Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Buldog francuski – usposobienie, charakterystyka, wady rasy

Buldog francuski to przedstawiciel jednej z bardziej popularnych psich ras. Jest bardzo przyjazny, towarzyski i łagodny. Uwielbia towarzystwo ludzi, dzięki czemu łatwo podbija ich serca. Czym jeszcze wyróżnia się buldożek i czy ma jakieś wady? Sprawdź, czy to pupil dla ciebie.

Skąd pochodzi buldog francuski?

Buldog francuski to rasa psa, która należy do rodziny molosowatych. Pierwotnie rasa była hodowana w Anglii, przede wszystkim po to, by wystawiać je do psich walk, jednak około XIX wieku wraz emigrantami przedostała się do Francji, gdzie podbiła serca tamtejszych plebejuszy. Buldogi francuskie były wykorzystywane do łapania myszy i szczurów oraz pilnowania dobytku. Szczególnym uwielbieniem darzone były m.in. przez rzeźników, rolników, czy handlarzy. Jednak w niedługim czasie buldożki, jak określa się tą pocieszną rasę, stały się też ulubieńcami arystokracji.
Do Polski trafiły dopiero w okresie międzywojennym. Obecnie stanowią jedną z najpopularniejszych psich ras.

Jaki jest buldog francuski?

Opisując usposobienie buldoga francuskiego należy podkreślić jego przyjazny, towarzyski, uczuciowy i oddany człowiekowi charakter. To łagodne zwierzę, które bardzo lubi przebywać z dorosłymi ludźmi, dziećmi oraz innymi czworonogami. Łatwo i mocno się przywiązuje, dlatego źle znosi rozłąki z opiekunem. Dobrze sprawuje się w mieście, jak i na wsi, bez problemu funkcjonuje nawet w niewielkich mieszkaniach. Nie szarpie się na smyczy podczas wyprowadzania, nie jest agresywny. Może być zarówno domatorem, jak i dobrym towarzyszem umiarkowanych aktywności fizycznych. Buldożek wyróżnia się też cierpliwością oraz inteligencją, dzięki czemu łatwo i szybko się uczy.

Wygląd buldoga francuskiego cechuje nieduży wzrost, masywność i krępa budowa ciała. Dorosły pies osiąga wagę od 8 kg do 14 kg, w kłębie ma wzrost 30 cm. Charakterystyczną cechą jego wyglądu jest spłaszczony, lekko uniesiony nos, okrągłe, nieco wypukłe oczy oraz duże, szerokie i stojące uszy. Średnia długość życia tej rasy wynosi od 10 do nawet 16 lat.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o buldogu francuskim?

Ze względu na swoją nietypową budowę ciała buldog francuski jest narażony na liczne schorzenia, dysfunkcje oraz problemy zdrowotne. Do najczęściej występujących należą nieprawidłowości związane z funkcjonowaniem układu oddechowego. Mogą więc pojawić się kłopoty z oddychaniem, czy rozszczepienie podniebienia. Przez krótką kufę i specyficzną budowę czaszki buldożek jest bardziej narażony na doznanie udaru cieplnego. W licznych fałdach na pyszczku mogą gromadzić się niebezpieczne bakterie i grzyby, które mogą stanowić zaczyn do infekcji, odparzeń i stanów zapalnych.

Przedstawiciele tej rasy nierzadko są też alergikami. Meczą je alergie skórne, pokarmowe i inne.

Przez stosunkowo krótki tułów buldożki często zapadają na choroby dotyczące układu pokarmowego, cierpią na wzdęcia, refluks, itp. Słabe stawy oraz predyspozycje do schorzeń kręgosłupa to kolejne problemy zdrowotne, z którymi często borykają się francuskie buldogi.

Buldożki cierpią też na choroby oczu i inne anomalie związane z narządem wzroku.

Co potrzebujesz do opieki nad buldogiem francuskim?

Wybierając na swojego pupila buldoga francuskiego powinniśmy zapewnić mu odpowiednie akcesoria. Dla psa tej rasy warto zakupić szeroką obrożę, która nie będzie uciskała gardła i wywoływała problemów z oddychaniem. Powinna też być przyjazna dla sierści buldożka. Naszą propozycją jest obroża dla psa marki 4Wild, która wyróżnia się wodoodpornością, dzięki czemu spacer w każdych warunkach będzie bezpieczny i przyjemny dla pupila. Sklep MaxandMrau oferuje zakup kompletu od 4Wild, składającego się ze wspomnianej obroży, wodoodpornej smyczy dla psa oraz wysokotonowego gwizdka, który ma za zadanie skutecznie przywołać zbłąkanego czworonoga.
Jeśli interesuje nas coś bardziej eleganckiego, wybierzmy welurową obrożę marki Esmefordog. Jest ona bardzo delikatna dla psiej skóry oraz przyjemna w dotyku. Do obroży można dobrać smycz z tej samej kolekcji.
Szelki dla psa tej rasy bardziej są polecane dorosłym osobnikom. Warto zdecydować się na takie, które będą łagodnie obchodziły się ze stawami w psich łapach. Przykładem takiego sprzętu mogą być mocne, wytrzymałe, posiadające gwarancję najwyższej jakości szelki marki Hunter. Innym wzorem są regulowane, skórzane szelki marki Zolux, które są wytrzymałe, wygodne i mają modny look.
Niekiedy trzeba ręcznie przetransportować pupila, wówczas może się nam przydać torba listonoszka dla psa. Jeśli nasz żywy bagaż nie przekracza tonażu 6 kg, zafundujmy mu stylową, wygodną, wytrzymałą i praktyczną torbę dla psa Premium Sara marki Lauren Design.
Naszemu pupilowi musimy też zapewnić bezpieczną przystań, gdzie odpocznie po całym dniu. W tej roli świetnie sprawdzi się otwarte legowisko dla psa. Taka kanapa dla psa jest nie tylko praktyczna, wygodna i wytrzymała ale też elegancko wygląda.
To może Cię zainteresować: Co zrobić, aby pies nie nudził się w domu

Komentarze

Nie znaleziono opinii

Nowa wiadomość