Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Terrarium dla agamy - brodatej, błotnej. Jak zrobić?

Terrarium dla agamy

Terrarium dla agamy powinno w maksymalny sposób oddawać warunki klimatyczne panujące w rejonie naturalnego bytowania tej jaszczurki, a także odpowiadać jej imponującym rozmiarom. Co musimy wiedzieć na pewno, przymierzając się do kupna lub budowy terrarium dla agamy? Skupmy się na dwóch niezwykle popularnych gatunkach agamy agamie brodatej i agamie błotnej.

Agama brodata

Agama brodata pochodzi z Australii, gdzie zamieszkuje suche, trawiaste stepy środkowej części kontynentu. Osiąga do 65 centymetrów długości, żyje przeciętnie 10-12 lat (w hodowli do 20). Na co dzień bytuje w niezwykle nasłonecznionym środowisku, w wysokich temperaturach i co najwyżej średniej wilgotności.

Czytaj więcej: Agama brodata - cena, hodowla, żywienie

Agama błotna

Agama błotna wywodzi się z Azji Środkowo-Wschodniej (główne obszary występowania to Chiny i Tajlandia). Zamieszkuje tropikalne lasy deszczowe, bytuje na gałęziach drzew porastających brzegi rzek. Średnio żyje 9-10 lat, w warunkach hodowlanych dożywa jednak niekiedy 20 lat. Agama błotna jest jaszczurką bardzo długą, może osiągać nawet 80-90 cm, aczkolwiek około dwóch trzecich z tego przypada na sam ogon.

Agama brodata terrarium – wymiary

Terrarium dla agamy brodatej rozmiarami wprost musi odpowiadać rozmiarom zwierzęcia. W przypadku hodowli pojedynczego okazu agamy brodatej, terrarium powinno mieć wymiary 120x80x80 (długość, głębokość, wysokość), gdy zaś trzymamy razem dwa osobniki, długość powinna wzrosnąć do przynajmniej 150 centymetrów.

Agama brodata terrarium – klimat

Klimat stepów środkowej Australii charakteryzuje się dużymi dobowymi amplitudami temperatur – w dzień jest bardzo ciepło, w nocy najwyżej umiarkowanie. Zalecana temperatura w terrarium dla agamy brodatej to 30-34 stopnie Celsjusza w ciągu dnia. Punktowo, pod źródłem światła, powinna być większa i wynosić 37-40 stopni. Pamiętajmy, że ciepła musi pochodzić z żarówki, tak zwanej lustrzanki. W nocy wystarczy, że zapewnimy agamie brodatej temperaturę pokojową, nie niższą jednak, niż 19 stopni. Jeżeli chodzi o wilgotność, powinna być utrzymywana na poziomie 50-60 procent.

Ważnym aspektem jest odpowiednie wyposażenie terrarium, aby stworzyć właściwe warunki do życia.

Jak zrobić terrarium dla agamy brodatej?

Jak zrobić terrarium dla agamy brodatej? Znów odwołać się musimy do warunków naturalnych i zwyczajów tej przepięknej jaszczurki. Aby najlepiej odwzorować przyrodę, jako podłoża można użyć piasku, który sypiemy na dno grubą warstwą. Ma jednak piasek tę wadę, że dostaje się do przewodu pokarmowego wraz z jedzeniem, powodując czopowanie zwierzęcia. Dlatego niektórzy polecają stosowanie do budowy podłoża typowych w terrarystyce materiałów, takich jak drewienko bukowe czy tzw. chipsy kokosowe.

Pamiętajmy o pozostałych elementach wyposażenia terrarium dla agamy brodatej, a więc wszelkiego rodzaju konarach, drewienkach, gałązkach. Istotna jest też „elektryka”. Tak jak powiedzieliśmy, do utrzymywania odpowiedniej temperatury służą lampy do terrarium. Lampy wykorzystujemy też do naświetlenia terrarium dla agamy brodatej – nadają się do tego celu świetlówki emitujące promienie UVB.

Agama błotna terrarium – wymiary

Agama błotna na wolności bytuje na gałęziach i takie też zwyczaje będzie kultywować w terrarium. Aby sprostać oczekiwaniom agamy błotnej, terrarium to musi więc być naprawdę dużych rozmiarów. Podobnie jak w przypadku agamy brodatej, terrarium powinno mieć 120 cm długości i 80 głębokości, ale zaleca się, aby było zdecydowanie wyższe: 120 a nawet 150 cm. Jeśli w terrarium trzymamy dwa lub trzy osobniki, długość powinna wzrosnąć odpowiednio do 170 i 200 centymetrów, a wysokość nie powinna być niższa niż półtora metra. Pamiętajmy jednak, że są to wymiary dla agamy dorosłej, młode należy trzymać w odpowiednio mniejszych terrariach.

Terrarium dla agamy błotnej – klimat

Wywodząca się z Azji Środkowo-Wschodniej agama błotnista lubi gdy jest ciepło i wilgotno. Nie dziwią zatem wymagania odnośnie warunków hodowli tego typu jaszczurek. Średnia temperatura w terrarium dla agawy błotnej powinna wynosić 27-30 stopni Celsjusza, a w miejscu padania światła, punktowo może osiągać 32-34 stopnie. Znacznie chłodniej powinno za to być w nocy – 17 do 24 stopni. Wilgotność w terrarium dla agawy błotnej musi być bardzo wysoka – około 80 procent w dzień i nawet 90 procent w nocy.

Zobacz: Podłoże do terrarium

Jak zrobić terrarium dla agamy błotnej?

Jak zrobić terrarium dla agamy błotnej? Jako podłoża użyć jest najlepiej włókna kokosowego. Nie poleca się piasku ani innych drobnych kruszców, które mogą zaczopować agamę. W związku ze specyfiką bytowania w naturze, w terrarium dla agawy błotnej powinny się znaleźć konary, pnie, gałęzie albo półki, na których zwierzę będzie mogło się wylegiwać, ważne jest też urozmaicenie krajobrazu sztuczną roślinnością. Niezwykle istotne jest również wyposażenie terrarium dla agawy błotnej w basen z wodą, który będzie imitować naturalny zbiornik. Jeśli chodzi o rozmiary basenu – powinien on wypełniać około 30 procent powierzchni terrarium.

Fot. 123RF