Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Noseworking –zabawy węchowe dla psa

2022-04-12
Noseworking –zabawy węchowe dla psa

Zabawy węchowe są dla psa bardzo ważnym treningiem, stymulującym ten doskonały u nich zmysł. Dzięki takim zapachowym ćwiczeniom nasz pupil m.in. aktywizuje swój umysł, wycisza się, relaksuje, ale też przygotowuje do poważniejszej tresury, określanej jako nose work. Sprawdź, czym jest noseworking, jak zacząć przygodę z tym sportem oraz jakie produkty mogą ci się przydać do zabaw węchowych.

Czemu służą zabawy węchowe dla psa?

Psi nos to niesamowity organ, który potrafi wyczuć naraz ogromną ilość aromatów. Ciekawostką jest, że każde psie nozdrze może oddzielnie wyczuwać inne bodźce zapachowe. Przykładowo pies z woni zupy jest w stanie „wydobyć” separatystyczne zapachy, oddzielnie bowiem czuje mięso, marchewkę, czy inne jarzyny. Stąd w jego codziennej aktywności, nie może zabraknąć czynności pobudzających ten zmysł do pracy. Służą temu przede wszystkim zabawy węchowe dla psa. Mają one za zadanie zmęczyć zwierzaka i zaspokoić jego instynkt łowiecki. Z drugiej strony po takim węchowym treningu kudłaty czworonóg wycisza się, relaksuje, bardzo często – ucina sobie drzemkę.
Warto wiedzieć: Trzeba też podkreślić, iż zabawki węchowe dla psa pobudzają mózg psa do pracy, uaktywniają i pobudzają leniwe, płochliwe i bardziej nieśmiałe osobniki, a odprężają oraz rozładowują agresywne i nadpobudliwe zwierzaki. Co więcej, stanowią  świetne preludium do profesjonalnego treningu węchowego – tzw. nose work.
Takie gadżety stymulujące zmysł węchu można wykonać samodzielnie w domu, jednak warto przeszukać obszerne półki internetowego sklepu Max&Mrau, ponieważ dysponujemy przeróżnymi akcesoriami węchowymi dla czworonogów.

Czym jest noseworking?

Noseworking jest kynologicznym sportem, bazującym na pracy węchowej psa. Chodzi w nim o wyszukiwanie ukrytych zapachów, którymi najczęściej są takie aromaty jak skórka pomarańczy, laska cynamonu, czy olejki eteryczne (np. o zapachu lawendy). Nose work to dziedzina sportowa, w której bardzo ważna jest współpraca psa i jego opiekuna, zatem podczas kursu nose work tresowany jest nie tylko szczekający pupil ale także jego pan. Nose work dla psa stanowi wyzwanie węchowe, potrzebny trening, odskocznię od innych tresur i zwykłych spacerów. Im zwierzę i jego właściciel są bardziej zaawansowani, tym poprzeczka trudności powinna się podnosić. Jednak ta dyscyplina sportowa ma taki urok, że jest przeznaczona dla wszystkich psów, niezależnie od rasy, wielkości, wieku, czy cech charakteru oraz doświadczenia. Poza tym także opiekunowie merdających pupili nie powinni mieć problemu z poznaniem tajników tego sportu, bez względu na swoje predyspozycje fizyczne, ruchowe, itp.

Jak zacząć zabawę z noseworking?

Jak zacząć przygodę z nosework? Bezpiecznym wyborem jest skierowanie się do instruktora, który zajmuje się noseworkingiem. Zwykle taki fachowy kurs nose work opiera się na kilku spotkaniach trenera z psem i jego opiekunem, na których zespół: pies – właściciel poznają zasady tej idei, wdrażają je podczas zajęć, a następnie potrafią je samodzielnie opracowywać w warunkach domowych. 

