Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Szelki dla psa do samochodu - jakie pasy wybrać?

Szelki dla psa do samochodu – po co?

Szelki dla psa do samochodu (w zestawie ze smyczą) są urządzeniem spełniającym trzy podstawowe zadania. Po pierwsze, mają nie dopuścić pupila do osoby kierującej, tak aby go nie dekoncentrować, nie szturchać, nie ślinić, ani w żaden inny sposób nie zakłócać prowadzenia auta. Innymi słowy – szelki samochodowe dla psa mają zapobiegać ewentualnym tragediom na drodze, do których mogłoby dojść przy splocie nieszczęśliwych okoliczności z udziałem niesfornego zwierzęcia.

Po drugie, szelki do samochodu dla psa mają chronić zwierzę przed konsekwencjami wypadku albo gwałtownego hamowania, zapobiegając niekontrolowanemu przemieszczeniu się wewnątrz samochodu. Z tej funkcji wynika też trzecia – szelki samochodowe dla psa w razie wypadku chronią też kierowcę i pasażerów przed skutkami uderzenia przez niezabezpieczone zwierzę. W ostatnich miesiącach dużo uwagi poświęca się zapinaniu pasów bezpieczeństwa przez pasażerów podróżujących na tylnej kanapie.

Ponieważ w czasie wypadku na samochód działają potężne siły, każda nieprzypięta osoba (a także zwierzę) staje się de facto „pociskiem”, który jest w stanie śmiertelnie uszkodzić osoby podróżujące w pierwszym rzędzie foteli. Tak więc, chcąc zapewnić bezpieczeństwo w czasie podróży z pupilem, powinniśmy zainwestować w pasy samochodowe dla psa a także specjalną smycz, za pomocą których podepniemy zwierzę do punktu mocowania w aucie.  

Zobacz: Smycz automatyczna - dla psa, kota. Jaką wybrać?

Szelki samochodowe dla psa – budowa

Szelki samochodowe dla psa przypominają budową zwykłe, standardowe szelki służące do wyprowadzania pupila na spacer, aczkolwiek różnią się od nich wieloma istotnymi szczegółami, wpływającymi na zwiększenie bezpieczeństwa zwierzęcia w podróży. Przede wszystkim dobre szelki do samochodu dla psa nie powinny mieć plastikowych klamer i zapięć - wszystkie tego typu elementy muszą być wykonane z wytrzymałego metalu, zdolnego wytrzymać działanie dużych sił działających w sytuacji wypadku.

Nie lekceważmy tego zagadnienia, nie używajmy do transportu zwykłych szelek, zwłaszcza, jeśli nasz podopieczny legitymuje się dużymi gabarytami i masą. Swego czasu w mediach prezentowano wyliczenie, z którego wynika, że w momencie zderzenia auta jadącego z prędkością 70 km/h z nieruchomą przeszkodą, ciężar pasażera ważącego normalnie 80 kg, wskutek przyspieszenia wzrasta do 2 ton! Niech to wystarczy do uzmysłowienia, z jakimi zagrożeniami mamy do czynienia, jeśli samochodem przewozimy psa o masie 40-50 kg. Drugim elementem, który często odróżnia szelki samochodowe dla psa od zwykłych szelek, jest połać miękkiego, ale wytrzymałego materiału, chroniącego przed urazami klatkę piersiową i tchawicę. Niektóre szelki samochodowe dla psa pozwalają na upięcie zwierzęcia bezpośrednio do zapiętych pasów samochodowych. Inne wpina się do gniazda pasów za pomocą smyczy, czyli pasów samochodowych dla psa.  

Czytaj: Smycz dla psa - do biegania, automatyczna, długa

Pasy dla psa do samochodu – budowa

Pasy samochodowe dla psa to specjalne smycze, za pomocą których przytwierdzamy ubrane w szelki zwierzę do samochodu. Pasy dla psa do samochodu są wytrzymałą taśmą, zazwyczaj o szerokości ponad 2 centymetrów, zazwyczaj zakończoną metalowym zapięciem, wkładanym do gniazda pasów bezpieczeństwa zamontowanego na stałe w aucie. Niekiedy adapter mocuje się nie do gniazda, lecz do samych pasów bezpieczeństwa. Często producenci zalecają, by tego typu pasy do samochodu dla psa wykorzystywać parami – każdą z dwóch smyczy wpinając do innego gniazda, co zapewni dodatkową stabilność zwierzęciu. Wybierając pasy samochodowe dla psa zwracajmy uwagę na informacje dotyczące ich przeznaczenia – producenci mogą wprowadzać różne cezury, na przykład dotyczące masy psa. Uwaga – nie wszystkie smycze pasują do wszystkich marek i typów samochodów.  

Sprawdź: Obroża dla psa - z imieniem, na kleszcze, z GPS

Szelki samochodowe dla psa – ile to kosztują?

Ceny szelek samochodowych dla psa są zróżnicowane. Proste modele kupimy już za 70-80 złotych, aczkolwiek wiele popularnych modeli mieści się w przedziale 100-150 złotych. Oczywiście, są też akcesoria droższe – ceny topowych szelek do samochodu dla psa mogą osiągać pułap nawet 250 złotych. Stosunkowo tanim na tym tle urządzeniem są smycze do mocowania szelek – kosztują około 30-50 złotych za sztukę.

Czytaj także: Linka treningowa dla psa - z amortyzatorem czy bez?

Fot. 123RF