Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Straszyk - australijski, olbrzymi. Hodowla straszyków

Straszyk

Straszyk to niezwykle obszerna grupa owadów, obejmująca ponad 3 tysiące gatunków. W większości przypadków straszyk zamieszkuje obszary tropikalne i subtropikalne. Najwięcej, bo aż 300 gatunków notuje się na Borneo. Najmniejszym straszykiem jest Timema cristinae o wielkości kilkunastu milimetrów, największy zaś to Phryganistria chinensis, którego długość może przekraczać 60 centymetrów! Jest to jeden z największych owadów na świecie. Wiele gatunków straszyka przybrało barwy ochronne i kształty pozwalające upodobnić się do otaczających roślin. Wyjątkowy sposób kołysania się, przypominający ruch gałęzi smaganych wiatrem, jest kolejną z niezwykłych umiejętności pomagających przetrwać straszykom w nieprzyjaznym środowisku.

Co jedzą straszyki?

Straszyk jest owadem roślinożernym, a ponieważ w kręgu jego zainteresowań są też rośliny uprawiane przez człowieka, niektóre jego gatunki uznano za pasożyty. Straszyk żyje jednak nie tylko na wolności. Jest bowiem cenionym owadem laboratoryjnym, a także hodowlanym. Jeśli chodzi o to ostatnie zastosowanie, w szczególny sposób cenione i rozpowszechnione są straszyk australijski oraz straszy olbrzymi. Wyróżnić też można między innymi straszyka filipińskiego i straszyka rogatego. W stanie naturalnym straszyk australijski żywi się głownie eukaliptusem i taki też pokarm preferować będzie straszyk żyjący w niewoli. Oprócz tego owad chętnie pożywi się bluszczem, liśćmi jeżyny i maliny, a także niektórych drzew, na przykład dębu.

Czytaj także: Co jedzą patyczaki?

Straszyk australijski

Straszyk australijski, jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się z Australii. Jest jednym z najpopularniejszych i najłatwiejszych w hodowli owadów. Wyglądem straszyk australijski przypomina nieco wysuszone liście a wręcz - gałązki. Samice straszyka australijskiego osiągają rozmiary do 16 milimetrów, zaś samce – do 10 mm. Długość życia także zależy od płci, ale też warunków, w jakich odbywa się hodowla.

Samica straszyka australijskiego żyje do 17 miesięcy, zaś samiec – do 10, z czego jedno i drugie około przeżywa 5 miesięcy jako nimfa, a resztę – jako imago, czyli okaz dorosły. W stanie naturalnym straszyk australijski spędza dużą część dnia na leniwym zwisaniu z gałęzi drzew, dlatego urządzając terrarium powinniśmy umieścić w nim elementy „drzewopodobne”. Mogą to być małe konary, na których owady będą linieć; przydadzą się też pędy rośliny, która stanowić będzie pożywienie. Co jeszcze musimy wiedzieć o hodowli straszyka australijskiego?

Straszyk australijski hodowla

Terrarium dla straszyka australijskiego nie powinno być zbyt duże na szerokość i głębokość, wystarczą wymiary 25 x 25 centymetrów. Większy powinien być wymiar trzeci, czyli wysokość – zaleca się, by wynosiła ona 40-50 centymetrów. Niższe terrarium dla straszyka australijskiego utrudniłoby proces linienia. Jeśli chodzi o temperaturę w terrarium dla straszyka australijskiego, nie powinna ona być zbyt wysoka, różne źródła podają przedział od 17-19 do 23-28 stopni. Straszyk australijski potrzebuje też umiarkowanej wilgotności w ciągu dnia (na poziomie do 50 procent) i większej w nocy (do 80 proc.).

Zobacz produkty z kategorii: Podłoże do terrarium

Straszyk olbrzymi

Straszyk olbrzymi w stanie dzikim zamieszkuje obszary Azji Południowo-Wschodniej, w szczególności – z Malezji. Samice straszyka olbrzymiego osiągają wagę nawet do 65 gram, będąc najcięższymi straszykami na świecie. Natomiast rozmiary nie są już tak imponujące – do 16 centymetrów w przypadku samic i około 10 cm, jeśli chodzi o samce.

Charakterystyczny dla straszyka olbrzymiego jest długi okres inkubacji, wynoszący około roku. Później samice żyją do 18 miesięcy - do roku, samce – do 10. Samice straszyka olbrzymiego mają charakterystyczny kolor limonki wpadającej w zieleń, samce są brązowe, z jasnymi plamami. Na tylnych odnóżach  straszyki olbrzymie mają ostre kolce, których używają w sytuacji zagrożenia, również wobec człowieka. Kształtują wówczas z nich coś w rodzaju szczypiec, którymi są w stanie złapać na przykład palec – należy o tym pamiętać prowadząc hodowlę.

Terrarium dla straszyka

Zalecana wielkość terrarium dla straszyka olbrzymiego powinna wynosić 30x30x30 centymetrów. Wymagania co do temperatury są dosyć przeciętne i łatwe do spełniania: 20 do 27 stopni Celsjusza. W terrarium dla straszyka olbrzymiego należy utrzymywać stosunkowo wysoką wilgotność, wynoszącą 60 do 80 procent. Terrarium powinno się codziennie zraszać wodą.

Jak wiele innych straszyków, także straszyk olbrzymi żywi się liśćmi jeżyn, malin, róż, śliw, jabłoni dębu, buku, a także bluszczu. Uchodzi przy tym za niezwykle żarłocznego, dlatego decydując się na hodowlę straszyka olbrzymiego musimy mieć pewność, że będziemy w stanie dostarczać mu dużych ilości ulubionego pożywienia.

Zobacz: Oświetlenie terrarium

Straszyki hodowla

Cena zakupu straszyka lub jego jaj jest zazwyczaj niska. Straszyki australijskie można kupić od hodowców indywidualnych za 10-40 zł, zaś ich jaja – za 2-10 zł. Niekiedy można się spotkać też z ofertami typu „straszyka oddam za darmo”. Droższy jest straszak olbrzymi – z przeglądu dostępnych ofert wynika, że dorosłe okazy można kupić w cenach od 40 do nawet 150 złotych za sztukę.

Zobacz także: Modliszka - hodowla, cena, gatunki

Fot. 123RF