Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Co warto wiedzieć o adopcji psa ze schroniska

Adopcja psa ze schroniska - jak się do niej przygotować i co warto wiedzieć?

Adopcja psa to poważna decyzja, która zmienia życie zarówno całej rodziny, jak i samego czworonoga. W schroniskach w Polsce przebywają tysiące bezdomnych zwierząt, które czasami przez długie lata czekają na swoją szansę na dom. Kolejne tysiące potrzebujących psów znajdują się pod opieką wielu fundacji oraz osób prywatnych, które np. po znalezieniu zwierzaka na ulicy, zdecydowały się zostać ich domem tymczasowym do momentu, aż znajdzie się ktoś, kto przygarnie go pod swój dach już na zawsze. Zanim podejmiesz decyzję o adopcji, koniecznie dobrze ją przemyśl, przeanalizuj wszelkie „za” i „przeciw”, porozmawiaj na ten temat z domownikami, zaczerpnij kilku rad od behawiorysty oraz spójrz na swoje życie w perspektywie kilku-kilkunastu najbliższych lat.

Adopcja psa – przygotuj się na zmiany

Adopcja psa ze schroniska, fundacji czy od osoby prywatnej będzie decyzją, która zmieni całe Twoje dotychczasowe życie. Jeśli lubisz spać do południa, często wyjeżdżasz czy wieczory chętnie spędzasz poza domem, musisz mieć świadomość tego, że życie z czworonogiem diametralnie się zmieni. Nie będzie gorzej – będzie po prostu inaczej, co wiąże się z koniecznością przeorganizowania swojego dotychczasowego życia. W codziennym planie dnia trzeba będzie uwzględnić czas na regularne spacery, naukę czystości, ewentualne spotkania z behawiorystą czy inne nieprzewidziane zdarzenia, np. nieplanowane wizyty u weterynarza, gdy psiak gorzej się poczuje. Zanim więc podejmiesz decyzję o adopcji, dobrze zastanów się, czy masz w swoim życiu (a tym samym w swoim grafiku) czas na nowe obowiązki i nowego członka rodziny. Jeśli nie jesteś do tego przekonany, być może na adopcję jest za wcześnie.

Adopcja psa ze schroniska – pomyśl o przyszłości

W ciągu najbliższych lat planujesz mieć dziecko? A może chcesz w niedalekiej przyszłości przeprowadzić się do centrum dużego miasta? Odpowiedzialna i świadoma adopcja to taka, w której potencjalny właściciel psa wybiega myślami w przyszłość i tworzy w głowie różne możliwe scenariusze. Pamiętaj, że adopcja psa ze schroniska często wiąże się z przygarnięciem zwierzęcia po przejściach, które może np. bać się przejeżdżających obok samochodów, krzyków dzieci czy przeciwnie – może mieć w sobie tyle odwagi i niespożytej energii, że będziesz musiał znaleźć sposób, by ją rozładować. Przed adopcją warto więc wyprzedzić przynajmniej o kilka lat stan aktualny i zastanowić się, jak wszelkie zmiany mogą wpłynąć na Twoje życie z czworonogiem. Co zrobisz, gdy zechcesz pojechać na wakacje lub, gdy na świecie pojawi się dziecko? 

Przemyśl i zaplanuj wszystko z wyprzedzeniem zwłaszcza, że decydując się na adopcję, zaczniesz brać odpowiedzialność nie tylko za swoje życie, ale także za zdrowie i życie swojego pupila.

Adopcja psa – wydatki

 Adopcja psa nierozerwalnie wiąże się z koniecznością ponoszenia pewnych wydatków – stałych lub wypadających w najmniej spodziewanych momentach. Już na samym początku musisz zainwestować w takie rzeczy, jak:

Czy jesteś gotów i masz odpowiednie środki finansowe, by w razie potrzeby wydać większą sumę pieniędzy niezbędną np. na interwencję weterynarza, kupienie lekarstw, dobrej jakości suchej karmy dla psa lub innych, niezbędnych dla pupila rzeczy?

To może Cię zainteresować: Jak przewozić psa

Jak wygląda adopcja psa ze schroniska?

Adopcja psa ze schroniska w każdej placówce może wyglądać nieco inaczej. Z reguły jednak istnieją pewne punkty wspólne, które powtarzają się w poszczególnych miejscach.
1.    Zwykle na stronach internetowych schronisk dla zwierząt znajdziesz wizytówki zwierząt. Zdarza się też, że psy oprócz zdjęć mają opisy (często tworzone przez wolontariuszy, którzy dobrze je znają) – mogą pomóc Ci w podjęciu ostatecznej decyzji.
2.    Po wstępnym przejrzeniu strony internetowej i wybraniu kilku psów do zapoznania, skontaktuj się ze schroniskiem. W zależności od placówki, mogą działać nieco inne zasady. Zwykle funkcjonuje jednak adres mailowy, na który wystarczy wysłać swoje zgłoszenie, wskazać psy, którymi się zainteresowałeś oraz podać numer kontaktowy do siebie. Niekiedy możliwe jest także przyjechanie bezpośrednio do schroniska, gdzie wypełniasz ankietę przedadopcyjną ze wskazaniem np. swojego doświadczenia w opiece nad zwierzętami, potencjalnych warunków bytowania, jakie możesz zapewnić itd.
3.    Po skontaktowaniu się ze schroniskiem i spełnieniu poszczególnych wymogów, dojdzie do zapoznania się z czworonogiem. Pracownicy umówią Cię na wizytę lub zaproponują spotkanie jeszcze tego samego dnia. Na spotkanie warto wybrać się razem z pozostałymi członkami rodziny. Decyzja powinna być bowiem wspólna i każdy z domowników musi zaakceptować nowego członka rodziny. Koszt adopcji psa ze schroniska waha się od 1 zł do około 200 zł w zależności od miejsca.
4.    Decyzja – najtrudniejszy, a zarazem najważniejszy krok. Jeśli dobrze przemyślałeś wszystkie za i przeciw, wiesz, że chcesz podarować psu kochający dom do końca jego dni i jesteś przygotowany na cierpliwą pracę z psem oraz konieczność ponoszenia ewentualnych extra wydatków (weterynarz, leki, behawiorysta), podpisz umowę adopcyjną. Odtąd staniesz się pełnoprawnym właścicielem nowego członka rodziny.