Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Sterylizacja kotki - ile kosztuje? Kiedy sterylizować kotkę?

Sterylizacja to zabieg chirurgiczny, którego celem jest nieodwracalne pozbawienie zdolności rozrodczych. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. 

Sterylizacja kotki - kiedy najwcześniej?

Kiedy sterylizować kotkę? Najlepiej jeszcze przed pierwszą rują, czyli przed ukończeniem przez kotkę 6. miesiąca życia. Młode kotki lepiej znoszą zabieg, choć sterylizacji można poddać również te starsze, o ile cieszą się dobrym zdrowiem, które pozwala na zastosowanie znieczulenia ogólnego. Unika się także sterylizowania kotek karmiących, ponieważ w przypadku zabiegu z nacięciem brzusznym istnieje ryzyko nacięcia gruczołu mlekowego i powikłań przy jego gojeniu. Przy metodzie bocznej karmienie nie jest natomiast przeciwwskazaniem.

Czytaj: Jak wykąpać kota? 

Sterylizacja kotki – przygotowanie

Przede wszystkim pamiętajmy, że kotka przed sterylizacją powinna przejść badania kontrolne, które wykażą czy jej stan zdrowia pozwala na narkozę. W przypadku najmłodszych kotek pamiętajmy również, że najpierw muszą być one zaszczepione i odrobaczone. Przed samym zabiegiem kotka powinna być na czczo. Oznacza to, że czeka ją 8-12-godzinna głodówka. W tym czasie powinna otrzymywać jedynie świeżą wodę do picia, pojenie należy jednak przerwać na około 4 godziny przed zabiegiem. Mimo, że sterylizacja jest stosunkowo prostym i rutynowym zabiegiem, konieczność zastosowania znieczulenia ogólnego zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie wcześniejszych badań (zwykle są to: ALAT, mocznik, kreatynina, morfologia) oraz powierzenie zwierzęcia zaufanemu lekarzowi weterynarii.

Czytaj też: Kastracja kota 

Zdjęcie produktowe

Royal Canin Second Age Kitten Sterilised 400 g - sucha karma dla kociąt po sterylizacji 400g

Karma Royal Canin Kitten Sterilised posiada umiarkowany poziom tłuszczu, co odpowiednio ogranicza przyrost masy ciała kociaka, nie wpływając przy tym na ilości spożywanych przez niego białek, wapnia i fosforu niezbędnych do prawidłowego wzrostu kociaka.

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

Royal Canin Regular Sterilised 10 kg - sucha karma dla kotów po sterylizacji 10kg

Karma Royal dla kotów sterylizowanych zmniejsza to ryzyko dzięki mniejszej zawartości tłuszczu, dodatkowo dzięki wysokiej zawartości białka pomaga utrzymać prawidłową masę mięśniową.

Sprawdź produkt

Kotka po sterylizacji

Po zabiegu kotka musi pozostać pod opieką lekarza weterynarii, który będzie czuwał nad nią w trakcie wybudzania – jeśli w tym czasie wystąpią jakieś komplikacje, lekarz będzie mógł natychmiast zareagować. W ciągu 24 godzin od momentu pełnego wybudzenia z narkozy kotki nie wolno karmić, trzeba natomiast zapewnić jej stały dostęp do wody. Jeśli zabieg przebiegł bez komplikacji, po upływie doby stosujemy dietę mokrą i wysokomięsną, czyli taką, którą zwykle zaleca się wszystkim kotom.

Sklepy zoologiczne oferują również w swoim asortymencie karmy dla kotów sterylizowanych, których specjalnie opracowane składy są dostosowane do potrzeb kota po zabiegu sterylizacji.

Zobacz: Witaminy dla kota 

Kotka po sterylizacji - opieka

Istotnym elementem opieki nad kotką po sterylizacji jest odpowiednia higiena rany pooperacyjnej. Należy pilnować by zwierzę nie lizało miejsca rozcięcia, gdyż może to wydłużyć okres gojenia, a nawet spowodować zakażenie rany lub rozejście się szwów. W ochronie przed lizaniem pomoże nam specjalny plastikowy kołnierz, zdejmowany na czas karmienia. Ze względu na wygodę zwierzęcia lepszym rozwiązaniem może okazać się kaftanik zawiązywany na troczki na grzbiecie kotki. Kupimy go w lecznicy weterynaryjnej.

