Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Jak odchudzić psa?

Kochamy naszych czworonożnych przyjaciół, dlatego nierzadko ich rozpieszczamy podtykając pod pyszczek ulubione przekąski, czy dodatkowe porcje do głównych posiłków. Niestety, dla psa może się to okazać zgubne. Sprawdź, kiedy zaczyna się nadwaga u zwierzaka i co możesz zrobić, by odchudzić psa.

 

Kiedy pies jest za gruby?

Nad odchudzaniem psa można zacząć pracować w momencie, gdy zaobserwujemy u niego takie oznaki jak np. zanikanie wcięcia w talii, obwisły brzuch i fałdki tłuszczu umiejscowione w okolicy lędźwiowej i ogonowej. Objawem nadwagi może być również trudność w wyczuciu żeber u pupila.
Każda rasa psa posiada własne wytyczne co do wagi, wzrostu itp. czynników. Przyjmuje się, że za nadwagę u psa uznaje się sytuację, gdy jego masa przekracza wagę optymalną o 10%. Otyłością u psa jest natomiast przewyższenie wagi optymalnej o 20%.Co wpływa na skłonność do tycia u psa? Są to m.in. parametry środowiskowe, genetyczne, zdrowotne, ale także żywieniowe. Starsze psy oraz takie, które są w trakcie rekonwalescencji trudniej gubią nadprogramowe kilogramy. Dzieje się też tak w przypadku niektórych psich ras, np. labradorów retrieverów.
Najlepiej jednak udać się z pupilem na kontrolę do weterynarza, który w profesjonalny sposób sprawdzi czy jego waga jest w normie, czy już powinniśmy się już zatroszczyć o poprawienie jego parametrów wagowych.

Jak powinno wyglądać odchudzanie psa?

To, jak odchudzić psa, warto zatem skonsultować z lekarzem weterynarii. Najczęściej postępowanie z "puszystym" czworonogiem wygląda w ten sposób, że przechodzi się na dietetyczne karmy lub/i weterynaryjne posiłki. Często zaleca się też ograniczanie ilości podawanego psu jedzenia, jednak ta eliminacja powinna odbywać się bardzo powoli. Dodatkową formą odchudzania psa jest zwiększenie mu dawki oraz/bądź rodzaju aktywności fizycznej: począwszy od częstszych i dłuższych spacerów, a skończywszy na specjalnie dobranych do czworonoga treningach. Dobrze jest również wykorzystywać aktywność z psem do zgubienia fałdek tłuszczowych.Pamiętajmy jednak, że każdy pies jest inny, posiada inne predyspozycje, ograniczenia zdrowotne, wiekowe, itp. Dlatego wybierzmy taki sposób odchudzania, który nie będzie zagrażał jego zdrowiu, ani dobrostanowi.

Jaka karma dla psa z nadwagą?

Szukając właściwej karmy dla psa na odchudzanie zachęcamy do zerknięcia na półki sklepu internetowego Max&Mrau.

Jedną z naszych propozycji jest pełnoporcjowe pożywienie dla psa klasy super premium - Brit Care Weight Loss Rabbit&Rice 3 kg. To suche jedzenie o smaku królika z ryżem jest dedykowane psom ze skłonnością do nadwagi. Ilość tłuszczu została tutaj ograniczona, ponadto dodano białka o łatwej przyswajalności oraz ostropest plamisty, który wspiera psi metabolizm. 

Naszą drugą ofertą jest sucha karma dla psów dużych ras ze skłonnością do nadwagi - Eukanuba Dog Dry Weight Control Adult Large Breeds Chicken Bag 15 kg. O 30% zmniejszono tutaj obecność tłuszczu, poza tym dodano L-karnitynę, która w naturalny sposób przyspiesza spalanie tłuszczu.

Następną zdrową alternatywą dla zwierzaka, który powinien zmniejszyć swoją wagę jest mokra karma dla psów z problemami związanymi z układem pokarmowym. Mowa o Farmina Vet Life Natural Diet Gastrointestinal 300 g. Jest to pełnoporcjowe, dietetyczne, lekkostrawne pożywienie o dużej zawartości prebiotyków i łatwo rozpuszczalnego błonnika.

To może Cię zainteresować: Karma dla psów z problemami z układem stawowym

Jakie aktywności na odchudzanie psa?

Nadwaga oraz otyłość u psa nierzadko wynikają z bezruchu zwierzaka oraz jego zamiłowania do leniuchowania. Warto zmienić te nieodpowiednie praktyki i wprowadzić do psiego planu dnia codzienną porcję ruchu. Oprócz dłuższych i częstszych spacerów, wykorzystajmy także czas kiedy pies przebywa w domu do ćwiczeń i wspólnych zabaw. Służą temu zabawki dla psa, takie jak np. szarpaki (np. szarpak dla psa Gigant marki Psiarpaki), czy gryzaki (np. gryzak gitara ACDC, Spiderman, czy Chewbacca ze Star Wars marki Disney), z którymi nasze pupile mogą biegać, podrzucać, ciągnąć, itp. 
Jeśli chcemy zająć pupilowi czas podczas naszej nieobecności, nie zostawiajmy mu po prostu miski z suchym pożywieniem. Lepszym rozwiązaniem dla naszego łasucha będzie pochowanie przysmaków dla psa w macie węchowej lub innej zabawce węchowej (np. we frytkach, kostce, pizzy, żółwiu, czy gwieździe marki DogLemi). Sporo energii pies zużyje także próbując wydobyć smakołyk ze środka kauczukowej żaby marki Frogg