Nosework w domu można także próbować wprowadzać do treningów z psem samodzielnie. Warto wówczas wspierać się właściwymi lekturami, poradami fachowców, itp. Jako jedno z ćwiczeń na początek można wypróbować chowanie przysmaków dla psa w kartonach, plastikowych pojemnikach, czy jednorazowych kubeczkach. Stawiając pierwsze kroki w tej psiej dyscyplinie sportowej nie zaszkodzi zwrócić się w kierunku profesjonalnych produktów zapachowych dla psa. Nie dość, że zmęczą one czworonoga, to jednocześnie zrelaksują, wyciszą, ale też będą idealnym treningiem, by rozpocząć przygodę z noseworkingiem. Ponadto przepędzą nudę, zaktywizują psi umysł, pomogą spożytkować nadmiar energii i za każdym razem kiedy pies znajdzie smaczną zdobycz, zostanie nagrodzony, co podbuduje go emocjonalnie.

To może Cię zainteresować: Maty węchowe i maty do lizania zamiast miski

Akcesoria do noseworking

Z tego typu akcesoriów dostępne są nie tylko maty węchowe dla psa, ale też różne inne gadżety, do których można pochować przekąski. Pies za pomocą węchu przeszukuje zakamarki takiej zabawki i w nagrodę może zjeść znaleziony smakołyk. Poniżej prezentujemy produkty, które świetnie sprawdzą się w roli narzędzi przygotowujących do nose work. 
Węchowa kostka na smaki marki DogLemi to zabawka dla psa w każdym wieku. Dzięki niej zwierzę poczuje się jak łowca i będzie mogło zapolować na zdobycze poukrywane w kieszonkach produktu. Kostka została zaopatrzona w „rączkę”, przez co można ją dodatkowo wykorzystać jako szarpak. W zabawce znajdują się piszczałki, które stymulują psa do wnikliwszych poszukiwań. 
Drugim polecanym przez nas gadżetem jest marchewka DogLemi, czyli zabawka na przysmak dla psa, która pomieści nie tylko smaczki dla pupila, ale także plastikową butelkę, wydającą w zębach naszego ulubieńca zachęcające odgłosy. „Liście marchwi” to grube, mocne paski, będące czyścikami do psich zębów.
Następną zabawką węchową dla psa jest kapusta z odpinaną piłeczką marki DogLemi, którą można używać oddzielnie lub razem z podstawą tworzącą swoistą miskę. W owej piłeczce, czyli „główce kapusty” znajduje się masa skrytek, idealnych na niewielkie smakołyki dla psa np. MINI Psiacha
Kolejną węchową zabawkę dla psów stanowi ananas marki Dog Lemi, uszyty z filcu, polaru i materiału Oxford, z piszczałą w środku. Dodatkową trudność, ale jednocześnie frajdę może przynieść czworonogowi kieszeń zapinana na rzep, a wbudowana w spód zabawki, do której będzie się trudniej dostać naszemu myśliwemu. 
Uszyte z grubego filcu frytki marki DogLemi są naszą piątą propozycją. Ta zabawka zapachowa będzie pachnącą frajdą dla każdego futrzaka. Wbudowano w nią piszczałkę, która jeszcze bardziej nakręca zwierzaka do poszukiwania schowanych w niej smakołyków.
Poznajcie dwustronną szachownicę na przysmaki DogLemi, która jest mniejszym wariantem maty zapachowej dla psów. Dzięki temu można ją zabrać w podróż, ponieważ nie zajmuje dużo miejsca. Liczne szczeliny szachownicy (jest ich aż 20!) można wypełnić ulubionymi przekąskami pupila. Ponadto posiada ona 6 wbudowanych piszczałek. Poza tym po znalezieniu wszystkich ukrytych zdobyczy, można pobawić się z psem w aportowanie szachownicy. 
Ostatnią naszą ofertą na dziś jest cukierek na łakocie dla psa. Ta zabawka węchowa marki DogLemi posiada dwustopniowy poziom trudności. Początkowo można chować przysmaki jedynie do kieszonek w samym „cukierku”, a kiedy nasz pies oswoi się z zabawką i nabierze wprawy, przejść do trudniejszego etapu. Jest nim zamieszczony w środku cukierka pasek na przekąski, którego wyjęcie ze środka zabawki wymaga od zwierzaka nie lada sprytu.
Zapoznając się z naszą ogromną bazą produktów zapachowych nie będzie kłopotu z wybraniem czegoś w sam raz dla własnego pupila.
Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

pixel