Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Kuweta dla królika – jaką wybrać? Rodzaje

Króliki to bardzo czyste zwierzęta i wyznaczają sobie stałe miejsce do załatwienia swoich potrzeb. Królik może przyzwyczaić się do korzystania z kuwety, pod warunkiem, że będzie wykastrowany. Niewykastrowane osobniki używają moczu do znakowania terytorium, więc nie zawsze korzystają z jednego miejsca do załatwiania potrzeb fizjologicznych. W przypadku królików po kastracji wystarczy znaleźć ich ulubione miejsce (najczęściej to jeden z rogów klatki) i po prostu postawić tam kuwetę. Do wyboru jest wiele różnych rodzajów kuwet i chociaż nasz pupil będzie miał ostateczne zdanie w tej kwestii, możemy postarać się dobrać mu jak najlepszą toaletę. Oto najpopularniejsze kuwety dla królika, na jakie można się zdecydować.

Kuweta narożna dla królika

To zajmująca najmniej miejsca kuweta do klatki dla królika. Idealnie mieści się nawet w najmniejszych domostwach i jest dostosowana do królików, które preferują oddawanie moczu w którymś z rogów mieszkania. Niestety, kuweta ta posiada też pewne minusy – mieści się w niej tylko jeden królik. Jeśli mamy ich więcej lub nasze zwierzę preferuje kuwetę wyścieloną dużą ilością siana, nie będzie to najlepszy wybór. Przez mniejsze gabaryty, kuweta narożna zapełnia się też szybciej – trzeba więc czyścić ją częściej niż inne.

Sprawdź artykuły z kategorii: Akcesoria dla królika

Tradycyjna kuweta dla królika - kuweta pudełkowa

To najpopularniejsze rozwiązanie, które pojawia się w wielu różnych wersjach. Podstawowa składa się z prostokątnej, plastikowej podstawy i krótkich ścianek bocznych. Takie kuwety będą najtańsze i łatwe do czyszczenia. Kuweta jest lubiana przez zwierzęta, bo w trakcie załatwiania swoich potrzeb królik może obserwować, co dzieje się w jego otoczeniu. Minusem jest to, że praktycznie przy każdym wyskoczeniu królika z kuwety, na podłogę rozsypie się trochę żwirku. Okolice toalety dla królika muszą być więc regularnie czyszczone.

Aby tego uniknąć, można wybrać kuwetę z opcjonalnym zadaszeniem. Zmusi to zwierzę do ostrożniejszego wyskakiwania ze środka i ograniczy rozsypanie żwirku. Niestety, ograniczy to pole widzenia królika, który, będąc z natury ofiarą, instynktownie boi się takich sytuacji. Wchodząc do jakichkolwiek tuneli czy pomieszczeń, zawsze szuka przynajmniej dwóch wyjść. W zabudowanej kuwecie z jednym wyjściem może się stresować i mieć trudności z przyzwyczajeniem się do niej.  

Czytaj też: Domek dla królika? Drewniany, z kartonu - jaki wybrać?

Kuweta dla królika ze stojakiem na siano

Wiele królików ma tendencję do jedzenia siana podczas załatwiania swoich potrzeb. Włożenie siana bezpośrednio do kuwety nie jest dobrym pomysłem, bo szybko dochodzi do zabrudzenia jedzenia. Wiele droższych kuwet ma więc stojak zamontowany powyżej poziomu podstawy, dzięki czemu zwierzę zjada czyste siano. Minusem jest to, że stojaki są najczęściej wykonane z niewykończonego drewna – w razie kontaktu z moczem może nas czekać wymiana. Dobrym pomysłem może być kupienie samego stojaka i postawienie go przy wyjściu ze zwykłej, plastikowej kuwety.

Kuweta dla królika z metalową kratką w podłodze

Niestety takie kuwety wciąż istnieją i są w sprzedaży. Powstały z myślą o łatwiejszym sprzątaniu – odchody miały po prostu przelatywać przez kratkę i być łatwe do usunięcia. Dodatkowo królik siedział zawsze w czystej kuwecie. W rzeczywistości jest to zupełnie nieakceptowalne rozwiązanie. Pomijając, że te kuwety są zdecydowanie za małe, kratka w podłodze rani królicze łapy prowadząc do urazów i infekcji. Kuweta jest też niewygodna i zmusza królika do siedzenia w nienaturalnych pozycjach.

