Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Węże dla początkujących

2021-08-12
Węże dla początkujących

Wąż to coraz popularniejszy pupil zamieszkujący domowe terraria. Jeśli interesuje cię obserwacja życia dzikiego, drapieżnego zwierzęcia, wybierz dla siebie odpowiedni gatunek gada. Podpowiadamy jaki wąż jest najlepszy na początek, w jaki sposób należy o niego dbać, czym karmić, itp.

Węże domowe – co trzeba o nich wiedzieć?

Węże domowe coraz częściej stają się ulubionymi pupilami, zwłaszcza młodych osób, ceniących sobie możliwość podglądania dzikiego zwierzęcia. Jeśli wolisz obserwowanie tego w jaki sposób żyje drapieżne stworzenie od głaskania milutkiego futerka należącego do kota, psa, czy królika, wąż będzie dla ciebie dobrym wyborem.
Z takim udomowionym wężem nie trzeba wychodzić na spacer, dawać mu obowiązkową porcję atencji każdego dnia, ani karmić co kilka godzin. Opieka nad tym zwierzęciem polega przede wszystkim na stworzeniu mu warunków życia jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. Oznacza to zatem dysponowanie odpowiednią ilością przestrzeni, w której stanie terrarium, właściwe jego wyposażenie oraz podawanie jedzenia w postaci małych gryzoni, ptaków, żab, jaszczurek, itp. Trzeba sobie zdawać sprawę, że te małe zwierzątka co kilka-kilkanaście dni będą zjadane przez naszego „milusińskiego”.
Węże w domach to gady, które z reguły należą do małych lub średnich wielkościowo gatunków. Stawia się przede wszystkim na łagodne osobniki, które łatwo się adaptują. Nie brakuje też miłośników dużych, nadrzewnych i niebezpiecznych gatunków – jednak na te trzeba posiadać odpowiednie pozwolenia.

Jak zacząć przygodę z wężem domowym?

Jaki wąż na początek będzie najlepszy? Jeżeli dopiero rozpoczynamy przygodę z tym gadem, warto zwrócić się w kierunku niewielkich rozmiarowo gatunków, których hodowla nie wymaga stosownych zezwoleń. Jednym z najbardziej popularnych gatunków zamieszkujących ludzkie domy jest wąż zbożowy. Osiąga on długość od ok 75 cm do 130 cm, a wagę od 0,5 do ok 1 kg. Może być rozmaicie ubarwiony: od koloru pomarańczowo-brązowego po podgatunki z nadrukowanymi plamami w odcieniach czerwieni, czy brązu. Jego ciało wyróżnia się muskularnością. Jeżeli stworzymy mu dobre warunki do życia, spędzi z nami nawet 20 lat.

Wąż zbożowy w domu wymaga zorganizowania mu odpowiedniego miejsca, w którym będzie mógł mieszkać, chować się, odpoczywać oraz stołować się. Jego klatka powinna być zatem sporych rozmiarów oraz posiadać właściwe wyposażenie, takie jak kryjówki, duża miska na wodę (szczególnie w przypadku węży wodno-lądowych), grzałki, oświetlenie, itp. 

Gdzie kupić węża domowego? Najlepiej udać się do stacjonarnego sklepu zoologicznego, by uniknąć przewozu zwierzęcia. W przypadku kupna pupila od indywidualnego hodowcy, należy zapewnić wężowi godziwe warunki transportu, tak by gad jak najmniej się stresował.

Cena węża zbożowego waha się od ok 70 do 250 zł.

W czym mieszkają węże domowe?

Gdzie trzymać węża w swoim mieszkaniu? Najlepsze lokum dla węża to terrarium dopasowane rozmiarowo do gatunku, jaki nabyliśmy. Powinno się to przeliczać w ten sposób: długość mieszkanka dla węża powinna osiągać 2/3 długości dorosłego osobnika, szerokość terrarium – co najmniej 1/3 rozmiaru gada oraz wysokość lokum to chociaż 40 cm. Chodzi o to aby wąż w domu czuł się jak najbardziej komfortowo i miał odpowiednio dużo miejsca na harce, polowanie, ale też wypoczynek.

W sklepie Max&Mrau dysponujemy kilkoma pomieszczeniami dla gadów. Jedno z nich to szklane terrarium Exo Terra o wymiarach 60x45x30 cm. Pojemnik został wyposażony w dekoracyjne, naturalne tło skalne, drzwi otwierane z przodu, zdejmowaną pokrywę wierzchnią (wykonaną z solidnej, drobnej siatki ze stali nierdzewnej), unikalną wentylację na frontowej szybie, zamek zapobiegający wydostaniu się zwierzęcia, pełnoekranową wentylację na metalowej płycie wierzchniej oraz podnoszone dno do łatwiejszego montowania podgrzewacza podłoża.

Produkty dla węży

Oprócz terrarium dla węża, musimy zapewnić naszemu gadowi jego wyposażenie. Wąż uwielbia się chować, dlatego powinniśmy postawić mu 1, a najlepiej 2-3 kryjówki, gdzie w spokoju będzie mógł odpoczywać. 
Ponadto trzeba zagwarantować gadowi właściwą temperaturę otoczenia oraz wilgotność powietrza. Możemy to uzyskać dzięki m.in. grzałkom, podgrzewaczom, czy właściwemu oświetleniu. W naszym sklepie można wybrać m.in. takie akcesoria dla węży jak punktowa lampa grzewcza marki Trixie, żarówka Reptive Vision marki Exo Terra, czy zraszacz „Repti Rain” marki Trixie. 
Inne niezbędne produkty dla węży to np. podłoże w postaci specjalnej wyściółki. Możemy tutaj użyć mchu – torfowca Sphagnum firmy Trixie albo naturalnego podłoża do terrarium „Natural bamboo” od Exo Terra. Wąż zadowoli się także odpylonymi trocinami, korą lub włóknem kokosowym.
Poza tym do terrarium warto wstawić korzenie, konary, gałęzie, liany, kawałki kory, groty skalne, itp. elementy, dzięki którym nasz pupil poczuje się jak w środowisku naturalnym. Można też udekorować lokum węża roślinkami, np. wiszącym pnączem z jedwabiu marki Trixie.

Co jedzą węże?

Co je wąż domowy? Niestety to, co wąż na wolności. Zatem najlepszym kąskiem są dla niego żywe, drobne stworzenia, jak myszy, chomiki, mniejsze ptaki oraz pisklęta, mniejsze szczury, jaszczurki, żaby, jaja, ryby, owady. Co ile je wąż? Na szczęście nie trzeba karmić go często, bo wystarczy podać mu pokarm co 2-3 tygodnie. Młode osobniki wymagają częstszego żywienia – średnio dwa razy w tygodniu.
Wiele gadzich gatunków ceni sobie możliwość schłodzenia się w wodzie, dlatego powinniśmy zadbać o sporą miskę z wodą, z której wąż będzie mógł pić oraz/lub się w niej kąpać. Wodę możemy nalewać z kranu, można też kupować butelkową wodę niegazowaną. Wodę trzeba codziennie wymieniać na świeżą. Pojemnikiem, który może nam do tego służyć, jest przykładowo miska Exo Terra, zapewniająca stabilność oraz łatwość czyszczenia i dezynfekcji. Świetnie nadaje się także jako dekoracja do wężowego lokalu.
Zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com
Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane

pixel