Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Zwierzęta domowe a wakacje

Co może stresować zwierzęta domowe?

Zwierzęta są przy nas w słotne jesienne wieczory i gdy stroimy choinkę, razem z nami wyczekują ciepłych wiosennych promieni słońca. Jednak dla części z domowych czworonogów, a zwłaszcza kotów, wakacje nie są wyśnioną porą w życiu. Przywykłe do codziennej rutyny i utartych, wypracowanych schematów zwierzęta muszą zmierzyć się z wakacyjnymi wyzwaniami. W zależności o tego, czy na wakacje pojadą wraz z opiekunami, czy zostaną same w domu (u kotów taka opcja nie wydaje się najgorszym rozwiązaniem), czy spędzą kilka tygodni w domu rodziny albo w hotelu dla zwierząt, mogą spotkać się z różnymi wyzwaniami. A to dokuczać im będą trudy podróży w rozgrzanym samochodzie, niepokoić się będą długim odosobnieniem zamknięte w transporterze umieszczonym w luku bagażowym podczas lotu albo oddane pod opiekę w domu rodziny lub znajomych będą zmuszone zawalczyć o pozycję w hierarchii z miejscowymi czworonogami bądź też zabiegać o względy nowych opiekunów. Z kolei podczas pobytu w hotelu dla psów i kotów, choćby najlepszym, liczna grupa współtowarzyszy niedoli z nadzieją wyczekująca tylko jednego, czyli szybkiego powrotu właścicieli, nie nastraja optymistycznie i może być powodem utrzymującego się niepokoju, stresu i tęsknoty za tym, co było znane i kochane.
Nawet jeśli nie planujemy żadnych wakacyjnych podróży w tym sezonie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odwiedzi nas ciocia albo kuzynka z drugiego końca Polski z trójką małych dzieci, z których każde chciałoby wygłaskać i poprzytulać pieska albo kotka. Wakacje obfitują w różnego rodzaju wydarzenia, bez względu na to, czy będą to dalekie podróże, czy jedynie weekendowe wypady, narażamy naszych czworonożnych przyjaciół na kontakt z tym, co nowe i nieznane, zmuszając ich jednocześnie do porzucenia znanej, bezpiecznej rzeczywistości, w której czują się pewnie.

Jak mogą reagować nasi czworonożni przyjaciele w stresujących okolicznościach?

O ile część psów to doskonali towarzysze podróży, którzy podobnie jak my potrafią cieszyć się wakacyjną przygodą, to jednak ta druga część szczekających przyjaciół, gdyby tylko umiała mówić, byłaby zdania, że „wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej”. Zwolennicy podróży wśród kociego rodu to prawdziwe wyjątki. Podróżny stres może ograniczyć się jedynie do zmiany nastroju, posmutnienia, zmniejszonego apetytu, unikania gwaru i zatłoczonych miejsc, ale może też przybrać bardziej kłopotliwe i niebezpieczne formy. Przestraszone psy i koty nowymi dźwiękami, zapachami, zuchwałością innych czworonogów lub czymkolwiek innym co nowe i nieznane mogą drapać, gryźć, próbować uciec lub atakować, szczekać, miauczeć, wiele z tych zachowań może stanowić zagrożenie dla naszych czworonogów, są też nie do zaakceptowania w środkach transportu publicznego, czy w miejscach, gdzie gromadzi się większa ilość osób na dworcach, plenerowych koncertach lub innych wydarzeniach, w parkach, na skwerach i jarmarkach.

Czy możemy pomóc zestresowanym czworonogom?

Produkty serii Calming wspierają naszych podopiecznych podczas wakacyjnych doświadczeń. Ziołowe, roślinne ekstrakty modyfikują próg wrażliwości na bodźce stresowe, wpływają kojąco, dodają otuchy i pewności siebie, sprawiają, że w nowym, nieznanym otoczeniu łatwiej jest im poczuć się jak w domu. Przed podrożą i wakacyjnym sezonem zapewnij swoim pupilom możliwość radowania się wakacjami. Gdy potrzebujecie krótszego działania albo planujecie kilka wakacyjnych wypadów, doskonale sprawdzą się w tym wypadku krople relaksujące NoStress Spot-On dla kota lub krople uspokajające dla psa. Zakropione z tyłu głowy zapewniają emisję odpowiedniej ilości roślinnych ekstraktów, która dociera do organizmu psa i kota wraz z wdychanym powietrzem. Gdy chcemy rozciągnąć aktywność substancji na dłużej, wykorzystajmy obroże Calming Collars dostępne w wersji dla psaobroże uspokajające dla kota. Stabilna, jednostajna emisja ekstraktów z kozłka i lawendy pomoże stawić czoła wakacyjnym wyzwaniom i zapanować nad nerwami w stresujących okolicznościach.

Sprawdź obroże uspokajające Calming dla psa!

Gdy spodziewamy się szczególnie dużego nasilenia bodźców, które dla naszych podopiecznych mogłyby oddziaływać niekorzystnie, podajmy tabletki NoStress. Zawarte w nich ekstrakty z roślin słynących w zielarstwie ze swych kojących właściwości, czyli melisy, rozmarynu, lipy i chmielu pomogą skutecznie zapanować nad skołatanymi nerwami, abyście wspólnie mogli cieszyć się wakacyjną przygodą.
Dodatkowym wsparciem dla kotów, szczególnie wrażliwych na stresogenne bodźce są przysmaki Calming Cat Treats. To smakołyki w formie chrupiących poduszeczek wypełnione nadzieniem z ziołowymi dodatkami. Koty chętnie raczą się nimi, dzięki czemu unikamy kolejnego stresu, jakim może być doustne aplikowanie preparatów u kotów. Każdy, kto tego doświadczył, z pewnością wie, iż nie jest to łatwa sztuka. Ofertę serii Beaphar Calming zamyka Calming Home Spray Cat. To spray do środowiska, który pozwoli kotom bezpieczniej poczuć się w nowej lokalizacji. Bez względu czy będzie to domek letniskowy, klatka transportowa, czy przedział w kocim hotelu rozpylony spray sprawi, że rozłąka, nieznane zapachy, hałasy lub obecność w pobliżu innych zwierząt nie spowodują żadnych niekontrolowanych i niebezpiecznych reakcji.
Warto przed wakacyjnym sezonem, planując wszelkie wyjazdowe aktywności, pomyśleć także o psach i kotach, które są wsparciem dla nas każdego dnia, ale wakacje, urlopy, podróże i spotkania w większym gronie wciąż stanowią dla nich wyzwanie i wymagają stawienia czoła często przerastającej je rzeczywistości.

O autorze

Lek. wet. Grzegorz Grotkowski – ukończył studia na kierunku weterynaryjnym w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. W roku 2004 na SGGW w Warszawie uzyskał tytuł specjalisty chorób psów i kotów. Do 2006 roku prowadził gabinet weterynaryjny zdobywając doświadczenie i praktykę kliniczną. Od 5 lat pełni funkcję kierownika farmaceutycznej hurtowni produktów leczniczych weterynaryjnych Beaphar w Redzie. Nieustannie odchudza domowego, prawie rasowego kota, który nie może oprzeć się rarytasom dostarczanym przez małżonkę.

fot. pixabay.com