Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szampon dla kota – suchy, na pchły, domowy - jak wybrać?

2018-01-02
Szampon dla kota – suchy, na pchły, domowy - jak wybrać?

Koty nie potrzebują tak częstych kąpieli jak psy. Nie oznacza to jednak, że kąpanie naszych pupili nie niesie za sobą żadnych korzyści. Niektóre koty same nie potrafią odpowiednio zadbać o swoją higienę. Szczególny problem z czyszczeniem futra mają otyłe zwierzęta, które zwyczajnie nie dosięgają niektórych części ciała. Warto kota wykąpać, zwłaszcza przed szczególnymi okazjami, np. wystawami, a także dbać o regularne i dużo częstsze kąpiele kotów, które nie mają sierści.  

Częstotliwość kąpieli będzie zależała od stylu życia naszego kota. Jeśli pupil ma problemy z myciem się samodzielnie lub wyjątkowo często brudzi się, bo prowadzi bardzo aktywny tryb życia poza domem, trzeba go myć częściej niż koty żyjące tylko w domu. Większość czworonogów nie będzie jednak musiała skorzystać z kąpieli częściej niż raz na kilka tygodni.  

Aby przygotować kotu idealną kąpiel, musimy zastanowić się nad wyborem dobrego szamponu, który nie podrażni jego skóry i sprawi, że sierść będzie miękka i błyszcząca. W sklepach zoologicznych jest ogromny wybór preparatów myjących przeznaczonych dla tych zwierząt. Są zwykłe szampony, szampony przeciwpchelne dla kota, szampony przeciwłupieżowe dla kota, szampon dla kota perskiego nadające połysk sierści.  

Zobacz także: Jak wykąpać kota? Czy można myć kota i jak często?

Szampon dla kota – poproś weterynarza o radę

Jeśli zaczynamy czuć zapach kota, kiedy wejdzie do pokoju, oznacza to, że najwyższy czas na kąpiel. Kąpanie kota nie tylko wyeliminuje niemiły zapach, ale też pozwoli zachować mu zdrowie, czysty wygląd oraz zmniejszy linienie. Dodatkowo, kąpiel pomoże nam zauważyć pasożyty, takie jak pchły i kleszcze. Zanim jednak przystąpimy do kąpieli, musimy wybrać odpowiedni środek myjący. Jak jednak wybrać idealny szampon dla kota? Po pierwsze trzeba dopasować go do aktualnych potrzeb zwierzęcia – przed doborem kosmetyków dla kota sprawdźmy, czy kot ma problemy ze skórą lub pasożytami, czy nie jest alergikiem, czy nie ma grzybicy lub łupieżu. Już na tym etapie warto poprosić o radę weterynarza.

Jaki szampon dla kota wybrać?

Zanim przystąpimy do kąpieli, bardzo ważną sprawą jest odpowiednie zabezpieczenie kota przed negatywnym działaniem szamponu i samej wody. Warto skorzystać z kropli do oczu, żeby ochronić wzrok kota przed detergentem, uszy można zatkać kulkami z waty, które zapobiegną dostawaniu się wody do kanalików słuchowych. Kiedy kot będzie już przygotowany, możemy zabrać się za namydlanie. Jakie szampony mamy do wyboru?

Zwykły szampon dla kota

To najbardziej podstawowe szampony, które mają na celu dokładnie wyczyścić kota z zabrudzeń, przetłuszczeń i łupieżu. Zwykle mają ładny zapach, który zostaje na kocie po kąpieli – możemy więc kierować się kwestią gustu. Szampon taki ma pH dostosowane do delikatnej skóry kotów. Pamiętajmy, że szampony dla ludzi mogą spowodować zmiany skórne, wypadanie i przerzedzanie się futra, uczulenie, wysypkę.  W ofercie sklepów zoologicznych znajdziemy szampony dla kotów krótkowłosych i długowłosych, ułatwiające układanie się sierści, zapobiegające kołtunom. 

Szampon dla kotów wspierający kolor sierści
Jeśli kot jest jednolicie umaszczony, możemy wybrać szampon z polepszaczem koloru. Takie szampony wzmacniają naturalny połysk i zwiększają intensywność koloru sierści. Najczęściej są to produkty skierowane do właścicieli kotów wystawowych. Kosmetyki te nie zawierają jednak żadnych farb – jedynie składniki, które podkreślają naturalne umaszczenie kota.   

Szampon na pchły dla kota
Regularnie musimy sprawdzać czy nasz kota nie ma kleszczy i pcheł. Ugryzienia pcheł są często zaczątkiem reakcji alergicznych, mogą powodować swędzenie i podrażnić skórę. Koty są w stanie wydrapać miejsce ugryzienia do krwi, co ułatwia rozwinięcie się infekcji. Większość szamponów na pchły zawiera delikatny środek, który szybko zabije pchły, ale nie będzie miał długotrwałego efektu prewencyjnego. Po pozbyciu się pasożytów najlepiej jest porozmawiać z weterynarzem, żeby dopasować kosmetyki, które w przyszłości zapobiegną zapchleniu. Pamiętajmy jednak, że koty nie mogą korzystać z produktów likwidujących pasożyty, jeśli nie mają ukończonych 6 tygodni. 
 
Medyczne szampony dla kotów
Jeśli nasz kot cierpi na sezonowe uczulenia lub regularne podrażnienia skóry, kąpiel w szamponie łagodzącym powinna przynieść mu ulgę i uspokoić stany zapalne. Szampony przeznaczone do łagodzenia świądu często zawierają takie składniki jak: owsianka koloidalna, wyciąg z aloesu lub olejek herbaciany. Jeżeli chodzi o skład medyczny, powinniśmy natrafić na kortyzol, leki przeciwhistaminowe i smołę pogazową. Pamiętajmy jednak, że przy wyborze takiego szamponu powinniśmy zawsze konsultować się z weterynarzem. 

