Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Świnka morska - rasy. Jakie są rodzaje świnek?

2018-03-07
Świnka morska - rasy. Jakie są rodzaje świnek?

Wielu właścicieli przyznaje, że miało w głowie wymarzony obraz zwierzęcia, z wybranym kolorem i typem sierści, ale tuż przed zakupem zakochali się w zupełnie innej rasie świnek i zmienili zdanie. Jaką świnkę morską wybrać? Nie ma właściwie żadnych przeciwwskazań przed wyborem takiej świnki, jaka nam się podoba. Zastanówmy się jedynie nad praktycznymi aspektami – przede wszystkim, jak dużo czasu chcemy spędzić na czesaniu zwierzęcia? Jeśli nie mamy ochoty zawracać sobie tym głowy, powinniśmy poznać rasy świnek morskich i zdecydować się na którąś z krótkowłosych ras.  

Świnka morska - rasy

Podział ras świnek morskich wystąpił na tyle niedawno, że tak naprawdę nie zdążyły się rozwinąć między nimi jakiekolwiek zmiany w charakterze. Nie będzie więc dużych różnic w zachowaniu świnek morskich poszczególnych ras. Przy wyborze możemy się więc kierować głównie wyglądem zwierzęcia. Oto kilka najpopularniejszych ras świnek morskich. Świnki różnią się między sobą kolorem i wzorem na sierści oraz kolorem oczu.

Czytaj też: Gryzonie domowe - rodzaje. Jakiego wybrać?

Świnka morska rasy rozetka, czyli świnka abisyńska 

Abisyńskie świnki morskie są bardzo łatwe do rozróżnienia dzięki przyciągającemu wzrok, niesamowitemu ułożeniu włosów. U tych świnek włosy układają się w okrągłe formy zwane rozetami, całe futro jest szpiczaste i odstające. Świnki abisyńskie mogą mieć różne kombinacje kolorów, najpopularniejsze to czarno-rude, biało-rude i biało-szare.

Świnka morska rasy amerykańskiej

Świnki rasy amerykańskiej są najczęściej kupowanymi świnkami w polskich sklepach zoologicznych. Mają one krótkie, miękkie futro i występują w 19 różnych kolorach. Są niesamowicie popularne ze względu na ich krótką sierść oraz to, że stosunkowo łatwo się nimi opiekować.

Zobacz też: Klatka dla świnki morskiej - koszt, wymiary i wyposażenie - jak wybrać?

Świnka morska rasy Teddy

Wyhodowana dopiero w 1978 roku, ma charakterystyczne futerko - krótkie, gęste i odstające, nadając świnkom wygląd pluszowych misiów - stąd też nazwa Teddy. Świnki mają szeroko rozstawione oczy i przednie łapki oraz lekko klapnięte uszka. Ich masa ciała może przekraczać 1 kg. 

Świnka morska rasy Texel

Świnka ma włosy długie, a jej futerko jest miękkie, delikatne i kręcone. Włosy układają się w charakterystyczny kształt korkociągów, a po rozczesaniu stają się faliste.

Świnka morska rasy Rex

Znana od 1919 roku. Świnka ma krótki, gładki i wełnisty włos, który dorasta do 2 cm długości. U idealnego Rexa futro jest bardzo gęste i każdy włos odstaje od ciała pod kątem 90 stopni.   

Świnka morska rasy Coronet

Świnki morskie rasy Coronet mają długie, proste włosy, które sięgają aż do ziemi. To, co czyni je charakterystycznymi to formacja włosów znajdująca się na głowie, która przypomina koronę. Znajdujące się na czubku głowy włosy wyrastają na zewnątrz z jednego punktu, nie łącząc się z resztą sierści na ciele zwierzęcia.

Bezwłose świnki morskie

Jest kilka ras świnek morskich, które są prawie zupełnie łyse – mają tylko nieco sierści na pyszczku i nogach. Wbrew temu, co można by sądzić, te zwierzęta nie są hipoalergiczne, a na dodatek niełatwo się nimi opiekować. Potrzebują zapewnienia szczególnych warunków termicznych i wysokoenergetycznej diety – są bowiem bardzo podatne na infekcje. Chociaż bardziej doświadczeni hodowcy powinni bez problemu poradzić sobie z tymi rasami, nie są one polecane początkującym. Brak włosów czyni je bardziej narażonymi na choroby.

Świnka morska rasy Skinny

Po raz pierwszy świnki tej rasy urodziły się w 1978 roku. Rasa jest prawie bezwłosa – sierść występuje tylko w okolicy nosa i w mniejszej ilości na kończynach. Świnki morskie rasy Skinny mogą mieć różne kolory, ich skóra jest podatna na przesuszenia i zadrapania.  Świnkę powinniśmy co jakiś czas kąpać, a po myciu smarować jej skórę oliwką dla dzieci. Świnki rasy Skinny nie powinny być narażone na przeciągi.

