Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Królik miniaturka

Zastanawiasz się czy to już dobry czas na pierwsze zwierzę dla twojego brzdąca? Jeśli twój wybór padł na słodkiego miniaturowego króliczka, koniecznie przeczytaj poniższy tekst. Czym wyróżnia się królik miniaturka, jak należy się nim opiekować, czego i kogo potrzebuje, by być zdrowym i szczęśliwym zwierzakiem? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule. 

Królik miniaturka – co to za zwierzak?

Królik miniaturka to jedno z najsympatyczniejszych małych domowych zwierzątek. Ten przedstawiciel królikowatych o pomniejszonych rozmiarach jest szczególnym ulubieńcem dzieci. Wydaje się być żywą maskotką, którą można ściskać, głaskać i wszędzie ze sobą zabierać. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z obowiązków, jakie wynikają z posiadania żywego stworzenia. Zanim zdecydujemy się na konkretnego osobnika, porozmawiajmy z dzieckiem i uświadommy mu ten fakt.
Kiedy miniaturowy królik dorośnie, waży ok 1,5-2 kg. Ile żyje królik miniaturka? Jeśli znajdzie dobry dom, z troskliwymi opiekunami może przeżyć 7, a nawet 10 lat. Na świecie występuje około stu różnych ras królika miniaturki. Oto najpopularniejsze z nich:
  • królik miniaturka karzełek (a dokładnie karzełek niderlandzki – Netherland Dwarf);
  • królik miniaturka baranek (albo lop miniaturowy – Mini Lop);
  • królik miniaturka lew (królik lwiogłowy lub królik lwi);królik Angora miniaturka;
  • królik miniaturka Teddy (to jeden z najlżejszych miniaturowych królików).
Cena królika miniaturki waha się przeciętnie od 50 do 150 zł. Tyle zapłacimy w sklepie zoologicznym albo na giełdzie zwierząt. Natomiast kupując króliczka od hodowcy trzeba się naszykować na wydatek rzędu 400 zł i więcej.

Czy królik miniaturka może być pierwszym zwierzęciem dziecka?

Jako pierwsze zwierzątko zwykle rodzice decydują się podarować dziecku słodkiego, niewielkiego pupila. Wybór często pada na miniaturowego królika, z którym nie trzeba wychodzić kilka razy dziennie na spacer. Nie oznacza to jednak, że posiadając królika miniaturkę, nie mamy żadnych obowiązków względem niego.

Jak wygląda opieka nad królikiem miniaturką? Ten słodki zwierzak musi być codziennie nakarmiony. Jego miseczki na pożywienie oraz poidło powinny być myte każdego dnia. Do poidełka powinniśmy codziennie wlewać świeżą wodę. 2-3 razy w tygodniu naszemu milusińskiemu należy się wymiana podłoża, a raz w tygodniu przyda się porządnie umyć klatkę. W mieszkanku króliczka powinniśmy wyznaczyć strefę toaletową z kuwetą na odchody oraz stołówkową – gdzie będzie jadł i pił oraz rekreacyjną – przeznaczoną na zabawę. 

Miniaturowy królik powinien mieć możliwość codziennego wybiegania się po podwórku lub mieszkaniu. Trzeba jednak zabezpieczyć dom i ogród, aby zwierzę nie zrobiło sobie krzywdy (czyli np. zakryć kable, usunąć ostre narzędzia, itp.). Króliczka powinno się każdego dnia wyczesywać, a raz na kilka tygodni przycinać mu sierść oraz pazury.

Przy niewielkim wsparciu osoby dorosłej z powyższymi zadaniami powinien poradzić sobie już sześciolatek.

Każda rasa królika miniaturki charakteryzuje się nieco innym usposobieniem. Jedne są bardziej towarzyskie, inne wolą samotność. Dobrze jest kupić takiego zwierzaczka, który będzie pasował charakteriologicznie do naszej pociechy.

Warto wspomnieć jeszcze o alergii. Jeśli nasze dziecko jest uczulone na sierść kota, albo psa, najprawdopodobniej futerko króliczka także będzie je alergizować.  

Co je królik miniaturka?

Co dawać do jedzenia królikowi miniaturce? Większą część króliczego pożywienia stanowi siano (np. marki Vitapol z najlepszego gatunku ździebeł traw). Zatem nie może brakować tego produktu w naszej spiżarni. 

Nasz pupil zadowoli się również świeżymi, czystymi liśćmi selera, rzodkiewki, szpinaku, szczawiu, czy różnych odmian sałat. Nie pogardzi też ziołami. Najbardziej lubi mniszka lekarskiego, babkę lancetowatą, krwawnika, koniczynę, bazylię, szałwię, natkę pietruszki, a nawet stokrotkę. 

Jeśli interesuje nas gotowe jedzenie dla królika, to warto postawić na sprawdzonych producentów karm dla zwierząt domowych, takich jak Versele Laga. Marka w ofercie sklepu Max&Mrau posiada m.in. takie pożywienie dla królików jak Versele – Laga Complete Cuni Adult, czyli suchą karmę dla dorosłych osobników. Jest ona lekkostrawna, smaczna i idealnie dopasowana do potrzeb futerkowego pupila. Dzięki niej żołądek, zęby, skóra i sierść królika będą zdrowe.

Inną propozycję stanowi Beaphar Nature Kaninchen Junior. Jest to pełnoporcjowa, sucha karma, przeznaczona stricte dla królików miniaturowych. Zapewnia ona prawidłowe trawienie i właściwą pracę jelit.

Warto też zwrócić uwagę na pełnowartościowy pokarm dla królików bazujący na suszonych trawach i aromatycznych ziołach z dodatkiem prebiotyków i włókien doskonale ścierających zęby tych żywych maskotek, czyli Certech Natural – Vit Korona Natury.

Akcesoria potrzebne dla królika miniaturki

Jakie akcesoria dla królika miniaturki są potrzebne, by móc wybrać się na zakup słodkiego pupila? Przede wszystkim powinniśmy zapewnić mu odpowiednie lokum. Klatka dla królika, w której będzie mieszkał nasz mini futrzak, powinna mieć nawet 1,5 do 2 metrów długości. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić, choćby ze względu na warunki mieszkaniowe, wybierzmy model piętrowy. Jednak królik miniaturowy powinien zmieścić się w klatce marki Zolux Classic 100 cm. To pomieszczenie jest łatwe do sprzątania. Warto zawiesić na nim paśnik (gdzie będziemy dosypywać świeżego siana), poidło (np. poidło dla gryzoni ze szkła marki Trixie) oraz wyposażyć królicze mieszkanko w miseczki na jedzenie, a także narożną toaletę marki Trixie. 
Aby umilić naszemu gryzoniowi czas, możemy wstawić do klatki zabawki (np. piłkę z siana, z dzwoneczkiem marki Trixie albo kulę „snack” tej samej marki, którą można się bawić, ale także łowić pyszne królicze przysmaczki, znajdujące się w środku) oraz hamaczek firmy Lauren Design, w którym nasz słodziak będzie się relaksował.  
Jeżeli planujemy wychodzić z naszym futerkowcem na spacery, możemy zaopatrzyć się w pełne szelki dla królika miniaturki wraz ze smyczą firmy Trixie. Są one regulowane przy tułowiu i brzuchu, miękkie, delikatne i komfortowe w trakcie użytkowania.
Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com