Sterylizacja kotki - powikłania

Mimo iż sterylizacja jest stosunkowo prostym i rutynowym zabiegiem, trzeba pamiętać, że z każdą operacją wiąże się ryzyko wystąpienia powikłań. Nie oznacza to, że mamy się martwić na zapas. Prawidłowo wykonany zabieg u zdrowej kotki w zdecydowanej większości przypadków przebiega bez przeszkód, podobnie jak rekonwalescencja. 

Poważne powikłania pojawiają się bardzo rzadko, a częstotliwość ich występowania mieści się w niskim odsetku procentowym. Najczęstszym powikłaniem jest obrzęk tkanek operowanej okolicy. Nie wymaga on jednak specjalnego traktowania i zwykle znika po miesiącu od wykonania zabiegu. Należy jedynie go obserwować, abyśmy mogli odpowiednio zareagować w razie wystąpienia krwiaka lub ropnia. Jeśli więc obrzęk zamiast się zmniejszać, będzie coraz większy i zaczną towarzyszyć mu dodatkowe objawy takie jak zaczerwienienie i wysięk z rany, gorączka oraz osłabienie, osowiałość, utrata apetytu lub też wstrzymanie wydalania moczu lub kału, niezwłocznie zabierzmy kotkę do lekarza.

Czytaj: Tauryna dla kota 

Zdjęcie produktowe

Brit Care Cat Snack Urinary 50 g - przysmak dla dorosłych kotów kastrowanych, 50 g

Brit Care Cat Snack Urinary to funkcjonalny przysmak dla kotów po zabiegu kastracji. Skład wzbogacony o żurawinę i rozmaryn pełni funkcję wsparcia układu moczowego szczególnie narażonego u kotów kastrowanych.

Sprawdź produkt

Sterylizacja kotki - cena

Ile kosztuje sterylizacja kotki? Cena zabiegu zależy od lecznicy weterynaryjnej. Zwykle koszt sterylizacji kotki od 100 do 300 zł. Istnieje również możliwość sterylizacji kotki za darmo. Coraz więcej gmin oferuje właścicielom kotów i kotek zabiegi darmowe lub z niedużymi dopłatami. Zwykle takie akcje organizowane są raz w roku przez lokalne urzędy i trzeba wcześniej się na nie zapisać.

Zobacz: Specjalistyczna karma dla kota 

Kastracja czy sterylizacja?

Potocznie przyjęło się określenie, że kota się kastruje a kotkę sterylizuje, nie jest to jednak poprawne nazewnictwo. Choć w obu przypadkach efekt jest taki sam - zwierzę poddane zabiegowi czy to kastracji czy sterylizacji nie może się rozmnażać, to zabiegi te różnią się znacząco.

W przypadku kastracji zwierzę jest pozbawiane gonad - samcom wycina się jądra, a samicom jajniki (w przypadku samic wskazane jest także usunięcie macicy). 

Natomiast podczas sterylizacji zwierzęcia gruczoły rozrodcze nie są usuwane. U samców sterylizacja polega na przecięciu i/lub podwiązaniu nasieniowodów, a u samic na podwiązaniu i/lub przecięciu jajowodów. 

Kastracja hamuje także produkowanie hormonów płciowych, ograniczone zostają więc zachowania związane z ich produkcją takie jak znaczenie terenu, walki z innymi osobnikami czy włóczęgostwo. Poprzez usunięcie gruczołów rozrodczych eliminuje się także ryzyko wystąpienia chorób takich jak ropomacicze, nowotwory jąder lub jajników.

Kastracja kotki zapobiega nie tylko jej zajściu w ciążę, ale także wystąpieniu nowotworów gruczołów mlekowych, torbieli jajników i stanów zapalnych macicy.

Warto jednak pamiętać, że u kotek pozbawionych narządów rozrodczych w ciągu ok. 12. pierwszych tygodni po zabiegu dochodzi do zaburzenia równowagi hormonalnej, z zabiegiem tym wiąże się również zwiększenie tendencji do tycia, a w konsekwencji do wystąpienia nadwagi, otyłości, a nawet cukrzycy. Dlatego też należy pamiętać w tym okresie o dostosowaniu ilości  pokarmu do trybu życia pupila. 

fot. 123RF