Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Ochrona koni przed owadami

W sezonie letnim konie są narażone na ataki rozmaitych owadów: od much i komarów, przez dokuczliwe gzy, aż po kleszcze. Jak ustrzec przed nimi wierzchowca? Jakie są sposoby na radzenie sobie z niechcianymi owadami w stajni i na padoku? Poznaj odpowiednie sposoby, preparaty i akcesoria przeciw owadom.

Jakie owady i kiedy najbardziej dokuczają koniom?

Kiedy tylko zaczyna się robić cieplej, czyli wiosną, przez całe lato aż do pierwszych jesiennych chłodów sezon na owady kwitnie. Gzy, muchy domowe, muchy końskie, komary, meszki, kleszcze, bąki bydlęce, a nawet muszki owocówki potrafią mocno uprzykrzyć życie wierzchowcom. Niestety jest to także pora kiedy jazda konna staje się szczególnie przyjemna i częściej korzystamy z jej uroków. Dlatego powinniśmy zrobić co w naszej mocy, by uchronić konie przed dokuczliwymi insektami. Te bzyczące i gryzące owady atakują konie nie tylko na dworze, podczas treningów, ale także w stajni, w czasie ich odpoczynku. Należy zatem zadbać o bezpieczeństwo rumaków zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz.
Zanim koń opuści boks, powinien być zatem odpowiednio przygotowany na starcie z owadami. Można użyć do tego specjalnych preparatów odstraszających owady, czy przeznaczonych do tego derek, masek i osłonek na chrapy oraz uszy. Natomiast miejsce, w którym nasze zwierzę śpi i odpoczywa, czyli stajnię, dobrze jest przed sezonem pobielić wapnem. Można też robić oprysk ścian budynku repelentami, jednak należy omijać miejsca, w których nasz pupil je.

Jak sobie radzić z nękającymi owadami?

Ochrona koni przed owadami to nie tylko stosowanie dedykowanych do tego środków odstraszających robaki, ale też korzystanie z wiedzy ludowej i pomocy innych zwierząt oraz roślin. Świetnym sposobem jest zwabienie w okolicę stajni ptaków i ssaków owadożernych, takich jak np. nietoperze. Warto przygotować im w pobliżu końskich boksów gniazdka, bądź karmniki. Z pewnością obie strony będą zadowolone z tego układu.

Inną metodą działającą blokująco na insekty są pewne gatunki roślin i kwiatów, których obecność powoduje, że owady się tam nie pojawiają. Mowa m.in. o lawendzie, kocimiętce, aksamitce, dziurawcu, trawie cytrynowej, złocieniu dalmatyńskim i wrotyczu. Jeśli posadzimy wymienione rośliny przy wejściach do stajni, wzdłuż okien oraz na parapetach, nie tylko zniechęcą owady do ataków, ale też pięknie przyozdobią cały teren.

Kolejną ważną kwestią jest konieczność utrzymania porządku w stajni i na padokach. Boksy muszą być regularnie czyszczone, gnój systematycznie wywożony, a wierzchowiec porządnie wyczyszczony, wówczas zmniejsza się zainteresowanie owadów.

Jak przygotować konia, by chronić go przed insektami?

Konia trzeba regularnie szczotkować, by wydobyć z jego sierści brud, pył, piach, pot i inne zabrudzenia. Należy możliwie od razu pozbywać się z końskiej sierści i włosów wszelkich sklejek, ponieważ stanowią one doskonałe zaproszenie dla insektów każdej maści. Konieczne jest także czesanie grzywy i ogona za każdym razem kiedy się splączą, a przynajmniej 1-2 razy na dzień. W sklepie Max&Mrau są dostępne świetne produkty przeznaczone do czyszczenia, czesania, mycia i kąpania konia.

Poza tym oferujemy również preparat – Garlic Vit C, który nie tylko uzupełnia niedobory witaminy C, przez co m.in. zwiększa końską odporność, ale także powoduje wydobywanie się ze skóry konia zapachu, którego owady nie tolerują. Warto zwrócić uwagę na ten produkt, ponieważ posiada on wielorakie działanie, obejmujące m.in. wspieranie układu immunologicznego, krążeniowego, oddechowego i stawowo-mięśniowego. Korzyści płynących ze stosowania tego środka jest dużo więcej.

To może Cię zainteresować: Akcesoria dla jeźdźca

Produkty do walki z owadami

Zanim koń opuści boks i popędzi na padok, należy go popsikać lub wysmarować preparatem, który odpędzi owady. Wykonajmy ten zabieg odpowiednio wcześniej, by zdążył się wchłonąć i zaczął działać przed wyjściem poza stajnię.
Produktem, który znajdziemy na wirtualnej półce sklepu Max&Mrau jest Horsefly Spray marki Over Horse. To preparat chroniący konie przed owadami, składający się z olejków eterycznych, których zapach skutecznie zniechęca muchy, komary, meszki i kleszcze oraz inne dokuczające rumakom owady. Środek jest jednak całkowicie bezpieczny dla konia, a nawet dla źrebaka. Nie wywołuje alergii, podrażnień, ani odbarwień na skórze i sierści. Działa od 5 do 7 godzin na padoku. W składzie produktu zamieszczono też glicerynę, która wpływa na skórę konia łagodząco. Wystarczy kilka razy spryskać preparatem odsłonięte części ciała konia. W razie potrzeby czynność powtarzamy, szczególnie jeśli nasz pupil pracuje danego dnia ciężej lub ma intensywniejszy trening. Należy omijać okolice oczu i nozdrzy, by środek nie podrażnił tych wrażliwych obszarów.

Akcesoria dla konia działające odstraszająco na owady

W naszym sklepie znajdziemy również akcesoria dla konia, które pomogą mu wyjść zwycięsko ze starcia z owadami. Mowa o rozmaitych maskach, woalkach oraz frędzlach maskujących. Mają one zastosowanie szczególnie u bardzo wrażliwych koni, reagujących paniką na owady oraz z problemami alergicznymi (niektóre wierzchowce są uczulone na jad much, gzów, bąków, itd.).
Maska dla konia na nos Cob marki York przeciwko owadom to jedna z propozycji pochodząca z naszej witryny sklepowej. Dzięki rzepom daje się ją łatwo zamocować na nosie konia. Z kolei maska przeciw owadom York Anika to zabezpieczenie niemal całego pyska, a dokładnie oczu i uszu, bez nozdrzy. Można ją dopasować do każdego końskiego łba, łatwo się ją zakłada. Jest wykonana z przezroczystej siatki, która nie ogranicza widoczności oraz nie przytępia zmysłu słuchu. Natomiast naczółek z frędzlami marki York Malaga osłania wrażliwe końskie oczy przed naporem napastliwych muszek.Niektórzy właściciele koni korzystają z dodatkowych okryć zabezpieczających ich pupila przed insektami, np. specjalnych derek siatkowych oraz siatkowych nauszników.