ich odpoczynku. Należy zatem zadbać o bezpieczeństwo rumaków zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Jak sobie radzić z nękającymi owadami?
Ochrona koni przed owadami to nie tylko stosowanie dedykowanych do tego środków odstraszających robaki, ale też korzystanie z wiedzy ludowej i pomocy innych zwierząt oraz roślin. Świetnym sposobem jest zwabienie w okolicę stajni ptaków i ssaków owadożernych, takich jak np. nietoperze. Warto przygotować im w pobliżu końskich boksów gniazdka, bądź karmniki. Z pewnością obie strony będą zadowolone z tego układu.
Inną metodą działającą blokująco na insekty są pewne gatunki roślin i kwiatów, których obecność powoduje, że owady się tam nie pojawiają. Mowa m.in. o lawendzie, kocimiętce, aksamitce, dziurawcu, trawie cytrynowej, złocieniu dalmatyńskim i wrotyczu. Jeśli posadzimy wymienione rośliny przy wejściach do stajni, wzdłuż okien oraz na parapetach, nie tylko zniechęcą owady do ataków, ale też pięknie przyozdobią cały teren.
Kolejną ważną kwestią jest konieczność utrzymania porządku w stajni i na padokach. Boksy muszą być regularnie czyszczone, gnój systematycznie wywożony, a wierzchowiec porządnie wyczyszczony, wówczas zmniejsza się zainteresowanie owadów.
Jak przygotować konia, by chronić go przed insektami?
Konia trzeba regularnie szczotkować, by wydobyć z jego sierści brud, pył, piach, pot i inne zabrudzenia. Należy możliwie od razu pozbywać się z końskiej sierści i włosów wszelkich sklejek, ponieważ stanowią one doskonałe zaproszenie dla insektów każdej maści. Konieczne jest także czesanie grzywy i ogona za każdym razem kiedy się splączą, a przynajmniej 1-2 razy na dzień. W sklepie Max&Mrau są dostępne świetne produkty przeznaczone do czyszczenia, czesania, mycia i kąpania konia.
Poza tym oferujemy również preparat – Garlic Vit C, który nie tylko uzupełnia niedobory witaminy C, przez co m.in. zwiększa końską odporność, ale także powoduje wydobywanie się ze skóry konia zapachu, którego owady nie tolerują. Warto zwrócić uwagę na ten produkt, ponieważ posiada on wielorakie działanie, obejmujące m.in. wspieranie układu immunologicznego, krążeniowego, oddechowego i stawowo-mięśniowego. Korzyści płynących ze stosowania tego środka jest dużo więcej.
To może Cię zainteresować: Akcesoria dla jeźdźca