Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Jakie są objawy zapalenia pęcherza u kota?

Jakie są objawy zapalenia pęcherza u kota? Przebieg leczenia

Zapalenie pęcherza to częsta przypadłość kotów. Jeśli nie zostanie w porę wyleczone, może doprowadzić do o wiele poważniejszych chorób. Jednak zanim udamy się z czworonogiem do weterynarza, musimy rozpoznać, że mu coś dolega, a to nie takie proste. Koty potrafią świetnie maskować swoje dolegliwości. Z tego powodu, często dopiero na zaawansowanym etapie schorzenia okazuje się, że kot cierpi na zapalenie pęcherza i potrzebuje pomocy specjalisty.

Przyczyny zapalenia pęcherza u kota

Dlaczego koty zapadają na zapalenie pęcherza? Przyczyny tego schorzenia nie są do końca znane. Mimo tego, że weterynarze potrafią je bez problemu rozpoznać i leczyć, nie są w stanie jasno stwierdzić przyczyny pojawienia się choroby. Wśród najczęściej występujących przyczyn zapalenia pęcherza u kota wymienia się:
 • infekcje bateryjne,
 • infekcje wirusowe,
 • kamicę moczową,
 • niedobór glikozaminoglikanów (stanowią barierę ochronną dla śluzówki pęcherza),
 • choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, nowotwór itp.).
Równie często powodem pojawienia się zapalenia pęcherza u zwierzaka może być stres. Układ moczowy kota jest niezwykle podatny na wszelkie zmiany w otoczeniu lub pojawiające się nieprawidłowości. Ta nieprzyjemna przypadłość może pojawić się np. na skutek przeprowadzki, zmiany opiekuna, nowego domownika, a nawet brudnej kuwety. W wyniku stresu, w pęcherzu zwierzaka dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej, co z kolei wywołuje stan zapalny.
Czy wiesz, że… na zapalenie pęcherza znacznie częściej zapadają kocury niż kotki? Wynika to z ich anatomicznej budowy cewki moczowej.

Jakie są objawy zapalenia pęcherza u kota?

Nie tak łatwo dostrzec objawy zapalenia pęcherza u kota. Wszystko dlatego, że to zwierzęta, które nie okazują odczuwanego bólu i dolegliwości w oczywisty dla opiekuna sposób. Jakie objawy mogą wskazywać, że kot cierpi na zapalenie pęcherza?

 • Częste wizyty w kuwecie Kot często wchodzi do toalety, ale nie oddaje moczu lub oddaje jedynie jego znikome ilości. Wizytom w kociej kuwecie może towarzyszyć głośne miauczenie.
 • Załatwianie potrzeb poza kuwetą Zwierzakowi kuweta może kojarzyć się z bólem, dlatego będzie szukał innych miejsc na załatwienie swoich potrzeb, mając przy tym nadzieję, że to przyniesie mu ulgę.
 • Zmiana zachowania Na skutek dolegliwości zwierzę staje się apatyczne, unika kontaktu z domownikami i nie jest skore do zabawy.
 • Brak apetytu
 • Wylizywanie krocza i brzucha Na skutek odczuwanego bólu, zwierzę może wylizywać swoje krocze i brzuch. Takie zachowanie często prowadzi do samookaleczeń, dlatego trzeba szczególnie uważać w tym czasie na kota.
 • Zmiana barwy moczu
Na samym początku schorzenia, mocz kota przybiera ciemniejszą barwę. W późniejszej fazie może pojawić się w nim krew. Wymienione wyżej objawy zapalenia pęcherza u kota zwykle ustępują samoistnie, po kilku dniach, jednak nigdy nie należy ich lekceważyć.

Wszystko dlatego, że to schorzenie może prowadzić do rozwoju innych, znacznie poważniejszych chorób. Właśnie dlatego, zaraz po zaobserwowaniu pierwszych objawów, warto udać się do specjalisty.

Zapalenie pęcherza u kota – jak wygląda leczenie?

Żeby wdrożyć odpowiednie leczenie zapalenia pęcherza u kota, lekarz musi najpierw przeprowadzić wywiad z opiekunem, a następnie wykonać zwierzakowi kilka badań. Najczęściej przeprowadzane jest badanie moczu i krwi. Czasem lekarz zleca również USG jamy brzusznej. Jeśli zwierzę trafia do gabinetu w stanie ostrego zapalenia pęcherza, lekarz, w pierwszej kolejności udrażnia cewkę moczową, a następnie podaje zwierzakowi kroplówkę (dzięki temu można łatwo nawodnić kota i wyrównać poziom elektrolitów w jego organizmie). Następnie lekarz decyduje o rodzaju farmakoterapii, jaki zostanie wdrożony podczas leczenia zwierzaka. Najczęściej kot otrzymuje antybiotyk – to najlepszy sposób na szybki powrót do zdrowia. Dodatkowo, lekarz może zlecić podanie leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych lub rozkurczających.

Co podać kotu na zapalenie pęcherza?

Leczenie zapalenia pęcherza u kota, zlecone przez weterynarza, można dodatkowo wesprzeć za pomocą domowych sposobów. Co można podać kotu na zapalenie pęcherza? Niezwykle istotna będzie zmiana diety. W jadłospisie zwierzaka powinna dominować mokra karma dla kota. Warto też zadbać o to, by pupil zawsze miał dostęp przynajmniej do dwóch misek z wodą lub do specjalnej, wodnej fontanny. Warto również sięgnąć po kocie feromony, zwiększyć zainteresowanie zwierzakiem i zapewnić mu atrakcje w postaci zabawy.
Profilaktycznie, warto często sprzątać kuwetę i wymieniać żwirek dla kota. Do utrzymania czystości i świeżego zapachu warto używać pochłaniacza zapachu do kuwety. Pomocne dla kota może okazać się umieszczenie kuwety w cichym i spokojnym miejscu. To pozwoli uniknąć zwierzakowi stresu podczas korzystania z toalety. Jeśli jest taka możliwość, warto zaopatrzyć się w więcej niż jedną kuwetę. W przypadku kotów z nadwagę, w uniknięciu zapalenia pęcherza może pomóc zaktywizowanie zwierzaka do częstszej zabawy i modyfikacja diety.