Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Trzecia powieka (migotka) u kota. Co warto o niej wiedzieć?

Czym jest trzecia powieka u kota?

Trzecia powieka u kota (migotka) to półksiężycowata ruchoma struktura pojawiająca się na kocim oku składająca się przede wszystkim z gruczołów oraz grudek chłonnych. Co do zasady jest ona niemalże niewidoczna. Błona migotkowa umiejscowiona jest w wewnętrznych kącikach oczu Twojego pupila – a dokładniej – między rogówką a dolną powieką. U kotów niektórych ras, zwłaszcza tych o krótszych pyszczkach, trzecia powieka bywa bardziej widoczna i jest to naturalne zjawisko. U części zwierzaków pojawia się podczas zasypiania lub mrużenia oczu. Co istotne, pełni ona wiele funkcji istotnych dla kociego wzroku.

Zadaniem migotki u kota jest ochrona rogówki i przekazywanie jej substancji niezbędnych do jej prawidłowego funkcjonowania. Trzecia powieka u kota odpowiada też za wypłukiwanie bakterii czy ciał obcych z oczu zwierzaka. Migotkę można również porównać do tarczy, która chroni koci wzrok w przypadku urazu.

Warto jednak mieć na uwadze, że choć trzecia powieka sama w sobie jest potrzebna, to jej nadmierne wysuwanie się czy wręcz wypadanie może być objawem wielu chorób – a nawet ich przyczyną. Jeżeli więc zauważysz, że u Twojego kota pojawiła się charakterystyczna błona na oku, a wcześniej jej nie widziałeś, to koniecznie zaobserwuj jego zachowanie oraz rozwój sytuacji. Jeśli nagłe wysuwanie migotki się powtarza, umów się na wizytę u lekarza weterynarii.

Widoczna migotka u kota – jakie są jej przyczyny?

Choć sama migotka jest normalnym zjawiskiem, to wypadanie trzeciej powieki u kota lub nagłe pojawienie się błony (szczególnie w zestawieniu ze stanem zapalnym) mogą być sygnałem ostrzegawczym, że z pupilem dzieje się coś niedobrego. Głównymi chorobowymi przyczynami widocznej trzeciej powieki są problemy stomatologiczne, takie jak kamień nazębny czy zapalenie dziąseł. Wyraźnie widoczna migotka może sugerować również zapalenie spojówek, koci katar czy zamiany rozrostowe.

W innym przypadku może chodzić o choroby oczu, odwodnienie, niedożywienie, brak niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów, które znajdziesz w wysokojakościowej karmie dla kotów. W poważniejszych przypadkach widoczna migotka może oznaczać nawet nowotwór, zaburzenia nerwowe czy obecność pasożytów. Warto więc regularnie odrobaczać swojego pupila i kontrolować stan jego zdrowia. Trzecia powieka a robaki to często powiązane ze sobą czynniki, które mogą powodować wyniszczenie organizmu kota oraz osłabienie jego układu odpornościowego.

Czy trzecia powieka u kota sama zniknie?

Jeśli zastanawiasz się, czy trzecia powieka u kota sama zniknie, to odpowiedź brzmi: tak, jest to możliwe. Nie oznacza to jednak, że nie należy jej widoczności skonsultować z weterynarzem. Migotka może zniknąć samoistnie w przypadku lżejszych dolegliwościach takich jak osłabienie, lekkie problemy pasożytnicze, stany zapalne i alergie. Często jednak wymagane są do tego odpowiednie preparaty, które przyspieszą proces powrotu do zdrowia. Trzecia powieka u kota może też znikać sama z siebie, kiedy jej wysuwanie się jest delikatne i naturalne u Twojego zwierzaka, a zdarza się np. kiedy jest zmęczony.

Trzecia powieka u kota – leczenie

Gdy trzecia powieka u kota jest wysunięcia przez dłuższy czas lub zaczęła pojawiać się nagle albo wypadła na skutek urazu, niezbędne będzie odpowiednie leczenie. Kiedy oczy Twojego zwierzaka wyglądają inaczej niż zwykle, nie lekceważ tego i od razu udaj się na konsultację weterynaryjną. Warto przecierać kociakowi oczy odpowiednim preparatem i mieć w domowej apteczne sztuczne łzy (odpowiednie dla kota). Zmiany związane z trzecią powieką nie zawsze są jednak powiązane z narządem wzroku i często, by wyleczyć widoczną migotkę, trzeba zastosować preparaty działające na inne schorzenia. Należy więc wykonać odpowiednie badania, które wykluczą nowotwory, urazy mechaniczne czy obecność pasożytów.

Jeżeli więc zauważysz, że oczy kota łzawią, sierść w okolicy oka jest posklejana, a migotka widocznie wysunięta, zaczerwieniona lub powiększona – nie lekceważ sytuacji. Szybka interwencja może pomóc w całkowitym wyleczeniu pupila, natomiast zwlekanie może prowadzić do poważnych i nieraz nieodwracalnych konsekwencji.

Chcąc zadbać o zdrowie swojego kota, pamiętaj o podawaniu mu odpowiedniej karmy, którą znajdziesz w Max and Mrau oraz o obserwowaniu jego codziennych zachowań!