Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Obroża przeciwpchelna - dla kota, dla psa. Jaką wybrać?

Obroża przeciwpchelna - najlepsza na nieproszonych gości

Twój pies się drapie kompulsywnie? Kot ma zaczerwienioną skórę? To może być alergia lub zapalenie skóry wywołane atakiem pcheł. Pchły są niezwykle uciążliwymi pasożytami, pozbawionymi skrzydeł owadami, bytującymi w kurzu, pyle i brudzie, zarówno w środowisku naturalnym, jak i domowym. Pchły żywią się krwią zwierząt, nie zamieszkują jednak na stałe na skórze, lecz pojawiają się na ciele żywiciela jedynie na chwilę, w celu pobrania pokarmu.

Psy i koty uczulone są na ślinę pcheł, która powoduje silny świąd i pieczenie, będące przyczyną intensywnego drapania. Tym, co powinno martwić szczególnie, jest bardzo szybkie tempo namnażania się pasożytów. Z pchłami nie jest łatwo wygrać, na szczęście producenci akcesoriów nadążają za potrzebami właścicieli zwierząt, oferując coraz skuteczniejsze środki odstraszania i eliminacji pasożytów. Jednym z nich jest obroża dla kota przeciwpchelna.  

Obroża na pchły – jak działa?

Obroża przeciwpchelna dla kota i obroża przeciwpchelna dla psa działają na tej samej zasadzie, aczkolwiek niekiedy z wykorzystaniem odmiennych „odstraszaczy”. Obroże przeciw pchłom wypełnione są substancjami czynnymi, które w wolnym tempie uwalniają się i rozpuszczając się w tkance tłuszczowej na skórze zwierzęcia, rozprzestrzeniają się na całej powierzchni ciała. W ten sposób obroża przeciwpchelna buduje śmiercionośną zaporę dla pcheł. Przedłużone działanie obroży przeciwpchelnej zabezpiecza zwierzę nawet przez 8 miesięcy, bez konieczności wymiany urządzenia na nowe. Stężenie zawartych w obrożach chemikaliów jest przy tym na tyle niewielkie, że nie stanowią one zagrożenia dla psów i kotów. Należy jednak przestrzegać instrukcji użytkowania. Pamiętajmy, że niektóre obroże przeciwpchelne dla psów nie powinny być stosowane w przypadku kotów.  

Czytaj też: Szampon dla kota – suchy, na pchły, domowy - jak wybrać?

Obroża przeciwpchelna dla psa

Środki chemiczne, które znajdziemy w typowej obroży na pchły dla psa, na co dzień wykorzystywane są do ochrony… pól uprawnych. Tego typu substancją jest między innymi propoksur – insektycyd z grupy karbaminianów. Innym popularnym insekcydem, którym nasączane są obroże przeciw pchłom jest imidakloprid – niezwykle popularny środek porażający układ nerwowy owadów, prowadzący do ich śmierci lub paraliżu.

Imidaklopirid często łączony jest z flumetryną, należącą do grupy pyretroidów, również zabójczo działającą na owady. Wedle zapewnień producentów obroży na pchły dla psa, środki w nich zawarte są całkowicie bezpieczne dla człowieka i psa, aczkolwiek zawsze istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Dlatego po założeniu obroży dla psa przeciw pchłom, należy uważnie obserwować pupila przez kilka dni. 

Obroża przeciwpchelna dla kota

Obroża przeciwpchelna dla kota działa na tej samej zasadzie. Często wykorzystywanymi substancjami czynnymi w obroży na pchły dla kota są imidakloprid oraz flumetryna – te same, które znajdziemy w produktach dla psów. Ale uwaga: niektóre obroże dedykowane psom mogą zawierać substancję o nazwie permetryna. Jest to środek owadobójczy silnie toksyczny dla kotów a także ryb. Zwierzęta te nie są w stanie w odpowiednim tempie metabolizować permetryny, wskutek czego odkłada się ona w organizmie. Zatrucie permetryną może wywołać drgawki, biegunkę, wymioty, porażenie mięśni. W około 10 procentach przypadków zatrucia okazują się śmiertelne. Tak więc pamiętajmy: obroża przeciwpchelna dla kota nie może zawierać permetryny! Najlepiej jeśli kupimy specjalnie jemu dedykowaną obrożę dla kota przeciw pchłom.  

Obroża przeciw pchłom i kleszczom

W sklepach zoologicznych zazwyczaj mamy do czynienia z produktami i szerszym działaniu - chodzi tu o obroże na pchły i kleszcze. Substancje zawarte w obrożach przeciwpchelnych, chronią też jednocześnie przed kleszczami, niezwykle groźnymi pajęczakami, będącymi źródłem takich chorób, jak borelioza czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Należy jedynie pamiętać, że typowa obroża przeciw pchłom i kleszczom spełnia rolę bardziej prewencyjną. O ile odstrasza ona kleszcze przed zagnieżdżeniem się w ciele żywiciela, o tyle nie jest już skuteczna w przypadku kleszczy, które już utknęły pod skórą zwierzęcia i zdążyły wypuścić toksynę.  

Zobacz też: Kleszcze – pasożyty groźne nie tylko dla kotów

Obroża przeciwpchelna – jaką wybrać?

Rozmiar obroży przeciwpchelnej dobieramy w taki sam sposób, jak zwykliśmy to czynić w przypadku zwykłej obroży. Nie może być ani za luźna (bo spadnie) ani za ciasna (bo będzie obcierać sierść i krępować ruchy). Tak jak podkreślaliśmy, należy bacznie zwracać uwagę na skład chemiczny, kierując się ogólnymi zaleceniami na etapie zakupu, ale też reagując na bieżąco w razie stwierdzenia uczulenia. Jeśli tylko mamy taką możliwość, wybierajmy modele wodoodporne, co jest ważne w przypadku większości psów a także tych kotów, którym wolno wychodzić z domu.

Czytaj też: Feromony dla kota - obroża, do kontaktu. Na uspokojenie

Fot. 123RF