Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Sporty kynologiczne - aktywny czas

2017-09-04
Sporty kynologiczne - aktywny czas

Dyscypliny kynologiczne


Wraz z rozwojem psich sportów utworzono konkretne dyscypliny, które zachęcają pupila do aktywności fizycznej. Musimy jednak pamiętać, że nie są to sporty użytkowe – służą one wyłącznie zabawie i wzbudzeniu w zwierzaku większej chęci do ruchu bez przymusu. Dyscypliny te mogą być świetną rozrywką zarówno dla psów, jak i dla właścicieli, a większość z nich można uprawiać czysto amatorsko, niezależnie od możliwości i predyspozycji naszego pupila.Nazwy kategorii pochodzą z języka angielskiego i zaliczają się do nich:

•       agility – czyli „zwinność” . Wymaga się tu od pupila pokonania toru złożonego z kładek, mostków, tuneli czy równoważni poprzez odpowiednie reakcje na komendy właściciela. Ten rodzaj sportu kynologicznego pochodzi z Anglii, jednak kluby agility istnieją na całym świecie i nadal pojawiają się nowe zrzeszające coraz więcej amatorów tej dyscypliny. Są również organizowane zawody, pokazy oraz mistrzostwa sportowe – zasady agility zostały przeanalizowane przez największe organizacje kynologiczne, uznane i zaakceptowane na całym świecie.

•       canicross – w dosłownym tłumaczeniu jest to bieg przełajowy z psem. Polega on na wspólnym biegu właściciela z pupilem na specjalnej smyczy, którą jest linka amortyzacyjna. Obydwie strony muszą być odpowiednio przygotowane – należy zaopatrzyć się w uprząż oraz specjalny pas do przyłączenia amortyzatora. Aby pupil mógł w pełni cieszyć się i korzystać z canicrossu razem z właścicielem, powinien być badany oraz otrzymywać karmę zapewniającą odpowiednią dawkę energii.

•       dog frisbee – to popularna zabawa amatorska polegająca na rzucaniu i łapaniu w locie przez psa plastikowego talerzyka zwanego frisbee. W praktyce sport ten może uprawiać każdy pies z wykształconym instynktem aportowania.

•       dogtrekking – dosłownie „długa wędrówka z psem” – jest to jedna z najprostszych i najłagodniejszych form aktywności dla pupila i jego właściciela. W zawodach udział wziąć może każdy pies, to nic innego jak bieg na orientację – zawodnicy mają za zadanie w określonym czasie przejść wyznaczony odcinek trasy, z reguły około 20-30 km. Należy również zadbać o wymagane wyposażenie: wodę, jedzenie i buty dla psa, mapę, telefon komórkowy, latarkę oraz mini apteczkę.

•       flyball – ten rodzaj sportu wywodzi się z Kalifornii i polega na drużynowym pokonaniu toru składającego się z minimum czterech płotków, dotarciu do skrzyni, w której znajduje się piłka i powrocie tą samą trasą z piłeczką w pysku. Żaden płotek nie może zostać pominięty. W tej konkurencji psy pokonują tor same, bez pomocy opiekuna – dopuszczalny jest jedynie doping i komendy z odległości. Jest to wyjątkowo skuteczny sposób na spożytkowanie nadmiaru energii u psów o wysokim poziomie pracy.

•       obedience – czyli sportowe posłuszeństwo. Ta dyscyplina skupia się na dokładnym wytresowaniu psiaka do wykonywania bezbłędnie serii ćwiczeń fizycznych. Przewodnik używa tylko jednej intonacji głosu do wydawania poleceń. W zawodach obedience mogą startować wszystkie rasy psów, jednak wypracowanie odpowiednich zachowań może zająć sporo czasu, szczególnie w przypadku psów z niespożytkowaną energią.

•       dog dancing – dosłownie i w praktyce - taniec z psem. To widowiskowa konkurencja wywodząca się od obedience, w której pies razem z właścicielem porusza się przy akompaniamencie muzyki, tworząc pełny układ choreograficzny, między innymi naśladowanie ruchu właściciela czy chody boczne. Dyscyplina ta przeznaczona jest dla psów wszystkich ras.

•       weight pulling – to dyscyplina polegająca na przeciągnięciu przez psa wózka lub sanek z dopasowanym według zasad ciężarem w określonym czasie. Mimo że ten rodzaj zawodów jest dedykowany głównie psom ras bullowatych, każdy psiak może uprawiać ten sport – wystarczą odpowiednie szelki i pasja do przeciągania ciężarów. Pamiętajmy jednak, że ten rodzaj wysiłku fizycznego wymaga odpowiedniego przygotowania – regularne treningi oraz odpowiednia dieta. Pies musi również osiągnąć wiek minimum dwóch lat oraz przejść badanie lekarskie zezwalające na ciągnięcie ciężarów.

Sprawdź najlepsze produkty dla Twojego psa!

Jaki sport wybrać?


Psy to z natury zwierzęta aktywne, wymagające dużo ruchu i sportu, dlatego nie ograniczajmy się tylko do spacerów. Zróżnicowanie aktywności fizycznej zapewni naszemu pupilowi zdrowy rozwój i dłuższe życie, a szeroki wybór pozwoli na dostosowanie dyscyplin kynologicznych zarówno do potrzeb psa, jak i właściciela. Pamiętajmy, że korzystanie z dyscyplin sportowych z naszym pupilem to obopólna korzyść – zapewnia ruch każdej ze stron, a w końcu sport to zdrowie!


fot. pixabay.com

Polecane

pixel