Jak zmieniać karmę psu?

Jak zmieniać karmę psu?
Każdy pies co najmniej raz w życiu będzie musiał przeżyć zmianę karmy. Dotyczy to m.in. szczeniaka, który wchodzi w dorosłe psie życie, suki spodziewającej się szczeniaków, czy psiego rekonwalescenta. Sprawdź, jak bezpiecznie zmieniać karmę pupilowi.
Po co zmienia się karmę psu?
Karma dla psa powinna być dopasowana do jego rasy, wieku, stanu zdrowia, aktualnej sytuacji, płci, itp. Stąd u każdego pupila zachodzi chociaż raz w jego życiu konieczność zmiany karmy na inną. Dzieje się tak m.in. w następujących okolicznościach:- kiedy szczeniak staje się dorosłym psem;
- gdy suka zajdzie w ciążę, a potem karmi szczenięta;
- w przypadku zachorowania psa;jeśli pies wejdzie w wiek senioralny;
- w sytuacji wykrycia jakiś nieprawidłowości pokarmowych, takich jak np. nietolerancje i alergie;
- po kastracji lub sterylizacji.
W jaki sposób zmienić pasu karmę?
Ogólna zasada dotycząca tego jak zmieniać karmę psu mówi, iż cały proces powinien trwać od około 5 do 10 dni, zwykle jednak potrzebny jest tydzień czasu, by przestawić zwierzę na nowy rodzaj posiłku. Przez 2-3 pierwsze dni serwujemy pupilowi około 75-80% karmy, którą jadł dotychczas i dodajemy do niej ok 25-30% nowego pożywienia. W czwartym-piątym dniu zaczynamy wyrównywać proporcje starej karmy w stosunku do nowej. Mniej więcej około szóstego lub siódmego dnia możemy wprowadzić psu 100% nowej strawy.
Przestawianie psa na suchą karmę, kiedy do tej pory dostawał mokre jedzenie może zająć trochę więcej czasu i wiązać się z większym nakładem pracy z naszej strony. Znane są jednak sztuczki, dzięki którym łatwiej jest nakłonić zwierzaka do zmiany zwyczajów żywieniowych. By pies chętniej jadł początkowo mieszamy karmę mokrą z docelową karmą suchą w podanych wyżej proporcjach. Potem do stopniowo zwiększanych porcji suchego pożywienia można dodawać wodę, mięsne sosy dla psów lub tłuszcze, takie jak np. olej, czy gęsi smalec, co korzystnie wpłynie na smak i konsystencję posiłku.
Warto przeczytać: Jak odchudzić psa
Jaką karmę dla psa wybrać?
To, jaką karmę dla psa wybrać, zależy od bardzo wielu czynników. Większość z nich została wymieniona na początku artykułu. Rodzaj pożywienia dla pupila powinien być uzależniony od jego wieku, stanu zdrowia, płci, aktualnych potrzeb, itd. Szczeniakom najlepiej przysłuży się jedzenie dobrego jakościowo pokarmu dla juniorów (przykładowo można tu wymienić m.in. suchą karmę dla szczeniąt Dolina Noteci Premium Junior Mix Smaków, czy suchą bezzbożową karmę dla szczeniąt z bizonem Taste of the Wild High Prairie Puppy), sukom spodziewającym się potomstwa i karmiącym – dedykowane tej grupie jedzenie (np. Royal Canin Maxi Starter Mother&Babydog), seniorom – wartościowe pożywienie o obniżonej kaloryczności (np. Josera Blance Senior), psom rekonwalescentom (dochodzącym do siebie np. po zabiegu kastracji, sterylizacji, czy innej operacji) – specjalne wspierające produkty żywieniowe (np. Purina ProPlan Optiweight Adult Light Sterilised lub Royal Canin Medium Dogs Sterilised). Natomiast psom borykającym się z różnymi chorobami rodzaj i sposób żywienia powinien dopasować weterynarz.
Niepożądane objawy po zmianie karmy dla psa
Jeśli procedurę modyfikowania psiej diety przeprowadzimy zbyt szybko, może to doprowadzić do problemów zdrowotnych, a co najmniej do kłopotów pokarmowych u naszego ulubieńca. Najczęściej obserwuje się w tym przypadku biegunkę, wymioty, apatię oraz niechęć do wychodzenia na spacer i zabawy. Jeżeli takie zachowanie trwa dłużej niż 1-2 dni, a dodatkowo pies odmawia jedzenia, warto udać się na wizytę do kliniki weterynaryjnej. Poza tym należy spowolnić proces przechodzenia na nowy rodzaj jedzenia.Polecane
