Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Akwarium morskie- akwarium morskie zestaw, koszt

Akwarium morskie – wyższy stopień wtajemniczenia

Łóżko z widokiem na rafę koralową? Z każdym rokiem staje się to coraz łatwiejsze. Wystarczy mieć pieniądze (duże ale nie bardzo duże), zapał i chęć. Akwarystyka morska wychodzi z niszy, z wolna zajmując pełnoprawne miejsce u boku tej „zwykłej”, słodkowodnej. 

Czytaj: Pokarm dla rybek - mrożony czy żywy? 

Domowa hodowla ryb morskich, a także koralowców, skorupiaków, ślimaków i innych stworzeń bytujących na co dzień w wodach słonych, dostarcza wyjątkowych doznań (zwłaszcza estetycznych), aczkolwiek pozostaje zadaniem bardzo wymagającym. Decydując się na założenie i prowadzenie akwarium morskiego, przechodzimy na wyższy stopień wtajemniczenia. Akwarystyka morska to wyższe wymagania dotyczące warunków, wyższy poziom wiedzy niezbędnej do utrzymania zbiornika, wyższe koszty, mniejsza dostępność wiedzy fachowej i popularnonaukowej, mniejsza dostępność akcesoriów oraz samych ryb do akwarium morskiego. 

Zobacz: Akcesoria akwarystyczne

Akwarium morskie a słodkowodne

Prowadząc morskie akwarium będziemy musieli spełnić szereg wymogów dotyczących warunków, w jakich mają bytować organizmy żywe. Pamiętajmy, że wiele okazów trafiających do domowych akwariów morskich pochodzi z odłowów w naturalnym środowisku. Oznacza to, że:

  • akwarium morskie powinno być większe, niż słodkowodne (minimum 100 litrów, przynajmniej 40 cm. wysokości),
  • akwarium morskie musi być wypełnione wodą słoną (można ją przygotować samodzielnie, lub kupić gotową). Jej temperatura powinna być nieco wyższa i wynosić około 25 stopni,
  • oświetlenie akwarium morskiego powinno być większe, niż w przypadku słodkowodnego,
  • akwarium morskie musi być wyposażone w pompy zapewniające cyrkulację powietrza oraz urządzenie do filtrowania,
  • akwarium morskie zakłada się kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. To czas niezbędny na wytworzenie specyficznego środowiska, w którym będą bytować ryby i inne organizmy żywe. 

Zobacz: Filtry i pompy do akwarium

Akwarium morskie – zestaw

Zanim zabierzemy się za budowę akwarium morskiego własnymi rękoma, pomyślmy o kupnie gotowego zestawu. Zwłaszcza, jeśli brak nam doświadczenia. Co zawiera tego typu akwarium morskie? Zestaw to akwarium główne plus system filtracyjny (tzw. sump) umieszczony w dodatkowym akwarium technicznym ulokowanym pod spodem. Zestaw dodatkowo wyposażony jest zazwyczaj w system zapewniający cyrkulację powietrza, a także oświetlenie i elektrykę. Niekiedy częścią zestawu jest też szafka do posadowienia całości i ukrycia sumpu. 

Przeczytaj: Zakładanie akwarium 

Akwaria morskie w zestawach przeważnie wykonane są bardzo estetycznie, a w przypadku topowych modeli zyskujemy dużą pewność, iż zostały skonstruowane z dbałością o detale, które przełożą się na bytowanie naszych okazów w warunkach zbliżonych do naturalnych. 

Zobacz też: Środki do uzdatniania wody w akwarium

Akwarium morskie - koszt

Niestety, za wygodę i jakość trzeba słono (nomen omen) zapłacić. Najmniejsze zestawy zawierające akwarium morskie wraz z wyposażeniem kosztują około 2-2,5 tysiąca złotych, największe i najbardziej zaawansowane technologicznie – nawet 6-7 tysięcy złotych lub więcej. 

Nawet jeżeli doświadczenie pozwoliłoby nam na skonstruowanie akwarium morskiego we własnym zakresie, również należy liczyć się z kosztem na poziomie kilku tysięcy złotych. Dokładne porównanie cen nie jest jednak w tym miejscu możliwe – ostateczny koszt zależy od ilości i klasy zastosowanych komponentów.

Jeśli można natomiast poczynić jakieś porównania, to warto zestawić koszt kupna lub urządzenia akwarium morskiego ze słodkowodnym. O ile w pierwszym przypadku jest to kilka tysięcy złotych, o tyle w drugim zaledwie kilkaset (ok. 200 – 700 zł). 

Zobacz: Podstawki i szafki pod akwarium

Jak założyć akwarium morskie?

Gdy akwarium morskie stoi już na swoim miejscu, a wszystkie jego elementy są podłączone, przychodzi pora na ożywienie akwenu. Z góry należy uprzedzić – może to potrwać kilka tygodni a nawet miesięcy. 

Na początek akwarium morskie wypełniamy słoną wodą. Gotową ciecz można kupić w sklepach, lub też przygotować samodzielnie. Wedle różnych zaleceń, poziom zasolenia powinien wynosić od 1,023 do 1,026 s/g. Za pomocą grzałki regulujemy temperaturę wody do poziomu 25 stopni Celsjusza. W trakcie zakładania akwarium morskiego będziemy też musieli monitorować poziom dwutlenku azotu (NO2), azotanów (NO3) oraz fosforanów (PO4). 

Na dnie akwarium morskiego powinniśmy umieścić skałę – najlepiej tzw. żywą. Skała żywa, to nic innego jak fragment rafy koralowej.  Żywa skała w akwarystyce morskiej od 40 lat stosowana jest jako naturalny filtr biologiczny. Żywą skałę zamieszkują bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne, które rozkładają materie organiczną, a także przeróżne robaki i maleńkie ślimaki. Wszystkie one odpowiadają za wytworzenie specyficznego morskiego środowiska, do którego z czasem będzie można wprowadzić pierwsze ryby. 

fot. 123RF