Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Karmy z niską zawartością białka

Ile białka powinno się znaleźć w psiej diecie?  

Odpowiedź na pytanie ile białka powinno znaleźć się w psiej diecie, nie jest jednoznaczna. Wysokość tego ważnego dla psiej diety komponentu jest uzależniona od wielu czynników, m.in. od wieku, płci, fazy rozwoju, stanu fizjologicznego, stanu zdrowia, aktywności, itp. Zatem zapotrzebowanie na białko zmienia się w ciągu psiego życia niejednokrotnie. Białko dostarcza naszym pupilom energii, siły oraz witalności, co zapewnia im dobrostan oraz dobrą kondycję w różnych etapach życia. Dzięki optymalnemu poziomowi protein w codziennym jadłospisie zwierzęta prawidłowo rosną i funkcjonują, są aktywne, a po chorobie, szybciej wracają do zdrowia. Warto przy okazji nadmienić, iż białko białku nierówne. Przykładowo najwięcej białka wykazano w jajach kurzych, rybach, wołowinie, nasionach słonecznika, kazeinie, owsie oraz ryżu. Badacze ustalili minimalne stężenie białka, jakie zaleca się stosować w psim pożywieniu. Karma dla szczeniąt między 4. a 14. tygodniem życia powinna zawierać ok 15,7 g białka na kg masy ciała. Karma dla szczeniaka powyżej 14. tygodnia powinna składać się z 12,2 g białka na kg masy ciała. U dorosłych osobników (powyżej 1. roku życia) zalecenie podawania białka spada do ok 3,28 g na kg masy ciała. Natomiast u suk karmiących młode zapotrzebowanie na podaż białka rośnie do ok 24,5 g na kg masy ciała.  

Dla kogo są karmy z niską zawartością białka?  

Wydawać by się mogło, że im więcej białka znajdziemy w psim pożywieniu (zarówno suchym, jak i mokrym), tym lepiej. Jednak nie zawsze ta zasada ma rację bytu. Szczególnie z ilością aplikowanych naszym pupilom protein powinniśmy uważać w przypadku osobników mających problemy z nerkami. Poza tym także psi seniorzy nie potrzebują, a nawet nie zaleca się podawania im zbyt dużego poziomu białek w posiłkach. Kolejną grupą psów, których zapotrzebowanie na białko nie jest wysokie, są futrzaki będące w złym stanie zdrowia oraz które cierpią na wyniszczające choroby. Naukowcy dopatrują się również zależności między podażą dużej ilości pełnowartościowych białek w diecie a agresją obserwowaną u psa. Jednak z uwagi za konkretne, osobnicze czynniki dodatkowe u poszczególnych psów, do tej teorii powinniśmy podchodzić ostrożnie. Jeśli mamy jakieś wątpliwości związane z żywieniem pupila, dobrze jest zwrócić się po poradę do weterynarza. Karma dla psa, która będzie zaopatrzona w duże stężenie protein, powinna być natomiast serwowana szczeniętom, młodym psom poniżej 1. roku życia, sukom w czasie laktacji oraz rekonwalescentom.  

Karma sucha z niską zawartością białka  

Karma sucha dla psa, w której białko znajduje się na stosunkowo niskim poziomie, może być dedykowana poszczególnym grupom naszych czworonożnych towarzyszy. Poniżej prezentujemy kilka propozycji. Happy Dog Supreme 4 kg to kompletna i zbilansowana sucha karma dla psa dorosłego o zwykłej aktywności. Pokarm odznacza się zawartością świeżych produktów, dostarczanych przez lokalnych wytwórców, w tym m.in. kurczaków z regionalnych farm, łososi z wód pacyficznych, czy jaj z pobliskich ferm. Stężenie białka w tym posiłku wynosi 28%. Tłuszcz stanowi w pokarmie 17%, włókno surowe – 4%. Jak już wcześniej wspomniano, niedużą zawartością protein powinny wykazywać się karmy dla psów, które mają problemy z nerkami. Przykładem takiego pokarmu jest Royal Canin Dog Renal Canine 7 kg, czyli suche pożywienie dla zwierząt z niewydolnością nerek. Karma charakteryzuje się umiarkowaną ilością białek, przy jednoczesnym wysokim poziomie tych protein. Zostało ono specjalnie wyselekcjonowane ze względu na bardzo wysoką strawność. Białko surowe stanowi tutaj 14%, tłuszcz – 18%, a włókno surowe – 2,4%.  

Karma mokra z niską zawartością białka  

Poza pożywieniem suchym, także karma mokra dla psa może spełniać wymagania niskiej lub umiarkowanej ilości protein w puszce. Wzorem takiego wilgotnego posiłku jest np. Wiejska Zagroda dorsz z indykiem 400 g marki Alpha Spirit. To pełnowartościowa, mokra karma dla psa dojrzałego z mięsem dorsza, stanowiącym źródło lekkostrawnego białka oraz mięsem indyka, będącego łatwo przyswajalnym podłożem białka. Poziom protein w tym produkcie oszacowano na 11,85%, tłuszczu – na 6,2%, a włókna surowego na – 0,5%. Wilgotność karmy to 78,9%. Innym przykładem jest Farmina Vet Life Natural Diet Gastrointestinal 300 g. Mimo, iż jest to karma dla psa mokra o przeznaczeniu dla osobników z problemami gastrycznymi, przez niewielkie stężenie białka oraz lekkostrawność produktu, można ją zaproponować pupilom, które nie potrzebują dużej podaży protein, np. mniej aktywnym. Białko osiąga tutaj 9%, tłuszcz – 4%, a wilgotność karmy sięga 71%.  

Karma z niską zawartością białka dla seniorów  

Psim staruszkom warto kupować pożywienie, które będzie optymalne dla tej grupy pupili. Zwierzęta w szacownym wieku nie są już tak aktywne, nie potrzebują zatem takiej dawki energii z posiłku, jak w młodszych latach. Josera Balance Senior 15 kg stanowi karmę dla czworonożnych seniorów z ograniczonym zapotrzebowaniem na energię. Jedzenie cechuje zredukowana ilość białka i tłuszczu, co jest odpowiednie nie tylko dla starszych psów, ale także dla tych mniej aktywnych. Pożywienie jest dobrze przyswajalne, ułatwia przemianę materii. Białko zajmuje tu 20%, tłuszcz – 8%, włókno surowe – 3%. Kolejna opcja żywieniowa dla psich starców to Fitmin For Life Light&Senior 15 kg, czyli pełnoporcjowa, sucha karma z obniżoną ilością tłuszczu. Skład tego posiłku w 20% stanowi świeże mięso drobiowe, wieprzowe i wołowe. Poziom białka w tym produkcie został policzony na 20%, tłuszczu – na 8%, włókna surowego – na 3,60%. Zaopatrując się w konkretne pożywienie dla naszego pupila, powinniśmy pamiętać o odpowiednich proporcjach w podawaniu żywności – w zależności od tego czy to karma mokra, czy sucha. Wilgotne posiłki, co do reguły, powinny by mniejsze od suchego odpowiednika.