Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Klatka dla fretki – wyposażenia, zabawki, hamak

2019-06-19
Klatka dla fretki – wyposażenia, zabawki, hamakDomowa hodowla fretek jest w Polsce nie jest tak popularna, jak hodowla chomików czy świnek morskich. Fretki, które są udomowioną formą tchórza to niezwykle zwinne i inteligentne zwierzęta, które jednak nie cieszą się bardzo dużą popularnością ze względu na swój charakter a także zapach, jaki wydzielają. Jednak ci, którzy zdecydują się na trzymanie fretki w domu i stworzą jej idealne warunki do życia przyznają, że to wspaniałe zwierzę, z którym można nawiązać bliższy kontakt. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup zwierzęcia musimy wybrać odpowiednią klatkę dla fretki, w której będzie mieszkała.

Klatka dla fretki - rodzaje

Tchórzofretki to niezwykle aktywne zwierzęta, które potrzebują dużo miejsca i ruchu. Jakie powinna mieć klatka dla fretki wymiary? Idealne wymiary klatki dla fretki to: podstawa co najmniej 80x45 cm, a wysokość przynajmniej 50 cm.  Wszystkie mniejsze klatki nie będą odpowiednie dla tak ruchliwego zwierzęcia, nawet jeżeli przyjmiemy, że fretka w klatce tylko śpi i je, a resztę dnia spędza swobodnie biegając po mieszkaniu.

Jeśli posiadasz więcej niż jedną fretkę, musisz odpowiednio zwiększyć klatkę. Pamiętajmy, że klatka dla fretki powinna stać z dala od telewizora i głośników oraz od bezpośredniego słońca.

W klatce dla tchórzofretki powinno się znaleźć miejsce do spania, które może mieć formę namiotu lub hamaka dla fretki, kuweta dla fretki, zabawki dla fretki, miejsce na jedzenie i bardzo duża przestrzeń do zabawy. Pręty w ścianach klatki muszą znajdować bardzo blisko siebie, ale nadal powinny zapewniać swobodny przepływ powietrza. Ze względu na trudność wentylacji nie warto decydować się na akwarium ani plastikowe, ani szklane. Wąskie szpary w klatce są wymagane, by zwierzę nie uciekło z zamknięcia. Żeby ułatwić czyszczenie, kuweta powinna swobodnie przechodzić przez drzwiczki klatki dla fretki – dzięki temu nie będziemy musieli rozbierać całej konstrukcji przy każdym czyszczeniu. Same drzwiczki powinny też być solidne i dobrze zamykane – fretki to sprytne zwierzęta i bardzo łatwo uczą się otwierania drzwiczek, co może doprowadzić do ucieczki. Chociaż ściany klatki będą z metalowych prętów, podłoga powinna być jednolita.

Jeśli klatka dla fretki jest cała metalowa, powinniśmy przykryć podłoże dla fretki jakimś płaskim i sztywnym materiałem. Nie dość, że ułatwi to czyszczenie, to uchroni także łapki zwierząt od zranienia. Trzeba zwrócić uwagę również na malowane elementy, czy do ich produkcji nie użyto toksycznych farb. Akcesoria dla fretki powinny być tak ustawione w klatce, żeby w miarę możliwości były od siebie odseparowane - np. talerz z jedzeniem ustawiamy w innej części niż kuwetę.  Klatka dla fretek może mieć różne kształty, można na przykład kupić wielopoziomowe klatki, które stymulują rozwój zwierzęcia i zapewniają mu wiele miejsca do zabawy i odpoczynku.

Warto kupić także mniejszą, przenośną klatkę dla fretki, z które będziemy korzystali podczas wizyty u weterynarza.  Warto wyłożyć jej dno specjalną matą podłogową, która ułatwi zwierzęciu stabilną podróż. Specjalna pochylnia pomoże fretce wchodzenie i wychodzenie z klatki. Oprócz przenośnej klatki można kupić także szelki dla fretki, bo zwierzęta te bardzo lubią spacery. Pamiętajmy jednak, że fretki, które wychodzą na zewnątrz muszą być zaszczepione przeciw wściekliźnie.