Zobacz produkty z kategorii: Pokarm dla świnki morskiej

Świnka morska rasy peruwiańskiej

Peruwiańskie świnki morskie należą do ras długowłosych, mają proste i niezwykle długie okrycie. Ponieważ u tych świnek włosy wyrastają w różnych kierunkach, powinno się je regularnie przycinać. W przeciwnym przypadku mogą urosnąć do tego stopnia, że utrudnią świnkom poruszanie się. Jeżeli chodzi o cechy charakterystyczne – część włosów wyrasta im bezpośrednio z czoła. Sierść wymaga czesania, szczególnie, jeśli planujemy występy na wystawach. Świnki peruwiańskie mają różne kolory - najpopularniejsze z nich to szary, rudy, biały i kremowy.  

Świnka morska rasy White Crested

Świnki morskie White Crested wyróżniają się spośród innych ras plamką białego futra, która znajduje się między uszami i przypomina małą, białą koronę. Zamiast wyrastać w jednym kierunku, tak jak reszta futra na ciele świnki, rozrasta się na boki z jednego, centralnego punktu.  

Świnka morska rasy satynowej

Nazwa tych świnek morskich pochodzi od wyglądu ich okrycia – satynowe świnki mają lśniące, miękkie futro, które przypomina właśnie satynę. Ich włosy są puste w środku, co nie tylko sprawia, że okrycie delikatnie odbija światło, ale też zmienia kolor. Satynowa świnka danego koloru będzie się więc różniła od zwykłej tego samego umaszczenia. Chociaż świnki satynowe mogą występować jako osobna rasa, często występują też łączone z innymi rasami – są świnki satynowe abisyńskie, satynowe himalajskie czy satynowe tricolor. Świnki satynowe są przyjmowane na wystawy, ale sama rasa budzi dyskusję z powodów problemów zdrowotnych, na które jest narażona. U tych świnek często występuje choroba kości zwana ostedystrofią, właściciel powinien więc obserwować, czy chód świnki nie ulega zmianie lub czy świnka nie chudnie.

Świnka morska rasy Sheltie

Świnka morska Sheltie jest jedną z ras długowłosych, która (jeśli właściciel nie zdecyduje się na strzyżenie), będzie wymagała dużo pracy, by utrzymać ją w czystości. Efekty wizualne mogą być jednak zachwycające. Sheltie mają długie, błyszczące włosy, które dorastają do kilkunastu centymetrów i osiągają różne kolory. Jeśli planujemy zaprezentować świnkę na wystawie, powinniśmy zadbać o długie, proste futro, które nie będzie opadało na pysk zwierzęcia. Włosy powinny być tej samej długości, ewentualnie dłuższe, jeśli wyrastają z tyłu.  

Świnka morska rasy Agouti

Świnki tej rasy są wielokolorowe, zwykle z dwoma pokrywającymi się kolorami na głowie, plecach i nogach. Jedynie spód Agouti (i ewentualnie przestrzeń wokół oczu) jest jednokolorowy. Pojawiła się też nowa odmiana Agouti, która jest kolorowa na całym ciele, jednak ze względu na wciąż małą popularność pozostaje dość rzadka. Agouti mogą występować w różnych kombinacjach kolorystycznych – dużo łatwiej rozpoznać te o kontrastowych kolorach niż te o podobnych, jak czekoladowa Agouti. Jeśli mamy zamiar wystawić naszą świnkę w konkursie, powinien spotkać nas sukces, gdy kolory będą pokrywały się na ciele równomiernie.

Świnka morska rasy Tricolor

Tricolor to bardzo łatwe do rozpoznania świnki. Zgodnie z nazwą, ich futro posiada plamy trzech różnych kolorów, a oczy są ciemne lub różowe. W idealnej, wystawowej sytuacji, te świnki mają kwadratowe plamy, które nie nachodzą na linię kręgosłupa. Świnki konkursowe muszą też mieć biały jako jeden z kolorów oraz równych rozmiarów plamy.

Rasowa świnka morska ze schroniska

Zanim wybierzemy się do sklepu zoologicznego po naszą nową świnkę, pamiętajmy, żeby zajrzeć do lokalnego schroniska i sprawdzić, czy nie ma tam rasowych świnek morskich szukających domu. Wiele zwierząt trafia tam i tylko czeka na drugą szansę w nowym domu. Świnki ze schronisk są zwykle bardzo towarzyskie i chętne do kontaktu z człowiekiem. Łatwiej też będzie zaprzyjaźnić się ze starszą świnką, której charakter będziemy od razu znali.

Sprawdź: Hodowla szynszyli - czy się opłaca? Jak założyć?

Fot. 123RF

Polecane

pixel