Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Kołowrotek dla chomika - cichy, drewniany. Koszt

Kołowrotek dla chomika

Kołowrotek dla chomika to absolutna podstawa wyposażenia każdej klatki. Ta zabawka zapewnia zwierzęciu solidną porcję ruchu i rozrywki, której bardzo potrzebuje. W większości sklepów zoologicznych możemy liczyć na duży wybór kołowrotków. Na co przede wszystkim zwrócić uwagę? Kołowrotki dostępne na rynku mogą być wykonane z materiałów takich jak:

  • plastik, 
  • drewno, 
  • metal. 

Zanim zaczniemy na dobre zastanawiać się nad konkretnym modelem kołowrotka, warto zapamiętać, że kołowrotek dla chomika syryjskiego powinien mieć średnicę minimum 27 centymetrów, kołowrotek dla chomika dżungarskiego – około 20 centymetrów, natomiast kołowrotek dla chomika Roborowskiego – 17 centymetrów.

Sprawdź też: Co jedzą chomiki? Jaki wybrać pokarm dla chomika? 

Kołowrotek dla chomika - plastikowy

Plastikowe kołowrotki uchodzą za najbardziej praktyczne. Są łatwe w czyszczeniu, lekkie i stosunkowo stabilne. Występują w wielu wariantach kolorystycznych. Większość z nich nadaje się zarówno do postawienia samodzielnie, jak i do podwieszenia na prętach klatki. Kołowrotki wykonane z plastiku mają jedną małą wadę – niektóre chomiki chętnie je obgryzają.

Zobacz: Ile żyje chomik? Jak długo żyje chomik dżungarski?

Cichy kołowrotek dla chomika

Drewniany kołowrotek dla chomika również zdobył wielu zwolenników. Cicha praca i estetyczny wygląd sprawiają, że właściciele chomików chętnie decydują się na jego zakup. Drewniany kołowrotek chomik może gryźć do woli, bez ryzyka zatrucia. Niestety, drewno sprawia, że taką zabawkę trudno zachować w czystości. Można temu jednak zaradzić, malując kołowrotek naturalnym środkiem do impregnacji drewna.

Kołowrotek dla chomika - metalowy

Ostatnim materiałem, z którego wykonuje się kołowrotki, jest metal. Jego główną zaletą jest odporność na gryzienie. Taki kołowrotek łatwo też umyć, ale niestety, do czasu. Przy niewłaściwej pielęgnacji metal może rdzewieć, większe jest też prawdopodobieństwo, że metalowy kołowrotek zacznie skrzypieć.

Sprawdź produkty z kategorii: Zabawki dla chomika

Kołowrotek dla chomika – problem skrzypienia

Problem skrzypienia lub hałasowania kołowrotków dla chomika jest dość powszechny. Niektórzy właściciele gryzoni wręcz nie mogą przez to spać po nocach. Jak temu zapobiec? Na szczęście, na skrzypienie i hałasowanie kołowrotków jest kilka dość prostych sposobów. Można na przykład posmarować skrzypiące części kołowrotka masłem, margaryną lub olejem roślinnym.

Naoliwianie, aby było skuteczne, trzeba jednak powtarzać co jakiś czas. Nieprzyjemne skrzypienie mogą powodować także zanieczyszczenia, które, w wyniku używania, dostają się pomiędzy kołowrotek a stojak – i wtedy oczywiście jedyną receptą będzie po prostu umycie kołowrotka. Czasem hałas powodują drgania przenoszone przez kołowrotek przytwierdzony do klatki na jej pręty. Z pomocą może wtedy przyjść kawałek gąbki, którą możemy wykorzystać jako izolator, wsuwając ją pomiędzy uchwyt, a pręty. Jeśli powyższe sposoby zawodzą, prawdopodobnie mamy do czynienia z wadliwym sprzętem. Najlepiej wtedy udać się z powrotem do sklepu, z prośbą o wymianę kołowrotka na nowy.

Kołowrotek dla chomika – cena

Ceny kołowrotków uzależnione są od czynników takich jak tworzywo, z którego są wykonane, a także rozmiar, na jaki się decydujemy. Kołowrotki drewniane są zwykle nieco droższe od metalowych i plastikowych. Za kołowrotek drewniany trzeba zapłacić zwykle między 50 a 80 złotych. Kołowrotki metalowe to wydatek z rzędu 30 – 50 złotych. Kołowrotek plastikowy możemy natomiast nabyć nawet za mniej niż 20 złotych.

Czytaj też: Zabawki dla chomika - jakie wybrać? Plac zabaw


Fot. 123RF