Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Kanarki hodowla - czy hodować kanarki w domu?

Kanarki – hodowla

Hodowla kanarków w domu dla jednych nie będzie uciążliwa, dla innych może okazać się męcząca. Z jednej strony kanarek łatwo się oswaja, ma niewielkie wymagania żywieniowe, nie oczekuje też wiele jeśli chodzi o warunki klimatyczne. Z drugiej strony praktycznie wszystkie kanarki śpiewają (samce) lub głośno ćwierkają (samice). Jedne robią to lepiej (jeśli szukamy wspaniałych śpiewaków, załóżmy hodowlę kanarków harceńskich albo wodnotokowych), inne gorzej.

Nie mniej, gdy pojawi się kanarek w domu, cicho już nie będzie. I to przez dłuższy czas. Pamiętajmy, że kanarek żyje średnio około 10 lat. Zanim więc zdecydujemy się na hodowlę kanarków w domu, dobrze przemyślmy kwestię wrażliwości (tudzież nadwrażliwości) na dźwięki – piękne, ale nieustanne. Innymi słowy – miejmy na uwadze, że kanarka uciszyć się nie da. Inną ważną kwestią, którą należy rozważyć decydując się na hodowlę kanarków jest pytanie, czy będziemy w stanie poświęcić wystarczająco dużo czasu zwierzęciu. Pamiętajmy o dwóch rzeczach.

Kanarki przywiązują się do miejsca, jeśli więc mamy w nawyku częste dłuższe wyjazdy, zadbajmy o to, by ktoś mógł opiekować się ptakiem pod naszą nieobecność. Zabieranie kanarka w podróż nie jest dobrym pomysłem. Po drugie, jeśli na co dzień nie mamy zbyt dużo czasu dla naszego kanarka – weźmy drugiego do towarzystwa. Uwaga: dwa samce w jednej klatce to nie jest dobry pomysł, dlatego stawiajmy na samiczki, parki, ewentualnie samce w odrębnych klatkach.  

Zobacz: Kanarek - ile żyje kanarek? Cena, rodzaje, choroby

Kanarki – hodowla: klatka

Kanarek jest niewielkim ptakiem, większość jego odmian osiąga długość 12-14 centymetrów, mierząc od dzióbka do końca ogona. Jednak tak jak w przypadku innych ptaków, tak i w przypadku kanarka obowiązuje jedna fundamentalna zasada, jeśli chodzi o klatkę: im większa, tym lepsza. Oczywiście, w praktyce najczęściej będziemy ograniczeni niewielką przestrzenią oraz budżetem, nie mniej minimalne rozmiary klatki dla kanarka w domu to około 60 centymetrów długości i po 40 centymetrów szerokości oraz wysokości. Producenci oferują wymyślne akcesoria do hodowli kanarka w domu, ale nie wszystkim trendom należy ulegać i nie zawsze to, co najbardziej malownicze, jest najlepsze.

Dobrym przykładem jest klatka dla ptaków. Po pierwsze, stojąc przed wyborem: metalowa czy drewniana, wybierzmy tę pierwszą. Uważajmy przy tym, by odległości między prętami nie były większe, niż 10 mm, tak by ptak nie był w stanie włożyć głowy w żadną ze szpar. Klatka drewniana jest ładniejsza, ale też zdecydowanie mniej praktyczna. Jest trudniejsza w utrzymaniu, a ze względu na grubsze pręty gorzej przepuszcza światło i słabo eksponuje zwierzę. Po drugie, wahając się między klatką prostokątną a okrągłą, zdecydujmy się na tę o prostych kątach. Nie jest tak romantyczna, jak klatka okrągła, ale za to pozwala wygospodarować zdecydowanie więcej przestrzeni, dodatkowo też dając zwierzęciu możliwość skrycia się w którymś z rogów.  

Sprawdź: Klatka dla kanarka - jak zrobić? Klatka wystawowa

Hodowla kanarków – klimat

Jak hodować kanarki w domu? Jaki zakres temperatur jest dla nich najbardziej odpowiedni? Wprawdzie współcześnie hodowane kanarki domowe coraz mniej przypominają swojego dziko żyjącego protoplastę, nie mniej – wiedzieć należy, że kanarek jest ptakiem wywodzącym się z Wysp Kanaryjskich, jednego z tych miejsc na świecie, które uchodzą za raj pod względem klimatycznym: niemal nigdy nie jest tam zimno, ale nie jest też zbyt gorąco. Dlatego hodowla kanarków w domu nie wymaga szczególnych zabiegów, jeśli chodzi o klimat. W zupełności wystarczy, jeśli będziemy utrzymywać typową temperaturę pokojową w zakresie 20-26 stopni. Jeśli nasz kanarek ma dostęp do zewnętrznej woliery, nie musimy się martwić o jego kondycję, nawet gdy temperatura powietrza spadnie do około 10 stopni.  

Kanarek w domu – żywienie

Kanarek, podobnie jak wiele innych ptaków, jest tak zwanym ziarnojadem. Żywi się głównie nasionami. Menu dla kanarka domowego możemy komponować samodzielnie, możemy też zdać się na gotowe mieszanki dostępne w sklepach zoologicznych. Zazwyczaj bazują one na takich roślinach, jak proso, owies i kanar. Oprócz tego kanarek uwielbia skubać trawę, świeże gałązki i liście.

Jako przysmaki dla ptaków typu kanarek zaliczamy rośliny zielone, takie jak mniszek lekarski, babka lancetowata, szpinak, sałata. Może się zdarzyć, że zwierzę rozsmakuje się też w kukurydzy. Kanarek należy do tych ptaków, które powinny zjadać drobne ziarnka piasku. Nie są one wprawdzie składnikiem pożywienia jako takim i nie podlegają trawieniu, natomiast w trawieniu pomagają – w żołądku spełniają rolę żarn mielących inne składniki pokarmu.

Czytaj także: Pokarm dla ptaków - czym karmić ptaki zimą?

Fot. 123RF