Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Jak przygotować psa na Sylwestra?

Jeśli jesteśmy właścicielami czworonogów, wiemy co oznacza zbliżający się Sylwester. Domowe zwierzaki są wówczas niespokojne, a wiele z nich odczuwa ogromny strach. By zniwelować te negatywne emocje u pupili, przygotowaliśmy dla Was propozycje zabaw, akcesoriów, sztuczek i zestaw czynności, które warto wprowadzić w życie przed Nowym Rokiem. Są nimi m.in. preparaty uspakajające, czy zabawki dla psa, które z łatwością można zamówić w naszym sklepie internetowym Max&Mrau.

Przygotowania do Sylwestra z psem

Będąc szczęśliwym posiadaczem psa przygotowania do Sylwestra warto rozpocząć miesiąc wcześniej, a nawet kilkanaście tygodni przed tym głośnym świętem. Psy najczęściej nie przepadają za celebracją Nowego Roku. Na głośne wystrzały i huk petard reagują lękiem, a nawet paniką. Kulą się, piszczą, chowają lub w panice biegają szaleńczo po całym domu, szukając schronienia przed niebezpieczeństwem. Stąd powinniśmy na poważnie i odpowiednio wcześniej zacząć przyzwyczajać pupila do sylwestrowej nocy.
Specjaliści uważają, że powinno się puszczać czworonogowi nagranie wystrzałów fajerwerków, by się z nimi oswoił. Początkowo należy to robić cicho i w razie zauważenia niepokojących sygnałów ze strony pupila wyciszyć dźwięk jeszcze bardziej albo całkiem go wyłączyć. W miarę pozyskiwania postępów w nauce, sygnał powinno się stopniowo zgłaszać. W tym czasie zwierzę powinno być czymś zajęte, np. zabawą z nami albo próbą wydobycia przysmaków, czy specjalnej pasty z zabawki dla psa, typu kong.
Dobrze jest się poradzić weterynarza w tej kwestii. Wielu psom pomagają specjalistyczne obroże relaksacyjne dla psów, czy preparaty wyciszające, o których dawkowaniu i sposobie podawania decyduje lekarz weterynarii, bądź producent danego produktu.

Szykowanie domu na Sylwestra z psem

Dom przed Sylwestrem także powinien być starannie przygotowany. Przed rozpoczęciem świętowania powinno się wyprowadzić psa na długi, wyczerpujący spacer, można go połączyć z treningiem, podczas którego nasz czworonożny przyjaciel będzie biegał za zdobyczą, szarpał szarpak dla psa (np. sznur bawełniany marki Trixie, czy sznur z pętlą i splotem Barry Kong), itp. Pupil po takiej wyprawie będzie zmęczony i szybciej zaśnie. Trzeba jednak pamiętać, że próby wystrzałów mogą się zacząć na długo przed północą, dlatego pies powinien być na smyczy. W przeciwnym razie wystraszony, może uciec i się zgubić. 

W mieszkaniu powinniśmy zasunąć rolety w oknach, zaświecić światło, włączyć telewizor lub radio, by zagłuszyć odgłosy wystrzałów, a dla psa przyszykować posłanie w odpowiednim, ustronnym miejscu. Najlepiej, by legowisko dla psa leżało z dala od okien i drzwi, można je dodatkowo osłonić kocami, ułożonymi na krzesłach ustawionych wokół posłania pupila. Kolejnym rozwiązaniem  jest zakup budy wewnętrznej dla psa (np. wygodna, miękka i elegancko wyglądająca budka Premium Bella marki Lauren Design), która wyciszy przerażające dźwięki wystrzałów.

Produkty uspakajające dla psa

W psiej apteczce nie powinno zabraknąć produktów uspakajających. Czworonogi mogą się niepokoić z różnych powodów. Jednym z nich są sylwestrowe wystrzały, ale może je też przerażać świętujący tłum ludzi na ulicy, czy goście spędzający z nami ten szczególny wieczór. W takich sytuacjach warto podać zwierzęciu środek na wyciszenie. Na rynku akcesoriów dla zwierzaków znajdują się różne preparaty tego typu, np. w postaci wcierek (kropli dla psa), albo tabletek. 

Krople uspakajające dla psa zwalczają silny stres, rozluźniając i wyciszając pupila. Zawierają one ziołowe ekstrakty, które działają odprężająco. Wsmarowuje się je w skórę między uszami pupila. Jednym z takich środków jest Beaphar no stress spot on w formie pipet (jedna pipeta starcza na 7 dni). 

Tabletki uspakajające dla psa także mają właściwości wyciszające, osłabiające stan niepokoju oraz ułatwiające zasypianie. Jako przykłady można wymienić m.in.  Dermapharm Stressout, czy Dolvit Dolfos Calm. Wyciszać pupila można także za pomocą kapsułek Kalmvet od Vet Expert, bądź płynu antystresowego Eurowet Strenal. Pigułki można podawać w posiłku albo razem z przysmakami dla psa, wówczas będą lepiej tolerowane przez naszego czworonoga.

Ciekawym pomysłem jest też obroża relaksacyjna dla psa. Aktywne składniki tego produktu, takie jak lawenda, czy waleriana, uwalniają się w przeciągu 4-5 tygodni, zatem należy ją nałożyć pupilowi na około miesiąc przed sylwestrową nocą. W ten sposób zwierzę będzie spokoje i wyciszone przez cały okres przedświątecznych przygotowań aż do Sylwestra – z nim włącznie. Taki kołnierz antystresowy dla psa produkuje np. firma Beaphar (Calmin Collar).

Na Sylwestra – coś, co odwróci psią uwagę

Na długi sylwestrowy wieczór warto naszykować różne zabawy dla psa, które odwrócą jego uwagę od huków i groźnie brzmiących pomruków z zewnątrz. Świetnie sprawdzą się w tej roli takie akcesoria jak mata węchowa dla psa marki Trixie, dzięki której pupil dłużej będzie zajęty wyszukiwaniem przekąsek, ukrytych w zakamarkach dywanika, snack roll (marki Trixie), czy kong (marki Kong), do których należy schować smaczki, pastę, czy inne smakołyki. Wydobycie tych specjałów zajmie psu niemało czasu i sprawi, że wykonując tę czynność zużyje on sporo energii. 
Zwierzaka można też zająć zabawką zręcznościową, taką jak np. flip board marki Trixie. Pies otrzyma przysmaki, pod warunkiem, że wymyśli w jaki sposób do nich dotrzeć. Sprzęt uruchamia zmysł węchowy oraz zręczność i zdolności intelektualne naszego czworonoga. Na podobnej zasadzie działa inna interaktywna zabawka dla psa – dog activity gambling tower (również marki Trixie). Wyróżniają ją różne poziomy trudności, które można dopasowywać do konkretnego psa i jego aktualnych umiejętności.
Oprócz klasycznego konga na smaczki dla psa, można zaopatrzyć się w bardziej wyszukane produkty tego typu, jak np. gryzak dla psa Classic with rope, Ball with hole, Extreme ball, dysk (Extreme Flyer), kość (Extreme goodie bone) marki Kong.
Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com