Naturalny szampon dla kota
W naturalnych szamponach dla kotów znajdziemy różnorodne zapachy i olejki pochodzenia organicznego. Papaja i kokos odpowiadają za nawilżanie suchej skóry, a kiwi i cytrusy to naturalne źródła przyjemnego zapachu. Jeśli chcemy złagodzić podrażnienia skóry, wybierzmy aloes i koloidalną owsiankę. Jeśli jesteśmy pewni co do składu, naturalne szampony to zawsze dobry wybór. 

Suchy szampon dla kota
Jeśli twój kot boi się lub nie toleruje wody, jest kilka rodzajów suchych szamponów. Dostępne są szampony w formie pianki, proszku albo specjalnych ściereczek. Wszystkie suche kosmetyki mogą być użyte na sierści od razu, a proces kąpieli musi być zakończony skrupulatnym wyczesaniem. Suche szampony to też świetny pomysł dla kota w podróży. 

Szampon przeciwalergiczny dla… właściciela
Są specjalne szampony, które pomagają przy alergiach nie kotom, ale ich właścicielom. Jeśli opiekujesz się kotem i cierpisz pod wpływem ciągłych reakcji alergicznych na jego sierść, warto kupić specjalnie przygotowany szampon dla kota. Ma on na celu zmniejszenie częstotliwości występowania alergenów i ogranicza linienie oraz łupież.

Pasta do usuwania przebarwień wokół oczu
Chociaż nie jest to właściwie szampon, pomoże z bardzo częstym problemem u kotów, z jakim nie poradzi sobie żaden inny produkt – z nadmiernym łzawieniem. Jest to przypadłość dotykająca najczęściej konkretne rasy, takie jak kot perski czy himalajski. Pastę nakłada się za pomocą szmatki w okolice oczu, pomaga zapobiec wyciekom i utrzymuje czystość pyszczka. 

Odżywka dla kota
Odżywki są przede wszystkim używane przy kotach o średniej lub długiej szacie, aby utrzymać miękkość sierści i zapobiec splątaniom. Jeżeli chodzi o skład, zwykle mają w sobie te same zapachy i olejki co szampony dla kotów. Niektóre z nich występują w sprayu i są nakładane na sucho po kąpieli, inne używane tak samo jak szampon i spłukiwane. Po każdym użyciu odżywki dla kota należy pamiętać o dokładnym wyczesaniu sierści odpowiednią szczotką dla kotów.

Czytaj także: Kot, który nie gubi sierści - czy taki istnieje?

Domowy szampon dla kota

Jeśli nie chcemy decydować się na komercyjne propozycje, możemy samodzielnie zmierzyć się z produkcją szamponu dla kota. Może się okazać, że będzie to rozwiązanie zarówno tanie, jak i efektywne. Powinniśmy sobie poradzić nie tylko z suchym, ale też mokrym szamponem. Jak to zrobić?

Domowy suchy szampon dla kota

Jeśli nasz kot jest krótkowłosy, możemy zrobić dla niego suchy szampon, by zmiękczyć i dokładnie wyczyścić futro. Jak? Mieszamy w równych proporcjach owsiankę, mąkę kukurydzianą oraz dodajemy kilka łyżeczek sody do pieczenia. Owsianka i mąka wchłoną przetłuszczenia ze skóry i sierści, a soda zneutralizuje nieprzyjemne zapachy. Jeśli chcemy zadbać o szczególnie błyszczącą sierść, dodajmy do mieszanki kilka łyżeczek skrobi kukurydzianej. Szampon trzeba nakładać w miejscu, które łatwo będzie potem uprzątnąć – na przykład w garażu lub na trawniku. Przy suchej kąpieli musimy po prostu liczyć się z tym, że sporo szamponu spadnie na podłogę. Zacznijmy od dokładnego wyczesania kota, by wymieść wszelkie zanieczyszczenia z sierści. Następnie wetrzyjmy szampon w sierść i rozprowadźmy go po skórze ręcznikiem. Po nałożeniu szamponu musimy poczekać około 5 minut (można wtedy spróbować zająć kota głaskaniem lub zabawą), po czym dokładnie wyczesać pozostałości mieszanki z futra.   

Domowy mokry szampon dla kota 

Jeśli posiadamy koty długowłose, najlepiej będzie kąpać je na mokro. Możemy sami zrobić szampon do takiej kąpieli, mieszając delikatny płyn do mycia naczyń z białym octem i wodą w proporcji 1:1:4. Ważne, żeby dokładnie wymieszać wszystkie składniki przed użyciem, a nadmiar przechowywać w zamkniętym pojemniku. Nie dodawajmy do takiego szamponu żadnych olejków eterycznych. Przed kąpielą trzeba przygotować dokładnie miejsce mycia. Dół zlewu dobrze jest wyłożyć gumową matą, aby usztywnić podłoże dla kota i zlikwidować jego stres przed kąpielą. Zlew trzeba wypełnić ciepłą woda do wysokości około 10 centymetrów i włożyć kota do kąpieli. Moczymy całą sierść, po czym wcieramy szampon w skórę kota, z pominięciem oczu, nosa i uszu. Po namydleniu trzeba skrupulatnie spłukać kota z resztek szamponu i dokładnie zwierzę wysuszyć.

Czytaj też: Wypadanie sierści u kota - tabletki, witaminy - co stosować?

Polecane

pixel