Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Klatka dla myszoskoczka – wyposażenie terrarium

Klatka dla myszoskoczka – ogólne zasady

Myszoskoczki to bardzo przyjazne i stadne zwierzęta. Potrzebują dużo miejsca do biegania, lubią się zakopywać i bawić z innymi osobnikami. Jaka klatka dla myszoskoczka będzie najlepsza? Odpowiednia klatka dla myszoskoczka powinna mieć pojemność co najmniej 20 litrów (dwukrotnie większa potrzebna jest dla pary), a mierząc od podstawy nie powinna być mniejsza niż 30x50 cm.  

Czytaj też: Gryzonie domowe - rodzaje. Jakiego wybrać?

Klatka dla myszoskoczka - rodzaje

W sklepach zoologicznych mamy bardzo duży wybór klatek dla myszoskoczków. Jedną z propozycji jest druciana klatka. To świetne rozwiązanie, jeśli chcemy łączyć klatki w piętrowe segmenty z tunelami. Minusem jest to, że trzeba często sprzątać wokół klatki, bo przez dziury będzie się wysypywała wyściółka. Trzeba też zadbać o odpowiednio wąsko rozstawione pręty, w które nie wpadnie myszoskoczek. Klatka powinna mieć pręty rozstawione na około 1/1,3 cm. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę jaką farbą są pokryte pręty, bo zwierzęta te lubią gryźć wszystko, co spotkają na swojej drodze. Do wyboru są też klatki plastikowe, nie zapewniają one jednak tak dobrej wentylacji jak klatki druciane.  

Akwarium dla myszoskoczka

Bardzo popularnym rozwiązaniem są również szklane akwaria dla myszoskoczków. Są niedrogie, łatwe do czyszczenia i pozwalają na dobrą obserwację zwierzęcia. Mają jednak jedną podstawową wadę – słabą wentylację.  Jeśli zdecydujemy się na akwarium, musimy od góry zamontować drucianą siatkę, która uniemożliwi wyjście zwierzęcia na zewnątrz, a jednocześnie zapewni przepływ powietrza.  Siatkę można kupić w sklepie lub zrobić z samemu. Pamiętajmy też, że akwarium dla myszoskoczka nie może stać w miejscu bezpośredniego nasłonecznienia, bo bardzo szybko się nagrzewa i może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.  

Sprawdź: Klatka dla gryzoni domowych

Klatka dla myszoskoczka – gerbilarium

Idealnym rozwiązaniem wydaje się klatka, która jest połączeniem akwarium i klatki drucianej. Gerbilarium to dwukondygnacyjny domek dla myszoskoczków – na dole składa się z przezroczystej kuwety, a od góry z dobrze wentylowanej klatki. Na dole jest wystarczająco dużo miejsca, żeby rozsypać podłoże dla gryzoni, w którym zwierzęta mogą kopać tunele.  

Klatka dla myszoskoczka - ściółka

Kiedy zdecydujemy się już na wybór klatki dla myszoskoczka, trzeba zasięgnąć opinii na temat najlepszej ściółki. Do wyboru mamy kilka rodzajów, w tym:

  • trociny (wybierzmy takie, które możliwie najmniej pylą, lepiej, żeby były one większe, ale nie mogą być zbyt duże. Unikajmy też trocin zrobionych z drzew iglastych, zwłaszcza sosny i cedru, bo wydzielają aromaty toksyczne dla gryzoni) 
  • siano (powinno być świeże i pozbawione robactwa. Takie podłoże trzeba jednak bardzo często wymieniać) 
  • drewniany żwirek (może to być żwirek dla kotów, który jest bardzo chłonny).  

Zobacz: Klatka dla świnki morskiej - koszt, wymiary i wyposażenie

Klatka dla myszoskoczka - akcesoria 

Sama klatka nie wystarczy. Klatkę dla myszoskoczka trzeba jeszcze wyposażyć w odpowiednie akcesoria. Obowiązkowo musimy kupić domek dla myszoskoczka, do wyboru mamy domki drewniane albo zrobione z kokosa. Konieczne będzie także poidełko dla myszoskoczka mieszczące około 120 ml płynu. Warto dodać też pojemnik na kąpiele pyłowe. Potrzebny będzie także kołowrotek dla myszoskoczka - odpowiednio duże i solidnie zamocowane kółko pozwoli na zapewnienie potrzebnej dawki ruchu.

Klatkę dla myszoskoczków warto zaopatrzyć także w dużą ilość zabawek, które zaspokoją potrzebę do gryzienia i zakopywania. Bardzo dobrym pomysłem jest niewielki sześcian o boku 10 cm z wydrążonymi dziurami, po którym nasz myszoskoczek będzie mógł się wspinać.   Jeśli to możliwe, warto tak zmodyfikować klatkę, żeby, były w niej różne poziomy, które umożliwiają zwierzętom skoki. Poza tym myszoskoczki uwielbiają wyzwania i każde przemeblowanie w klatce będzie dla tych zwierząt atrakcją samą w sobie.  

Jaki pokarm umieścić w klatce dla myszoskoczka?

Pokarm dla myszoskoczka to:

  • Mieszanki nasion – łączą w sobie nasiona, granulat i suszone owoce/warzywa. Większość będzie zbalansowana pod względem składników odżywczych, ale tylko jeśli myszoskoczek zje wszystkie elementy mieszanki. Niestety, bardzo często zwierzęta będą wybierać tylko swoje ulubione przysmaki i zostawiać resztę mieszanki, co może doprowadzić do niedoborów składników odżywczych. To często ma miejsce w przypadku mieszanek z nasionami słonecznika, uwielbianymi przez myszoskoczki, ale zdecydowanie zbyt bogatymi w tłuszcze. Z tego powodu mieszanki ziaren mogą być dobrym dodatkiem, ale nie powinny stanowić podstawy menu. 
  • Granulat -  zapewnia zwierzętom odpowiednią dawkę składników odżywczych. Granulat może występować w formie małych kulek, jak i większych bloków do obgryzania.  
  • Warzywa i owoce - wiele myszoskoczków je uwielbia. Zacznijmy od karmienia ich małymi ilościami świeżych owoców i warzyw, aby nie wywołać u zwierząt biegunki. Upewnijmy się, że jedzenie jest dobrze umyte i wolne od chemii. Dobrze widziane są marchewki, brokuły, mniszek lekarski, jabłka i jagody. Unikajmy surowej fasoli, ziemniaków, cebuli i rabarbaru. 
  • Myszoskoczki są fanami orzechów, jednak nie powinny ich dostawać zbyt dużo – są bardzo tłuste; to samo tyczy się nasion dyni i słonecznika. 
  • Można podawać im także niesłodzone płatki kukurydziane.  

Kup teraz: Karma dla gryzoni domowych

Jak karmić myszoskoczka?

W klatce dla myszoskoczka trzeba ustawić ciężki, ceramiczny talerz, wystarczy umieścić na nim bloczki lub sam granulat i ewentualnie dodać nieco mieszanki ziaren (około łyżeczki). Kiedy już przyzwyczaimy się do zwierzęcia i dowiemy się, ile mniej więcej je, starajmy się nakładać mu tyle jedzenia, ile jest w stanie zjeść w ciągu 24 godzin. Niezjedzone resztki trzeba usunąć przed kolejnym karmieniem, by uniknąć pojawienia się pleśni.

Czytaj także: Szynszyl w domu - informacje o hodowli szynszyli

Fot. 123RF