Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bezpieczeństwo kota w domu latem

2022-06-20
Bezpieczeństwo kota w domu latem

Bezpieczeństwo kota w domu, a także poza nim, jeśli jesteśmy w posiadaniu pupila wychodzącego, powinno stanowić jeden z naszych priorytetów. Co może zagrażać naszemu zwierzęciu w mieszkaniu oraz na dworze? Jak latem zabezpieczyć dom, by nasz czworonożny przyjaciel był w pełni chroniony ale też czuł się komfortowo?

 

Co może zagrażać kotu latem?

Latem, a także w inne pory roku, na kota nie wychodzącego na podwórze może czyhać wiele zagrożeń. Jednym z niebezpieczeństw są uchylone, a nie daj Bóg, otwarte na oścież okna oraz drzwi balkonowe lub tarasowe. Nawet niewielką szczeliną między framugą a oknem nasz ciekawski kot może prześlizgnąć się na zewnątrz. Tutaj czekają na niego różne zagrożenia, takie jak np. pędzące auta i motocykle, czy nieprzyjazne zachowania innych ludzi lub zwierząt.
Innym czynnikiem, na który trzeba szczególnie uważać w domu, są rośliny doniczkowe. Niektóre z nich, takie jak np. bluszcz, bądź fikus, są trujące. Mimo, że koty to zwierzęta drapieżne, uwielbiające mięso, mogą z ciekawości skusić się na zjedzenie listka rośliny doniczkowej. Dlatego posiadając małego tygrysa warto przemyśleć zakup roślinek do mieszkania.
Mruczący czworonóg jest w stanie dostać się w różne zakątki naszego domu, dlatego wszelkie dziury w podłodze, niedomknięte szafki, niezamknięte drzwiczki pralki, piecyka oraz suszarki mogą być dla niego śmiertelnie niebezpieczne. Kociak może bowiem zaklinować się w jakiś otworze. 
Wychodząc z domu powyłączajmy urządzenia elektryczne z gniazdek, zwłaszcza pamiętajmy o żelazku, zabezpieczeniu dojścia do kuchenki, itp.
Warto zastanowić się nad tym jakie zabezpieczenia dla kota wprowadzić we własnym domu.

Dom bezpieczny dla kota

Aby kot mógł być bezpieczny w naszym domu, a jednocześnie czuł się w nim komfortowo, powinniśmy wykonać kilka prewencyjnych czynności. Przede wszystkim zamykajmy okna i drzwi balkonowe oraz zewnętrzne. Dobrym rozwiązaniem na to by wpuścić do środka trochę powietrza, zrobić przewiew w mieszkaniu, a jednocześnie uniemożliwić kocurowi ucieczkę, jest zamontowanie na oknach i drzwiach specjalnych siatek zabezpieczających.

Ponadto powinniśmy sprzątnąć lub schować wszelkie sprzęty oraz bibeloty, które mogłyby zagrozić naszemu domowemu tygrysowi w zwiedzaniu swojego małego świata, takie jak długie kable, szklane naczynia, itd. Musimy także pozamykać drzwiczki do pralki, piecyka, suszarki, szafek oraz zabezpieczyć dostęp do urządzeń elektrycznych.

Kot powinien się dobrze czuć w naszym domu, dlatego dajmy mu przestrzeń na jego potrzeby. Należy zatem zagwarantować mu miejsce na legowisko dla kota, drapak, kuwetę oraz miski z jedzeniem i piciem. Jeśli nasz domowy drapieżnik długo przebywa w domu sam, zapewnijmy mu rozrywkę, żeby się nie nudził i nie miał czasu na wymyślanie „głupotek”. Świetnie nadają się do tego zabawki dla kota. Cały wymieniony asortyment można kupić w sklepie internetowym Max&Mrau.

Jakie zabezpieczenia na okna stosować dla kota?

W naszym sieciowym minimarkecie można otrzymać także zabezpieczenie dla kota na okno i drzwi, dzięki którym ochronimy pupila przed zagrożeniami płynącymi ze świata zewnętrznego. Marka Trixie proponuje instalację kratki zabezpieczającej na okno w kształcie prostokąta, którą zakłada się od góry albo/i od dołu, po uchyleniu okna oraz kratki boczne (poziome/skośne). Opisywane metalowe siatki nadają się do przykręcenia albo przyklejenia. Kratki skośne można przykleić na taśmę lub przykręcić dołączonymi do sprzętu śrubami. Ten rodzaj zabezpieczenia zasłania wszelkie szczeliny w oknie albo drzwiach, którymi kocur mógłby czmychnąć na dwór. Uniemożliwia mu także zaklinowanie się w szczelinie okiennej. Produkty są wykonane w estetyczny sposób, dlatego swoim wyglądem nie będą szpeciły domowego designu. Montaż kratek ochronnych nie jest skomplikowany.

Stanowią one zabezpieczenie dla kota do ogrodu, czy przed wyjściem na ruchliwą ulicę.

To może Cię zainteresować: Jak dbać o kota latem

Drzwi dla kota

Drzwi dla kota stanowią idealne rozwiązanie dla kotów wychodzących, ale także dla ich właścicieli. Nasz pupil może wychodzić i wchodzić do domu kiedy tylko zechce, a my nie musimy bez przerwy podbiegać do drzwi, by wypuścić lub wpuścić zwierzaka. Dobrym pomysłem są także drzwi dla kota do łazienki, szczególnie jeśli w środku znajduje się kuweta. Dzięki temu sprzętowi nie musimy pamiętać o uchylaniu drzwi, by kocur mógł się załatwić. 
W ofercie naszego sklepu znajdują się drzwiczki dla kota 2-Way  marki Trixie. Te pierwsze, o wymiarach 20x22 cm, posiadają dwie funkcje: mogą być całkowicie otwarte albo zupełnie zamknięte. Nie są one trudne do zamontowania. Zostały wyposażone w przezroczystą klapkę, która działa na zasadzie wahadła. Uszczelka obwodowa oraz magnetyczny zatrzask, w jakie zostały wyposażone drzwiczki, zabezpieczają je przed przypadkowym otwarciem.

Nadajniki lokalizacyjne dla kota

Niezależnie od wcześniej zaprezentowanych sprzętów zabezpieczających naszego czworonoga przed wyjściem z domu, zwierzę może nas przechytrzyć i wykorzystać chwilę naszej nieuwagi, by samodzielnie zwiedzać okolicę. Dlatego warto dodatkowo zakładać lokalizator dla kota z nadajnikiem GPS. Polecamy wyrób marki NotiOne, który jest bardzo dobrym sprzętem pomagającym odnaleźć zagubionego pupila, a przy okazji prezentuje się bardzo elegancko. Urządzenie w połączeniu z aplikacją NotiOne, znajdującą się w telefonie, działa bezprzewodowo. Na smartfon lub inny rodzaj telefonu komórkowego zostaje wysłany sygnał, który informuje gdzie aktualnie znajduje się kot. Na mapie urządzenia pojawia się znacznik, świadczący o lokalizacji pupila. Sprzęt ma ograniczenie odległościowe, działa bowiem do 90 m. Identyfikator dla kota jest odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak np. deszcz, a także na kurz i piasek. Można go też wykorzystać do odnalezienia cennych przedmiotów, np. kluczy, a nawet roweru.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022

Polecane

pixel