Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Objawy i leczenie udaru cieplnego u psa

2022-05-09
Objawy i leczenie udaru cieplnego u psa

Lato, a wraz z nim wysokie temperatury, zbliżają się wielkimi krokami. To czas zwiększonej aktywności zarówno u psów, jak i ich właścicieli. W tym okresie też więcej podróżujemy, przemieszczamy się do ciepłych miejsc. Przygotujmy się na sezon wcześniej, by zapobiec niebezpiecznemu dla psa udarowi cieplnemu.

Jak rozpoznać udar cieplny u psa?

Udar cieplny u psa występuje na skutek nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne, ale także na wysoką temperaturę, nawet jeśli słońce nie pada bezpośrednio na zwierzę. Co więcej symptomy udaru cieplnego mogą też pojawić się u psa aktywnego, czy pracującego, który zbytnio przeforsuje się w upalny dzień. 
Jak rozpoznać, że naszemu pupilowi grozi niebezpieczeństwo? Objawy udaru cieplnego u psa to przede wszystkim podniesienie temperatury ciała. Prawidłowo pies powinien mieć temperaturę na poziomie między 37,5 a 39 ⁰C. Jeśli słupek termometru wskazuje na wyższy poziom, może to świadczyć o przegrzaniu pupila. Ponadto czworonóg będzie płytko i nieregularnie ział, dyszał. Może też wymiotować, mieć biegunkę, drgawki i dreszcze, być skołowany oraz tracić przytomność. Przegrzany pies będzie miał problemy z utrzymaniem równowagi. Co więcej da się zaobserwować u niego ocieplony nos oraz wybroczyny na błonach śluzowych (widoczne np. na dziąsłach i spojówkach) oraz skórze. 
Taki stan zwierzaka powinien skłonić nas do udzielenia mu jak najszybszej pomocy. Najlepiej jest zawieźć psa do weterynarza.

Przegrzanie u psa – jak postępować?

Jeśli zaobserwujemy oznaki przegrzania u psa, nie powinniśmy zwlekać z udzieleniem mu pierwszej pomocy. Przede wszystkim przenieśmy go w przewiewne, cieniste miejsce, podajmy wodę do picia. Dobrze jest też delikatnie zrosić ocieplone ciało zwierzaka albo obłożyć mokrymi, chłodnymi ręcznikami, zwłaszcza rejon głowy, karku, pach i pachwin. Dalszym krokiem jest przetransportowanie pupila do lekarza weterynarii. 

Jak wygląda leczenie udaru cieplnego u psa? Być może psu zostanie podana kroplówka z elektrolitami lub innymi płynami oraz odpowiednie leki, a niekiedy potrzebna jest również aplikacja tlenu. Weterynarz może także pobrać psu krew, by sprawdzić czy udar cieplny nie spowodował jakiś zaburzeń w funkcjonowaniu organów wewnętrznych. Wówczas, gdy sytuacja tego wymaga, zwierzę zostaje w klinice weterynaryjnej na obserwację do momentu aż jego funkcje życiowe się ustabilizują.

Które psy są najbardziej narażone na udar cieplny?

Niektóre rasy psów są szczególnie podatne na przegrzanie organizmu. Należą do nich psy o krótkich pyszczkach, dla których charakterystyczne jest to, że mają zwężone drogi oddechowe, czyli np. buldogi angielskie i francuskie, pekińczyki, mopsy, shih-tzu, boston terriery, chihuahua, chow chow, cocker spaniele amerykańskie, gryfoniki, mastify angielskie i neapolitańskie, czy boksery.

Nie tylko wyżej wyróżnione rasy psów mogą być bardziej narażone na przegrzanie. Szczególną czujność powinniśmy zachować też w przypadku pupili posiadających ciemną sierść oraz gęsty podszerstek. Podobną uwagę należy również zwrócić na osobniki starsze, młodziutkie, chore (szczególnie jeśli chorują na schorzenia układu sercowo-naczyniowego) oraz otyłe. 

To, że pies danej rasy potrzebuje dużo ruchu, nie oznacza, że powinniśmy zabierać go na wybieganie się w skwar. Przetrenowanie i przepracowanie u czworonoga w gorący dzień mogą być tożsame z zafundowaniem zwierzęciu udaru cieplnego.

To może Cię zainteresować: Buldog francuski – usposobienie, charakterystyka, wady rasy

Co robić, by nie dopuścić do przegrzania pupila?

Co robić, aby nie dopuścić do przegrzania psa? Przede wszystkim miejmy na uwadze jego dobrostan cieplny, czyli zapewniajmy mu możliwość pozostania w przewiewnym, chłodnym miejscu. Jeśli zostawiamy psa w domu, niech leży na zimnych płytach albo na macie chłodzącej. Jeżeli pupil jest trzymany na dworze, ważne aby miał dostęp do cienia i możliwość schronienia się przed piekącym słońcem oraz duchotą np. w budzie. Może uda się włączyć psu zraszacz ogrodowy, by mógł schłodzić się kiedy tylko poczuje że tego potrzebuje. Jeżeli mamy dostęp do jakiegoś jeziora, czy rzeki, zabierajmy tam psa, by się wykąpał i schłodził.
Koniecznie trzeba zostawiać psu świeżą, chłodną wodę i wymieniać ją na nową nawet kilka razy dziennie. Jeżeli natomiast udajemy się ze zwierzakiem w podróż, korzystajmy ze specjalnych butelek z podajnikiem wody do picia. Jadąc z pupilem samochodem, zatrzymujmy się też co kilka godzin, by pies mógł się przewietrzyć i rozprostować kości. W żadnym wypadku nie zostawiajmy pupila w zamkniętym aucie. Nie pomoże nawet uchylenie okna. Samochód nagrzewa się jak puszka w bardzo krótkim czasie, co może doprowadzić do tragicznych konsekwencji. 
W wielkie upały wyprowadzajmy swoją czworonożną pociechę tylko wcześnie rano lub późnym wieczorem, kiedy zewnętrzne temperatury nie są aż tak wysokie.

Akcesoria dla psa na upał

Na okoliczność zbliżającej się letniej spiekoty, warto zaopatrzyć się w akcesoria dla psa, które świetnie sprawdzą się w tym czasie. Konieczne więc zakupmy specjalną silikonową butelkę z podajnikiem wody w kształcie liścia. Proponujemy pojemnik marki Hunter, który charakteryzuje się wydajnością, funkcjonalnością oraz estetycznym wyglądem. Dzięki niemu napoimy i nakarmimy zwierzę w każdych warunkach.
Kolejnym gadżetem dla psa, który pomaga lepiej znieść upały jest mata chłodząca. W naszej ofercie znajduje się m.in. mata chłodząca dla psa marki Trixie, która wspomaga regulację temperatury ciała pupila podczas gorących dni. Urządzenie aktywuje się po położeniu się na nim psa, zatem by działało, nie jest potrzebny prąd, moczenie w wodzie, ani zamrażanie. Mata może pracować przez kilka godzin bez przerwy.
Następny pomocny sprzęt to kamizelka wypornościowa dla psa, którą zakłada się pupilowi przed kąpielą w jakimś zbiorniku wodnym. Firma Hunter zadbała o to, by wodny trening oraz żeglowanie były bezpieczne dla czteronożnego pływaka. Dzięki kamizelce pływanie jest łatwiejsze ponieważ zwierzę bez problemu unosi się na powierzchni wody.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

pixel