Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Królik, prezent pod choinkę – czy to właściwy pomysł?

Zbliża się świąteczny okres i zaczynamy rozmyślać nad prezentami dla naszych pociech. A może dobrym pomysłem jest obdarowanie dziecka zwierzątkiem np. królikiem? Pomagamy Wam podjąć decyzję zwracając uwagę na „za” i „przeciw” oraz przybliżając tematykę związaną z posiadaniem królika w domu.

Czy królik to dobry prezent pod choinkę?

Rozważając czy królik to dobry prezent pod choinkę, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Po pierwsze decydując się na zakup tego milutkiego, popularnego zwierzęcia domowego, musimy dysponować odpowiednio dużą powierzchnią do przyjęcia go pod swój dach. Miejsce na klatkę to nie wszystko. Królik w domu potrzebuje też bezpiecznego wybiegu, co więcej – miejsca do zabaw także na ogrodzie (o ile mieszkamy w domu z ogrodem). 
Ponadto trzeba mieć na uwadze fakt, iż królik jest zwierzątkiem stadnym, dlatego stale potrzebuje towarzystwa. Stąd zaleca się, by kupić od razu co najmniej dwa króliki, najlepiej parkę: samiczka i samicę. Przy czym natychmiast po zakupie powinno się wykastrować pana królika, chyba że zależy nam na utrzymaniu króliczej hodowli.Kolejnym aspektem królika w prezencie jest długowieczność tego stworzenia, które żyje nie 2-3 lata – jak np. chomik, a kilkanaście lat. Dzieci szybko się nudzą, a zwierzę będzie potrzebowało opieki, atencji, wymieniania podkładu w klatce co kilka dni oraz podawania mu pożywienia i wody każdego dnia przez całe swoje życie. 
Jeszcze inną sprawą są wakacje i wyjazdy – trzeba się zastanowić czy będziemy zabierać zwierzę ze sobą albo czy mamy komu przekazać je w tym czasie pod opiekę.
Zanim zdecydujemy się na ten odważny krok, lepiej przeprowadźmy z pociechą rozmowę na temat posiadania żywego zwierzęcia, obowiązków, jakie się z tym wiążą i wszystkich konsekwencji posiadania żywego stworzenia.

Jakiego królika wybrać?

Skoro już znamy „blaski i cienie” posiadania królika, pomyślmy jakiego dokładnie chcielibyśmy sprezentować naszemu dziecku. 

Jaki jest najpopularniejszy królik domowy? Oczywiście królik miniaturka. Jednak wśród miniaturek też mamy nie mały wybór. Oto najczęściej wybierane gatunki królików do domu:

  • królik angor – to jedno z najbardziej przyjaznych, lubiących zabawy z człowiekiem małych zwierząt; jest nieduże, wygląda jak pluszowa, puchata zabawka, maksymalnie osiąga wagę 1,5 kg, może być jedno- lub dwubarwne;
  • królik lew miniaturka – charakteryzuje się pokaźną grzywą, przypominającą lwią fryzurę, stąd jego nazwa; może osiągnąć wagę do 2,5 kg; to typ indywidualisty, stąd czasem obserwuje się zgrzyty na linii opiekun-królik;
  • królik baranek – wyróżnia się miękkim futerkiem oraz długimi, opadającymi uszami; jako dorosły osobnik nie przekracza 2 kg; jego usposobienie jest przyjazne, radosne i ciekawskie;
  • królik Teddy – określany też jako karzełek perski, bo nie przewyższa wagi 1,2 kg, posiada długie futerko, co wiąże się z koniecznością zintensyfikowanej pielęgnacji;
  • królik rex – to większy gatunek, osiąga wagę około 3,5 kg; posiada sterczące uszy, krótką, przyjemną w dotyku sierść, jest łagodny, ufny i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Rodzaj króliczka dobierzmy do preferencji i żywiołowości naszej pociechy, ale też do szczególnych cech, charakteryzujących konkretną rasę.

Akcesoria potrzebne królikowi

Wraz z nowym pupilem powinniśmy nabyć niezbędne akcesoria dla królika. Wszystkie są dostępne w naszym sklepie internetowym Max&Mrau. Przede wszystkim nasze zwierzątko musi mieć domek, czyli klatkę dla królika. Klatka Zolux Classic bez trudu pomieści miniaturkowego królika. Jest ona praktyczna, łatwa do sprzątania, wykonana z porządnych materiałów. Jako wyściółkę klatki warto użyć np. naturalną ściółkę marki Vitapol lub trociny Chipsi Classic Plus albo żwirek drewniany Vitapol Pellet bądź kruszon Chipsi Ultra. W roli podłoża może także wystąpić siano dla gryzoni, które królik też chętnie zje, kiedy będzie miał na to ochotę.

W klatce naszego milusińskiego nie może zabraknąć plastikowego lub szklanego poidła na wodę (którą należy wymieniać co najmniej raz dziennie), np. marki Trixie oraz pojemników i misek na pokarm dla królika. Poza tym niezbędna jest kuweta dla królika, najlepiej narożna, do mocowania w klatce – przykładowa to Pet Life Corner. 

Dobrze też umilić pupilowi życie w klatce rozkładając w różnych jej obszarach zabawki dla królika. Piłka dla królika marki Trixie, którą można wypełnić małymi przysmakami, jest jedną z nich. Inną ciekawą propozycją jest zawieszenie w klatce hamaka dla gryzoni. Te wiszące łóżeczka marki Lauren Design są dostępne w różnych kolorach i wzorach. Kolejny króliczy gadżet to piłka z siana z dzwoneczkiem zamontowanym w środku.

Jeśli zamierzamy wyprowadzać naszą żywą maskotkę na spacer, powinniśmy się zaopatrzyć w miękkie, delikatne szelki dla królika wraz ze smyczą. Marka Trixie oferuje taki komfortowy, wygodny dla zwierzęcia sprzęt.

Jakie jedzenie dla królika?

Nieodzowną sprawą w opiece nad zwierzęciem jest regularne karmienie go zdrowym, odżywczym jedzeniem. Oprócz wspomnianego sianka, króliki jedzą gotowe mieszanki, które także można kupić w naszym sklepie internetowym. Jedną z nich jest karma dla królika Versele Laga Complete Cuni Adult – to przykład pożywienia dla dorosłych osobników. Innym jest m.in. Certech Natural-Vit Korona Natury, oferująca bezzbożową strawę. Królikom juniorom proponujemy pokarm Beaphar Care+ Rabbit Junior lub pełnoporcjowe jedzenie dla młodych królików marki Vitapol. Dla seniorów natomiast przygotowaliśmy suchą karmę Beaphar Care+ Rabbit Senior. 
Przysmaki dla królika to kolejny element jego diety. Wśród gotowych przekąsek warto wymienić m.in. buraczane płatki marki Vitapol, siano zawierające tymotkę łąkową, marchewkę i dynię marki Versele Laga Nature Timothy Hay Carrot&Pumpkin, korę brzozy od Certech Natural, czy gryzak marchewkowo-pasternakowy marki Ham&Stake.
Kupując produkty żywnościowe dla królików zwracajmy uwagę na datę przydatności do spożycia, szczelność zapakowania, skład oraz indywidualne upodobania naszego gryzonia. 
Poza gotowymi produktami królik nie pogardzi także świeżymi owocami i warzywami, zwłaszcza jabłkiem, marchewką, zieloną pietruszką, ziołami, itp. Starajmy się przemycać do króliczego jadłospisu takie delicje.
Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com