Czytaj też: Gryzonie domowe - rodzaje. Jakiego wybrać?

Zabawki dla fretki

W domu nie może zabraknąć zabawek dla fretki. Zwierzęta te potrzebują bowiem nie tylko dużo ruchu, ale także wielu bodźców. Zabawki dla fretki pomagają ćwiczyć ich naturalną inteligencję i zajmują je, gdy nie możemy zwierzęciu poświęcić czasu (powinny być to co najmniej dwie godziny dziennie!). Fretka pozbawiona zabawek będzie nieszczęśliwa, znudzona i może bardzo szybko  popaść w depresję.     

Fretki bardzo lubią, kiedy stymuluje się ich naturalne instynkty, takie jak polowanie, kopanie i drążenie tuneli.  Dlatego warto wstawić do klatki różne ruchome zabawki, mogą być to:
  • zabawki na sznurku 
  • piórka dla kotów 
  • zabawki na baterie 
  • klasyczne, nakręcane modele. 
Wszystkie takie zabawki zaspokoją instynkt łowczy naszej fretki. Zabawki, które wydają dźwięk również przypadną do gustu fretkom, ze względu na responsywność. Fretki lubią widzieć zainteresowanie z naszej strony i ten sam mechanizm działa tutaj – dźwięk zabawki jest wynikiem działań zwierzęcia. Wszystkie piłki, które dzwonią, grzechoczą, szeleszczą i wibrują będą świetnymi zabawkami dla fretki. Piszczące zabawki także są dobrym pomysłem, ale warto zachować je na czas, w którym będziemy szukali naszego zwierzęcia, które schowało się gdzieś w mieszkaniu. Piszczące zabawki bardzo silnie działają na fretki.

Większość fretek wybiega z ukrycia na dźwięk takiej zabawki. Fretki uwielbiają kopać i przemierzać tunele. W sklepach zoologicznych można kupić specjalne pojemniki do kopania, ale w rzeczywistości wystarczy wstawić do klatki dowolny duży, solidny pojemnik. Musimy wypełnić go czymś sypkim – dobrym pomysłem jest piasek albo poszatkowana makulatura (nie używajmy styropianu – jeśli zostanie zjedzony, może zaszkodzić zwierzęciu). W sklepach można też kupić dowolnie długie zestawy tuneli i wstawić je do klatki.

Sprawdź: Jeż domowy - cena, hodowla. Ile żyje jeż w domu?

Zabawki dla fretki - bezpieczeństwo

Powinniśmy raz na jakiś czas (raz w tygodniu lub częściej, jeśli fretka ma tendencję do gryzienia) przeprowadzić inspekcję stanu zabawek w klatce. Pozwoli to określić, czy dalsza zabawa nie będzie stanowiła niebezpieczeństwa dla fretki. Szukajmy rozdartych szwów, z których będzie wystawało wypełnienie zabawki, pęknięć w plastiku (które mogą być ostre i zranić zwierzę) i leżących luzem, małych elementów, które mogłyby zostać połknięte. Jeśli z zabawką jest coś nie tak, należy od razu zabrać ją z klatki i wymienić.

Czytaj także: Szynszyl w domu - informacje o hodowli szynszyli

Karma dla fretki

Fretka to drapieżnik, który ma bardzo krótki przewód pokarmowy, dlatego bardzo często je. To ważna informacja, bo właściciel musi zapewnić zwierzęciu stały dostęp do pożywienia. W sklepach zoologicznych kupimy specjalne karmy dla fretek (są suche i mokre). Fretki chętnie jedzą też surowe bądź gotowane mięso drobiowe i wołowe, wieprzowinę podajemy im tylko gotowaną. Nie wolno podawać im solonych produktów, słodyczy, zwłaszcza czekolady. Nie powinny też jeść karmy dla kotów i psów.

Zobacz: Klatka dla świnki morskiej - koszt, wymiary i wyposażenie


Fot. 123RF
pixel