Sprawdź też: Klatka dla królika miniaturki - wymiary, jaką wybrać?

Kuweta przesiewowa dla królika

Takie kuwety stanowią rozwinięcie pomysłu podłogi z metalową kratą. Tutaj jednak siatka jest plastikowa i gęsta, przypominająca kuchenne sitko. Nie rani łap zwierzęcia i ogranicza zużycie żwirku. Mocz przepływa przez kratkę na dno kuwety, reszta zostaje na sitku, łatwa do usunięcia. Króliki, które są przyzwyczajone do zagrzebywania się w żwirku albo przegryzania podłoża nie będą mogły tego robić. Minusem jest to, że trochę zanieczyszczeń może wydostać się poza kuwetę, kiedy królik z niej wyskoczy. Wyższe ścianki powinny jednak rozwiązać ten problem.

Kuwety dla starszych lub niepełnosprawnych królików

Wszystkie powyższe kuwety są zaprojektowane z założeniem, że królik bez problemu przeskoczy przez ściankę do środka. Niestety, to nie zawsze jest takie proste. Starsze lub schorowane osobniki mogą potrzebować kuwety, do której dostaną się bez potrzeby wskakiwania. Wystarczy znaleźć kuwetę, która w miejscu jednej ścianki będzie miała małą pochylnię, lub po prostu ścianki nie będzie – nawet z zachowaniem minimalnego progu, bardzo ułatwi to życie królikom o specjalnych potrzebach.

Zobacz: Artykuły dla królika

Kuweta dla królika – jak wybrać podłoże?

Co powinniśmy włożyć do kuwety dla królika, aby zwierzę pewnie i chętnie z niej korzystało, a nam nie przysparzało więcej sprzątania, niż to konieczne?
Sosnowe, cedrowe lub osikowe wióry
Zarówno sosnowe jak i cedrowe podłoża nie są rekomendowane dla królików, ponieważ drażnią układ oddechowy tych zwierząt. Lepszym rozwiązaniem są wióry z osiki, zupełnie nieszkodliwe. Plusem wszystkich trzech opcji jest mały koszt, duża dostępność i nasiąkliwość.

Minusem jest brak kontroli nad nieprzyjemnym zapachem i przyklejanie się wiór do futra – króliki często roznoszą je potem po całym mieszkaniu. Wiórowe podłoża szybko zmieniają się też w mokrą papkę i trzeba je regularnie wymieniać.

Podłoże dla królika na bazie papieru
Celulozowa wyściółka jest najczęściej brązowa, ale dostępna też w innych kolorach. Bardzo dobrze wchłania, nie stanowi zagrożenia dla zwierząt, łatwo niweluje zapachy i nie przykleja się do futra. Niestety, jest dosyć droga i dostępna jedynie w wyspecjalizowanych sklepach zoologicznych.

Gazety lub pocięty papier
Korzystanie z gazet lub pociętego papieru w króliczej kuwecie jest najtańszą opcją, która odpowiada wielu hodowcom. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli zwierzę zje papier, może on zablokować układ pokarmowy i doprowadzić do śmierci. Papier nie niweluje zapachu i musi być często wymieniany.

Żwirek dla kota, żwirek zbrylający
Żwirek dla kota nie jest odpowiedni dla królików. Kiedy zostanie połknięty, zaczyna zbrylać się w układzie pokarmowym i doprowadza do poważnych powikłań.

Kukurydziany żwirek
Kukurydziany żwirek bardzo dobrze pochłania nieczystości, ale niestety jest mały i lekki – bardzo szybko znajduje się w całym mieszkaniu i jest trudny do sprzątania. Dodatkowo może powodować blokadę w układzie pokarmowym po połknięciu.

Gliniany żwirek
Gliniany żwirek nie jest polecany dla królików. Pyli się i może powodować problemy z układem oddechowym. Nie powinno się również dopuścić do zjedzenia takiego żwirku. W razie problemów z wyborem kuwety dla królika warto skonsultować się z weterynarzem lub doświadczonym pracownikiem sklepu zoologicznego.


Fot. 123RF