Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Terrarium dla gekona - jakie wybrać? Jak zrobić?

2018-02-26
Terrarium dla gekona - jakie wybrać? Jak zrobić?

Terrarium dla gekona

Terrarium dla gekona odzwierciedlać musi w skali mikro warunki, w jakich bytuje na wolności ta piękna jaszczurka. Wiele w tej kwestii zależy od gatunku i odmiany gekona, z którym mamy do czynienia. Postaramy się w kilku zdaniach przybliżyć, jak powinno wyglądać terrarium dla gekona kilku gatunków tego zwierzęcia najpopularniejszych wśród hodowców. Obiektami naszego zainteresowania będą:

  • gekon lamparci,
  • gekon orzęsiony,
  • gekon płaczący.

Sprawdź: Gekon lamparci - hodowla, odmiany, długość życia

Gekon lamparci – terrarium: wymiary

Gekon lamparci jest przepiękną jaszczurką, wywodzącą się z Azji Środkowej, zamieszkującą suche trawiaste tereny w Iraku, Iranie, Afganistanie, Pakistanie czy Indiach. Charakteryzuje się umaszczeniem przypominającym skórę lamparta, a także ruchomymi powiekami, dzięki którym może spać z zamkniętymi oczami. Zwierzę to osiąga długość około 25-30 centymetrów, z czego jednak połowę stanowi masywny ogon – szczególny narząd służący do przechowywania tłuszczu, pozwalający zwierzęciu nawet na wielomiesięczną głodówkę. Terrarium dla gekona lamparciego nie musi być szczególnie duże. Dla pojedynczego osobnika wystarczy, jeśli ma wymiary kostki 40x40x40 cm. Chcąc hodować dwa okazy w jednym terrarium, należy jego długość powiększyć o 20 cm. Pamiętajmy, że gekony są z natury towarzyskie, warto więc je chować w parach, a nawet większych stadkach. Należy jednak unikać lokowania w jednym terrarium dwóch samców – może między nimi dojść do ostrego konfliktu o dominację.

W terrarium dla gekona lamparciego warto rozmieścić elementy pozwalające zakosztować zwierzęciu przyjemności, z których korzystałby w naturalnym środowisku. Chodzi w szczególności o fragmenty skał (dużych kamieni), po których gekon mógłby się wspinać, a także – pod którymi mógłby się ukryć.

Sprawdź: Wyposażenie terrarium

Terrarium dla gekona lamparciego – klimat

W terrarium dla gekona lamparciego musimy odtworzyć warunki klimatyczne Afganistanu i innych państw tamtego rejonu świata. Ma więc być ciepło w dzień, rześko w nocy. I sucho. W ciągu dnia temperatura w terrarium dla gekona lamparciego powinna dochodzić do 30 stopni, w nocy zaś musimy ją obniżać do 18. Nie są to temperatury pokojowe, dlatego dla odpowiedniego rozwoju gekona, wymagane jest, aby żył w terrarium.

Terrarium dla gekona lamparciego naświetlamy przez około 12 godzin, aczkolwiek musimy pamiętać, że porą aktywności jaszczurki jest głównie wieczór, kiedy jest już ciemno. Nie musimy w terrarium dla gekona lamparciego używać lamp UVB, służących do pobudzania syntezy witaminy D3.

Zobacz: Oświetlenie do terrarium

Gekon orzęsiony – terrarium

Gekon orzęsiony to jaszczurka występująca jedynie w Nowej Kaledonii, francuskim terytorium zamorskim na Oceanie Spokojnym, 1500 kilometrów na wschód od Australii. Jeszcze 25 lat temu gatunek ten był uważany za wymarły, dziś rozwija się dynamicznie w hodowli na całym świecie. Swoją nazwę gekon orzęsiony zawdzięcza budowie ciała. Nie chodzi w tym przypadku bynajmniej o rzęsy skrywające oczy, lecz charakterystyczne wyrostki przypominające kształtem rzęsy właśnie, znajdujące się na całej długości ciała.

Planując zakup lub budowę terrarium dla gekona orzęsionego, musimy brać pod uwagę jego rozmiar. Jaszczurka ta osiąga 20-22 cm, z czego połowę stanowi ogon. W związku z tym terrarium dla gekona orzęsionego powinno mieć wymiary 40x40x60 cm. Jeśli zamierzamy trzymać więcej niż jeden okaz, należy oczywiście wielkość terrarium zwiększyć.

Dobrze jest terrarium dla gekona orzęsionego wyposażyć w rozmaite kryjówki (na przykład powyginane korzenie) i roślinność, sztuczną bądź prawdziwą.

Zobacz: Podłoże do terrarium

Terrarium dla gekona orzęsionego – klimat

Nowa Kaledonia warunkami klimatycznymi przypomina nieco Wyspy Kanaryjskie, uchodzące pod tym względem za jedno z najbardziej przyjaznych miejsc do życia na świecie. To znaczy przez cały rok jest ciepło, ale rzadko – gorąco. Idealna temperatura dla gekona orzęsionego to 21-24 stopnie. Jest to typowa temperatura pokojowa. W związku z tym w terrarium dla gekona orzęsionego na dobrą sprawę można zrezygnować z ogrzewania, tudzież stosować je tylko w wyjątkowych sytuacjach. Nie trzeba też terrarium specjalnie doświetlać, zwłaszcza latem – gekon orzęsiony jest zwierzęciem typowo nocnym. Pamiętajmy natomiast o zapewnieniu dużej wilgotności, na poziomie 70-80 procent.

Gekon płaczący – terrarium

Gekon płaczący jest jaszczurką zamieszkującą kilka kontynentów. Rdzennie pochodzi z obszarów Azji Południowo-Wschodniej, Australii i Oceanii, ale przeniesiony też został do środowiska naturalnego krajów środkowej i południowej Ameryki. Na tle większych kuzynów gekon płaczący wydaje się maleńki. Średnia długość jego ciała to 8-10 centymetrów. Dla pojedynczego okazu gekona płaczącego terrarium może być więc miniaturowe – wystarczy, że będzie to kostka o wymiarach 25x25x25, ewentualnie nieco wyższa. W przypadku pary zwiększmy każdy z wymiarów o około 10 cm. W terrarium dla gekona płaczącego powinny się znaleźć kryjówki – można je wykonać z kawałka korzenia albo odpowiednio uformowanego kamienia.

Zobacz również: Terrarium dla kameleona - jak zrobić? Wyposażenie

Terrarium dla gekona płaczącego – klimat

Na wolności gekon płaczący zamieszkuje lasy tropikalne. To samo przez się nasuwa skojarzenia z klimatem gorącym i wilgotnym. I takie też warunki powinniśmy stworzyć w terrarium dla gekona płaczącego. Zakres temperatur w dzień powinien wynosić 26-31 stopni, w nocy – około 22-24 stopni. Pamiętajmy o utrzymywaniu wysokiej wilgotności na poziomie 80-90 procent. W terrarium dla gekona płaczącego również nie są wymagane lampy UVB.

Zobacz też: Mata grzewcza do terrarium - jak zamontować

Fot. 123RF

Polecane

pixel