Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Sporty kynologiczne - aktywny czas z pupilem

Dyscypliny kynologiczne

Wraz z rozwojem psich sportów utworzono konkretne dyscypliny, które zachęcają pupila do aktywności fizycznej. Musimy jednak pamiętać, że nie są to sporty użytkowe – służą one wyłącznie zabawie i wzbudzeniu w zwierzaku większej chęci do ruchu bez przymusu. Dyscypliny te mogą być świetną rozrywką zarówno dla psów, jak i dla właścicieli, a większość z nich można uprawiać czysto amatorsko, niezależnie od możliwości i predyspozycji naszego pupila.Nazwy kategorii pochodzą z języka angielskiego i zaliczają się do nich:


• agility

czyli „zwinność” . Wymaga się tu od pupila pokonania toru złożonego z kładek, mostków, tuneli czy równoważni poprzez odpowiednie reakcje na komendy właściciela. Ten rodzaj sportu kynologicznego pochodzi z Anglii, jednak kluby agility istnieją na całym świecie i nadal pojawiają się nowe zrzeszające coraz więcej amatorów tej dyscypliny. Są również organizowane zawody, pokazy oraz mistrzostwa sportowe – zasady agility zostały przeanalizowane przez największe organizacje kynologiczne, uznane i zaakceptowane na całym świecie.


• canicross

w dosłownym tłumaczeniu jest to bieg przełajowy z psem. Polega on na wspólnym biegu właściciela z pupilem na specjalnej smyczy, którą jest linka amortyzacyjna. Obydwie strony muszą być odpowiednio przygotowane – należy zaopatrzyć się w uprząż oraz specjalny pas do przyłączenia amortyzatora. Aby pupil mógł w pełni cieszyć się i korzystać z canicrossu razem z właścicielem, powinien być badany oraz otrzymywać karmę zapewniającą odpowiednią dawkę energii.


• dog frisbee

to popularna zabawa amatorska polegająca na rzucaniu i łapaniu w locie przez psa plastikowego talerzyka zwanego frisbee. W praktyce sport ten może uprawiać każdy pies z wykształconym instynktem aportowania.


• dogtrekking

dosłownie „długa wędrówka z psem” – jest to jedna z najprostszych i najłagodniejszych form aktywności dla pupila i jego właściciela. W zawodach udział wziąć może każdy pies, to nic innego jak bieg na orientację – zawodnicy mają za zadanie w określonym czasie przejść wyznaczony odcinek trasy, z reguły około 20-30 km. Należy również zadbać o wymagane wyposażenie: wodę, jedzenie i buty dla psa, mapę, telefon komórkowy, latarkę oraz mini apteczkę.


• flyball

ten rodzaj sportu wywodzi się z Kalifornii i polega na drużynowym pokonaniu toru składającego się z minimum czterech płotków, dotarciu do skrzyni, w której znajduje się piłka i powrocie tą samą trasą z piłeczką w pysku. Żaden płotek nie może zostać pominięty. W tej konkurencji psy pokonują tor same, bez pomocy opiekuna – dopuszczalny jest jedynie doping i komendy z odległości. Jest to wyjątkowo skuteczny sposób na spożytkowanie nadmiaru energii u psów o wysokim poziomie pracy.


• obedience

czyli sportowe posłuszeństwo. Ta dyscyplina skupia się na dokładnym wytresowaniu psiaka do wykonywania bezbłędnie serii ćwiczeń fizycznych. Przewodnik używa tylko jednej intonacji głosu do wydawania poleceń. W zawodach obedience mogą startować wszystkie rasy psów, jednak wypracowanie odpowiednich zachowań może zająć sporo czasu, szczególnie w przypadku psów z niespożytkowaną energią.


• dog dancing

dosłownie i w praktyce - taniec z psem. To widowiskowa konkurencja wywodząca się od obedience, w której pies razem z właścicielem porusza się przy akompaniamencie muzyki, tworząc pełny układ choreograficzny, między innymi naśladowanie ruchu właściciela czy chody boczne. Dyscyplina ta przeznaczona jest dla psów wszystkich ras.


• weight pulling

to dyscyplina polegająca na przeciągnięciu przez psa wózka lub sanek z dopasowanym według zasad ciężarem w określonym czasie. Mimo że ten rodzaj zawodów jest dedykowany głównie psom ras bullowatych, każdy psiak może uprawiać ten sport – wystarczą odpowiednie szelki i pasja do przeciągania ciężarów. Pamiętajmy jednak, że ten rodzaj wysiłku fizycznego wymaga odpowiedniego przygotowania – regularne treningi oraz odpowiednia dieta. Pies musi również osiągnąć wiek minimum dwóch lat oraz przejść badanie lekarskie zezwalające na ciągnięcie ciężarów.


Sprawdź najlepsze produkty dla Twojego psa w sklepie Maxandmrau!


Jaki sport dla psa wybrać?

Psy to z natury zwierzęta aktywne, wymagające dużo ruchu i sportu, dlatego nie ograniczajmy się tylko do spacerów. Zróżnicowanie aktywności fizycznej zapewni naszemu pupilowi zdrowy rozwój i dłuższe życie, a szeroki wybór pozwoli na dostosowanie dyscyplin kynologicznych zarówno do potrzeb psa, jak i właściciela. Pamiętajmy, że korzystanie z dyscyplin sportowych z naszym pupilem to obopólna korzyść – zapewnia ruch każdej ze stron, a w końcu sport to zdrowie!




fot. pixabay.com

Komentarze

Nie znaleziono opinii

Nowa wiadomość