Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Terrarium dla kameleona - jak zrobić? Wyposażenie

Terrarium dla kameleona

Terrarium dla kameleona musi maksymalnie wiernie oddawać naturalne warunki, w jakich bytuje to zwierzę. Zatem wielkość, kształt i wyposażenie terrarium dla kameleona zależeć będzie w dużej mierze od konkretnego gatunku, z którym mamy do czynienia. Jeszcze istotniejsze będą warunki klimatyczne, zupełnie różne w przypadku różnych kameleonów. My przyjrzymy się bliżej dwóm przykładom – niezwykle popularnego kameleona jemeńskiego oraz oryginalnego kameleona lamparciego.

Pamiętajmy, że terrarium dla kameleona jest nieodzownym warunkiem hodowli tego zwierzęcia. Zapewnienie warunków zbliżonych do naturalnych jest kwestią nie tylko dobrostanu zwierzęcia, ale i jego zdrowia oraz życia.

Czytaj: Wyposażenie terrarium

Kameleon jemeński – terrarium

Kameleon jemeński pochodzi z Półwyspu Arabskiego, na co dzień zamieszkuje wyżynne, gorące, suche i niezbyt przyjazne tereny Arabii Saudyjskiej i Jemenu. To jeden z największych kameleonów na świecie – dorosłe osobniki dochodzą do 60 cm. Terrarium dla kameleona jemeńskiego nie może w związku z powyższym być małe. Jego wymiary powinny wynosić minimum 60x60x100 cm, ale jeszcze lepiej, gdyby długość udało się zwiększyć do ok. 90-100 centymetrów, a wysokość do 120 a nawet 150 cm.

Bardzo ważne: terrarium dla kameleona jemeńskiego musi zapewniać dużą cyrkulację powietrza. Z tego powodu przynajmniej dwie przeciwległe ściany powinny być wykonane nie tradycyjnie ze szkła lecz wytrzymałej, metalowej siatki. Nie martwmy się o wilgotność – w terrarium dla kameleona jemeńskiego nie musi ona być duża (o czym więcej za chwilę).

Podłoże do terrarium dla kameleona jemeńskiego wykonujemy z:

  • drewienka bukowego,
  • chipsów kokosowych,
  • torfu kokosowego.

Idealnie byłoby użyć naturalnego piasku, jednak w praktyce jego drobne ziarenka mogą być połykane, prowadząc do czopowania zwierzęcia – to dość typowy problem, jeśli chodzi o hodowlę w terrariach.

Jak zrobić terrarium dla kameleona

Przyjrzyjmy się teraz wyposażeniu terrarium dla kameleona jemeńskiego, które musi odpowiadać specyficznym właściwościom tego gatunku.

To nie przypadek, że terrarium dla kameleona jemeńskiego powinno być rozrośnięte w górę. Zwierzę to bytuje głównie na konarach drzew, skryte wśród listowia. Oznacza to ni mniej nie więcej, że dla zaspokojenia potrzeb kameleona, musimy do terrarium wstawić małe drzewko. Może to być krzew, może być konar z gałęziami, mogą być same gałęzie. Ważne, by zwierzę mogło się po nich wspiąć i zasiąść wygodnie na pewnej wysokości nad ziemią.

W terrarium dla kameleona jemeńskiego powinny się też znaleźć inne dekoracje roślinne. Pamiętajmy jednak, że zwierzę to lubi obgryzać liście, dlatego należy się liczyć z tym, że naturalna dekoracja szybko straci swój urok, a po pewnym czasie w ogóle zniknie. Dlatego lepszym rozwiązaniem może się okazać roślinność sztuczna.

Istotnym elementem wyposażenia terrarium dla kameleona jemeńskiego jest też wodospad – to właśnie z tego urządzenia zwierzę to najchętniej pije wodę.

Czytaj: Najczęstsze choroby odzwierzęce

Terrarium dla kameleona jemeńskiego

Gdy terrarium dla kameleona jemeńskiego jest już gotowe, przed wprowadzeniem doń zwierzęcia, należy jeszcze tylko zadbać o odpowiedni klimat. Ważnym aspektem jest właściwe oświetlenie terrarium. Wymagana temperatura w dzień to 27-28 stopni Celsjusza i około 35 pod lampą grzewczą. W nocy wystarczy typowa temperatura pokojowa: 20-24 stopnie, o tej porze więc można zrezygnować z grzania. Wilgotność w terrarium dla kameleona jemeńskiego powinna wynosić około 50-60 procent. Potrzebne naświetlenie – 10-12 godzin.

Jak osiągnąć takie warunki? Do ogrzewania wykorzystujemy jedynie lampy grzewcze. Mata lub kable rozkładane pod podłożem nie spełnią swojej roli, jako że kameleon bytuje głównie na gałęziach – nie potrzebujemy więc uzyskiwać efektu rozgrzanej ziemi. Do utrzymania wilgotności używamy natomiast miski z wodą.

Co ważne – zamontować musimy w terrarium dla kameleona jemeńskiego także lampę emitującą promienie UVB – dzięki nim dochodzi do syntezy witaminy D3 w skórze zwierzęcia.

Kameleon lamparci – terrarium

Innym przepięknym kameleonem, którego możemy hodować w domu, jest kameleon lamparci. Jest to zwierzę wywodzące się z Madagaskaru, żyjące na co dzień w gorącym, zróżnicowanym klimacie. Również jest to kameleon duży, osiągający 50-55 centymetrów.

Wiele zasad, jeśli chodzi o budowę dla terrarium dla kameleona lamparciego przypominać będzie te, które opisaliśmy powyżej, odnośnie jego jemeńskiego kuzyna. Podobne są wymiary (przynajmniej 60x60x100 cm) i wyposażenie: drzewko do wspinania, zieleń (może być sztuczna) wodospad (lub inna konstrukcja zapewniająca ruch wody). Ale uwaga – choć kameleon lamparci preferuje bardzo wysokie temperatury (zalecane 26-31 stopni w dzień i nawet około 40 pod lampą grzewczą), to jednocześnie jego tolerancja dla innych temperatur jest duża. Dlatego mieszkając w domu z ogrodem, można spróbować w miesiącach letnich urządzić terrarium dla kameleona lamparciego na dworze. Pamiętajmy jedynie o ogrodzeniu wybiegu solidną siatką.

Terrarium dla kameleona – cena

Oczywiście terrarium dla kameleona nie musimy budować samodzielnie. Równie dobrze można kupić gotowe w sklepie zoologicznym. Można też nabyć kameleona w zestawie z terrarium. Ile kosztuje terrarium dla kameleona? Cena jest uzależniona od jego wielkości, użytych materiałów, jakości wykonania. Generalnie jednak liczyć się musimy z wydatkiem rzędu 400-700 złotych.

Sprawdź: Gekon lamparci - hodowla, odmiany, długość życia

Fot. 123RF