Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Choroby chomika - dżungarskich, syryjskich

2018-04-18
Choroby chomika - dżungarskich, syryjskich

Najczęstsze symptomy choroby u chomika to apatia, brak apetytu i niewyraźne spojrzenie. Oznaką pogorszenia się stanu zdrowia Twojego gryzonia może być też szorstka, matowa lub przerzedzona sierść. Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów, niezwłocznie udaj się do weterynarza. 

Niektóre choroby chomika mogą być bowiem dla niego śmiertelnie groźne. U chomików występuje kilka najczęstszych chorób, są to między innymi:

  • choroba mokrego ogona, 
  • choroba oczu, 
  • grzybica, 
  • nużyca, 
  • ektoparazytoza. 

Sprawdź: Co jedzą chomiki? Jaki wybrać pokarm dla chomika?

Choroby chomików syryjskich, dżungarskich

Choroba mokrego ogona to przykład popularnej choroby chomików syryjskich, która dotyka w szczególności młodych przedstawicieli tego gatunku. Choroba u chomików dżungarskich nie występuje. Chorobę mokrego ogona wywołuje najczęściej stres związany z szybkim oddzieleniem chomika od matki, zmianą otoczenia i zmianą sposobu żywienia.

Bywa, że chomiki umierają w ciągu doby od wystąpienia objawów choroby, czyli pojawienia się mokrych miejsc w okolicy ogona oraz wystąpienia biegunki. Dlatego liczy się czas. Gdy tylko mamy podejrzenie, że naszego gryzonia dotknęła choroba mokrego ogona, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Leczenie opiera się na antybiotykach, środkach powstrzymujących biegunkę i zapobiegających odwodnieniu. Chory chomik w okresie rekonwalescencji powinien być odizolowany od innych zwierząt. 

Zobacz: Rasy chomików - jakie są rodzaje chomików?

Zdjęcie produktowe

Kojec domowy dla gryzoni, 8 elem., 34x23cm, Kerbl

Kojec domowy dla gryzoni to świetne rozwiązanie na wybieg dla chomika lub myszy. Kojec wykonany z wysokiej jakości elementów.

Sprawdź produkt

Choroby chomików – oczy

Kolejną chorobą, na którą zapadają chomiki jest infekcja oczu. Podstawowym jej objawem jest zaczerwienienie skóry w obrębie oczu, a także intensywne mrużenie, łzawienie, czy lepka wydzielina wydobywająca się z gałki ocznej. W skrajnych przypadkach choroby, oko chomika może być nawet pokryte strupem. W takich sytuacjach należy jak najszybciej zgłosić się do weterynarza po antybiotyk. Niektórzy właściciele gryzoni decydują się na przecieranie oczu chomika domowymi środkami, ale to zazwyczaj nie daje efektów, a nawet może skończyć się przeniesieniem bakterii na drugie oko.

Chomiki – choroby skóry

Choroby skóry u chomika rozpoznamy po zaczerwienionej, podrażnionej lub łuszczącej się powierzchni naskórka, wypadaniu sierści, pojawiających się zgrubieniach i fałdach na skórze. Chory chomik może też biegać niespokojnie po klatce i intensywnie się drapać. W takich przypadkach również należy zasięgnąć porady weterynarza. Zazwyczaj choroba skóry to konsekwencja osłabienia układu immunologicznego zwierzęcia oraz znak, że warunki hodowli chomika nie są dla niego odpowiednie – na przykład klatka dla chomika jest mała, a dieta niewłaściwa.

Sprawdź: Ile żyje chomik? Jak długo żyje chomik dżungarski?

Zdjęcie produktowe

Vitapol smakers dla gryzoni i królików - jabłkowy 2 szt.

Smakers jabłkowy Vitapol dzięki niepowtarzalnemu procesowi suszenia zachowuje większą ilość witamin, związków mineralnych oraz pektyn pochodzących z najwyższej jakości owoców.

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

Vitapol smakers dla gryzoni i królików - warzywny 2 szt.

Smakers warzywny dla gryzoni i królików Vitapol, dzięki niepowtarzalnemu procesowi suszenia zachowuje większą ilość witamin, związków mineralnych oraz pektyn pochodzących z najwyższej jakości owoców.

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

Vitapol smakers dla gryzoni i królików - musli 2 szt.

Smakers musli Vitapol dzięki niepowtarzalnemu procesowi suszenia zachowuje większą ilość witamin, związków mineralnych oraz pektyn pochodzących z najwyższej jakości owoców.

Sprawdź produkt

Choroby chomika – jak im zapobiec?

Złota zasada mówiąca o tym, że lepiej zapobiegać, niż leczyć, ma zastosowanie również w przypadku małych zwierząt, takich jak chomiki. Aby uniknąć większości chorób u chomika wystarczy przestrzegać kilku zasad higieny, a więc:

  • regularnie sprzątać w klatce i wymieniać ściółkę (najlepiej na taką dostępną w sklepach zoologicznych); 
  • pamiętać o codziennej wymianie wody i dostarczaniu świeżego jedzenia; 
  • ustawić klatkę w spokojnym, zacienionym miejscu, bez przeciągów i wilgoci; 
  • zapewnić zwierzęciu stałą temperaturę - około 20-21 st. Celsjusza. 


Czytaj też: Zabawki dla chomika - jakie wybrać? Plac zabaw

Fot. 123RF

pixel