Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Jak usunąć zapach moczu kota? Z kanapy, materaca

Kot znaczy teren – jak usunąć zapach moczu?

Koci mocz ma bardzo intensywny zapach – o ile w ogóle tego typu woń można nazwać zapachem. Dzieje się tak między innymi za sprawą funkcji, jaką mocz kota spełnia w przyrodzie. Zwierzęta w ten sposób oznaczają swoje terytorium. Raz zaznaczony moczem punkt służy też do identyfikacji miejsca, w którym zwierzę będzie się załatwiać w przyszłości. W warunkach domowych idealnym rozwiązaniem, do którego dążymy od pierwszego dnia pobytu kota pod naszym dachem, jest sytuacja, w której zwierzę załatwia się w kuwecie.

Tym bardziej, że współcześnie produkowane żwirki, czyli podłoża do kuwet, coraz bardziej skutecznie pochłaniają przykre zapachy. Gorzej, gdy kot zaczyna obsikiwać inne miejsca – meble czy podłogę… Nie dość, że zostawia w ten sposób przykry zapach oraz nieestetyczne plamy, to jeszcze znaczy sobie miejsce do załatwiania potrzeb fizjologicznych, które z punktu widzenia człowieka jest całkowicie nieakceptowalne. Dlatego odpowiadając sobie na pytanie „jak usunąć zapach moczu kota”, w rzeczywistości zajmujemy się zagadnieniem znacznie poważniejszym, niż kwestia samej woni.  

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu?

Jak pozbyć się zapachu moczu kota? Wbrew pozorom nie jest to kwestia prosta. Głównym składnikiem cieczy wydalanej przez zwierzę jest kwas moczowy, z którym słabo sobie radzą tradycyjne detergenty. Nawet jeśli będzie nam się wydawać, że zabrudzona powierzchnia została wymyta, kot prawdopodobnie nadal będzie wyczuwać swój zapach, a to z kolei będzie dla niego zachętą do ponownego oddania moczu w tym samym miejscu.

Sytuacja dodatkowo komplikuje się, jeśli zabrudzonym miejscem nie są płytki ceramiczne w łazience czy kuchni, lecz drewniana podłoga, materiałowe lub skórzane poszycie kanapy, czy pościel. Jak usunąć zapach moczu kota z tak wymagających powierzchni? Na szczęście sklepy zoologiczne oferują neutralizatory kociego moczu oraz pochłaniacze zapachów do kuwety. Do dyspozycji pozostaje także paleta domowych środków.  

Sklepy zoologiczne oferują również kuwety dla kota z filtrem węglowym mającym za zadanie zneutralizować nieprzyjemne zapachy. 

Sprawdź: Akcesoria dla kota - drapak, transporter, laser, domek

Zdjęcie produktowe

Dermapharm mr. Smell kot 500 ml

Skoncentrowany preparat Mr. Smell stworzony do usuwania brzydkiego zapachu moczu kotów z każdych powierzchni

Sprawdź produkt

Neutralizator zapachu moczu

Neutralizator zapachu moczu może mieć bardzo różny skład. Jeden z dostępnych na rynku produktów, oprócz wody zawiera takie substancje czynne, jak kopolimery, nonoksynol-9 czy benzoesan sodu. Każda z nich z osobna wydaje się substancją o zupełnie odmiennym zastosowaniu (na co dzień stosowane są jako m.in. środek czyszczący, plemnikobójczy czy konserwujący), razem jednak działają jako skuteczny neutralizator zapachu moczu. Inny specyfik sprzedawany jako neutralizator kociego moczu zawiera z kolei kultury żywych mikroorganizmów oraz naturalne olejki eteryczne tymianku i lawendy.   

Zobacz: Legowisko dla kota - na kaloryfer, okno, parapet

Jak pozbyć się zapachu kociego moczu domowymi sposobami?

Oprócz neutralizatorów zapachu moczu dostępnych w sklepach zoologicznych, skorzystać możemy ze sprawdzonych sposobów domowych. Jak pozbyć się zapachu kociego moczu za pomocą środków dostępnych za grosze w każdym sklepie spożywczym? Za najskuteczniejszy w tej materii chodzi ocet. Niestety – ma on tę wadę, że sam wydziela intensywną i dla większości osób przykrą woń. Ale – tak jak wspomnieliśmy – w przypadku gdy kot zaczyna załatwiać się na podłogę, stawka jest większa, niż sam tylko zapach. Warto więc z wonią octu się przemęczyć, jeśli ma to skutecznie zapobiec utrwaleniu złych nawyków u kota. Jak usunąć zapach kociego moczu innymi jeszcze sposobami? Dobrze radzi sobie z nim także soda oczyszczona. Może ona być stosowana osobno lub w połączeniu z octem albo płynem do naczyń.  

Czytaj także: Żwirek dla kota – silikonowy, drewniany czy betonowy

Zdjęcie produktowe

Garfield, żwirek bentonit dla kota, baby powder 5L

Doskonale zbrylający, bezpyłowy żwirek wykonany z białego bentonitu, polecany przez samego Garfielda

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

Cats Best Original (Eco Plus) 40L żwirek dla kota

Żwirek wytworzony z naturalnych włókien roślinnych. Perfekcyjna higiena - niezwykła zdolność pochłaniania wilgoci i wiązania zapachów.

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

Bazyl Ag+ Compact 20L - żwirek dla kotów, 20L

Bezwonny żwirek z naturalnej glinki bentonitowej wzbogaconej aseptycznym nano srebra.

Sprawdź produkt

Jak usunąć plamy z moczu z kanapy

Jak usunąć plamy moczu z kanapy? Jak usunąć zapach moczu z dywanu? Jak usunąć zapach moczu z materaca? Z ubrań? Jest trudniej, niż z podłogą, ale nie jesteśmy bez szans. Środkiem pierwszej pomocy jest soda oczyszczona. Poleca się też wodę utlenioną oraz chemiczne środki wybielające. Po zastosowaniu tego typu zabiegów, dobrze jest ściągnąć poszycie kanapy czy materaca – jeśli tylko jest taka możliwość – i uprać go w pralce, w możliwie najwyższej temperaturze. Skuteczny w usuwaniu plam z kociego moczu jest amoniak. Niestety, jego charakterystyczny zapach, który niewątpliwie pozostanie na zabrudzonej powierzchni, może zachęcić koty do jeszcze częstszego załatwiania potrzeb fizjologicznych w tym właśnie miejscu.

Czytaj też: Obroża dla kota - na pchły, kleszcze, z feromonami

Fot. 123RF